Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 106 Geri Tavsiye Et Yazdır

ATLAR VE İTLER

ATLAR ve İTLER

Sabahattin Önkibar

Aydınlık Gazetesi yazarı

Sayın Sabahattin Önkibar’ın iznini alarak, 2 Haziran 2015 günlü Aydınlık gazetesindeki yazısının kitap dizimizin bu sayısında yer almasına gereksinim duyduk. 2000’li yılların AKP iktidarında, toplumumuzdaki yozlaşma sürecine ilişkin gerçekçi bir yorumuna rastlayacaksınız Sayın Sabahattin Önkibar’ın o yazısında.

****

Türk tarihinin hiçbir döneminde bugünkü kadar at izi, it izine karışmamıştı.

Adam, açıktan hırsızlık yapıyor yani devleti soyuyor ve bunu kâfir devletten çalmak cihattır diye sunuyor ama, heyhaaat toplumun önemli kesimi bu bakışı oylarıyla alkışlıyor.

Adam, CIA ile MOSSAD’a köpeklik yani ajanlık yapıyor. Hazreti Muhammed’siz yeni bir din yaratmanın peşinde, üniversite mezunu yani eğitimli olan mürit ordusu o tes-limiyette bir hikmet arıyor!

KILIÇDAROĞLU İLE BAHÇELİ

Adam, AKP gibi ceberrut bir iktidara yıllardır yalakalık yapıyor, ırkçılık yani Kürtçülük yapmayı demokratik hak diye yutturuyor, gazete ve televizyonlar bir yana, bütün kamuoyu böylelerini demokrat aydın diye selamlıyor.

Adam CHP Genel Başkanı olmasına rağmen durduk yerde Dersim tartışmasını açarak Atatürk’e katil imasında bu-lunuyor, bu ülkenin Atatürkçüleri böyle bir ismi Cum-huriyetin sigortası görüyor!

Adam, çok değil iki yıl önce ameliyat olduğunda Tayyip Erdoğan için “Ona bir şey olursa Türkiye batar” diye ağıt yakıyor, bu ülkenin milliyetçileri halâ bu adamı Tayyip Erdoğan’a alternatif sanıyor.

MÜRTED - ZINDIK, ÇARŞAF

Söyleyin bu tabloyu nasıl yorumlamak gerekiyor? Sadece bunlar değil. Bir Türkiye tasavvur ediniz ki İslam adıyla abartısız 50 ayrı din olsun!

Hayır abartıyor değilim. Türkiye’nin inanç haritasını biraz olsun bilen biri olarak bunun tanığıyım. Türkiye’de var olan onlarca cemaatın İslamı birbirinden farklıdır. Bırakın küçük cemaatları, AKP zirvelerine göre Fettullah Grubu nasıl mürted ise FETÖ’ye göre AKP zirveleri de zındıktır.

Bir İslam düşünün ki biri siyah çarşaflara sarınıp yüzünü bile saklarken, öbürü İslam adına meme ve raks şovları yapıyor. Söyleyin bu hal at izinin, it izine karışması değil midir?Peki doğru olan hangisidir, kime inanacağız. Kim at kim it nasıl öğreneceğiz?

SÖZDE MİLLİYETÇİLERLE SOLCULAR

Keza bir Türkiye tasavvur ediniz ki çok sayıda milliyetçilik ve solculuk bakışı olsun.

Adam NATO’cu ama Türk milliyetçisiyim diyor. Parmakla Bozkurt işareti yapmayı ülkücülüğüne yeterli görüyor. Adam ABD ile AB’ye kuyruk ama devrimcilikten dem vuruyor!

Vatan kavramını reddederken Kürtçü kafatasçılığı yeni solculuk olarak açıklıyor. Velhasıl her şeyin aslı gitti, sahtesi kaldı.

Keza bir Türkiye düşünümüz ki, birine göre fuhuş olan diğerine göre helaldir. Ve heyhat oluşan bu kargaşaya Ana-yasa mahkemesi katkı sunuyor. Sabî çocukların imam nikâhı ile evlenebilmeleri için verdiği hükümle toplumu bir kere daha ayrıştırıyor. Evet Büyük Mahkeme 15 yıl sonra kendi kararını ters-yüz ediyor. Çürüme ve ayrışma sadece bu konularda değil her alandadır.

Kavram kargaşalarına kurumların çöküşü ve bireylerin soysuzlaşması eklenince facia bir tablo oluşmuştur.

PEZEVENKLER BEYEFENDİ

Maalesef ahali için esas olan ise sadece çıkar ya da avantadır. İnsanlarımızın geneli yolsuzluğa karşı değil, ben niye payımı alamıyorum derdinde.

Bizi millet yapan değerler sadece tarih kitapları ve anekdotlarda kaldı. Adam paralı ise kaynağı pezevenklik bile olsa, o toplumun gözünde beyefendidir. Yok dürüst ama fukara ise o fuzulî adamdır.

Hakim felsefe cebime dokunma gerisi serbest zihniyetidir. Söyleyin değerleri böylesine altüst edilen bir ülkenin geleceği olabilir mi?

Atları it, itlerin at muamelesi gördüğü bir ülkenin cahiliye dönemi kavimleri ya da Engizisyon Avrupa’sından ne farkı var? Velhasıl dibe vurduk, Türkiye’nin yeni bir Ergene-kondan çıkışa ihtiyacı var.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail