Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 107 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır

SOKRATES İLE AYRIŞIM ÜZERİNE SÖYLEŞİ

SOKRATES İLE AYRIŞIM ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ali Nejat Ölçen

-Sokrates yine huzurundayız. Ülkemizde hangi soruna yanıt bulmakta güçlük çekiyorsak Araf’ta huzuruna çık-mak zorunda kalıyoruz. Acaba bıkkınlık duymakta mı-nız?

Sokrates:

Kesinlikle hayır. Tersine yer yüzünde iken mutlu olma

yeteneğimi Araf’ta yeniden kazanıyor ve yokluğumu unutuyorum. Beni nesnel dünya ile yeniden tanıştırmış oluyorsunuz. Birkaç bin yıl önceki dünyadan şimdikinin ne denli ayrıştığını sizlerden öğreniyorum.

-Sokrates bizler de “ayrışma” üzerindeki düşüncenizi öğrenmeye gereksinim duyduğumuz için şimdi Araf’-tayız. Söyler misin, neden birbirimizden bu denli hızla ayrışıyoruz. Düşüncelerimiz, duygularımız arasındaki ayrışımı doğal kabul ediyoruz, fakat niçin nesnel ayrı-şıma neden olmakta, bunu öğrenmeye gereksinim duyu-yoruz.

Sokrates:

Buna neden gereksinim duyduğunuzu öğrenebilir mi-yim? Belki ancak o zaman sorunuza yanıt verebilirim.

-Sokrates zaten bizler de bunun nedenini öğrenmek istiyoruz. Nedenini bilsek gidermenin çaresini arayabiliriz.

Sokrates.

İşte ben de bu nedenle sorumu yönelttim çarenin ne olacağını sizlerden öğrenmek istedim. Çare, aslında çare aramanın kendisidir. Eğer düşünce ve duygu-larınız arasında böylesi ayrışım söz konusu ise, çözüm çare aramakla başlar. Çünkü ayrışımın kaynağını, niçin sorusuyla bulduğunuzda o çözüme de “acaba” sorusunu yöneltebilirseniz ulaştığınız çözüm ancak o zaman çare olabilir. Çünkü gelişmenin gizi acaba sözcüğüyle özetlenebilir: Bu sözcük zihninize girdiğinde sorunun çaresini bulursunuz. Çünkü:

Düşünceleriniz arasındaki ayrışımın sürekliliğinden, ayrışımın niteliğe dönüşümünden, alışkanlık oluşumu-na neden olduğundan yakındığınızı anlıyorum. Kişinin kendi düşünce ya da kanısının en doğrusu olduğu-na kendisini inandırmış ise, onun zihni farklı düşün-ceye kapanacak ve dolayısıyla ayrışım kendiliğinden doğacaktır.

-Evet Sokrates işte biz de ayrışımı nasıl gidereceğimizi öğrenmek istiyoruz.

Sokrates:

Sanıldığı gibi kolay olacağını düşünemezsiniz. Zihninizde beliren düşüncenin ya da kanının doğru mu, gerçek mi olduğunu eğer sorgulamaya başlaya-biliyorsanız, işte o zaman çözüm bulabilirsiniz. Eğer, nesnedeki o olay ya da olgunun değişiminin zihninizde yarattığı düşünce o olguyu resmediyor mu; o olay ya da olguyu tanımlıyor mu, zihniniz bu kaygıyı bu merakı bu sorguyu yaratabilmelidir. Eğer zihniniz bu sorgulamayı yapmıyorsa ayrışım sürecek ve hatta sizleri birbirinize düşman edecek biçimde zihninizde kökleşecektir. Eğer bu söylediklerim doğru ise o halde olayın kaynağı zihniniz, zihninizdeki eksikliktir. Zihniniz düşüncenizi sorgulama yeteneğini kazanmışsa ayrışma aslında kültür zenginliğini oluşturur. Zihninizde düşünce ve kanının sorgulanması, sizleri birbirinizden uzaklaştırmaz tersine birbirinize yak-laştırır. Farklı düşüncedeki kişi de sizin gibi düşü-cesini sorguluyorsa... Zihnin kendisini denetlemesi, sorgulaması özgürlüğün özüdür.

-Evet Sokrates şimdi anlıyoruz, ayrışımın kaynağı zihnimizdir ve zihnimizdeki düşün ve kanıların doğru mu gerçek mi, değişmesi gerekir mi gibi sorulardan ne denli uzaklaşırsak birbirimizden o denli ayrışmış oluruz. Doğru mu anlamışız.

Sokrates:

Öylesine doğru anlamışsınız ki, acaba ben sizleri doğru mu anlıyorum diye kuşkuya düşmekteyim. Aslında şunu belirtmeye gereksinim duymaktayım. Zihniniz her düşünceyi, her kanıyı çekinmeden sorgu-lama özgürlüğüne sahip olabilmelidir. Özgürlüğün temeli budur. Zihnin özgürlüğü belki bir tek sözcükle betimlenebilir. O sözcük acaba sorgusudur. Zihin kendisine acaba doğru mu düşünüyorum düşündüğüm o düşünce gerçeği betimliyor mu sorusunu yöneltiyorsa, çözüme yakınlaşmış olursunuz. Kanımca ülkenizde sizleri ayrışımdan kurtaracak giz şu sözcükte gizlidir: Acaba.

-Sokrates iyi ki huzuruna çıkmışız. Acaba sorusu zihnimizin varoluş nedeni olmalıdır. Acaba sorusuna kapanan zihinleri bu sözcükle gerçeklerin dünyasına açabiliriz.

Sokrates.

Zihninizi bu durumda geliştiren eğitim ve öğretim düzenini yeniden yaratmanız ve kurumlaştırmanız gerekecek. Acaba’sız düşün, zihni zihin olmaktan, aklı akıl olmaktan ve sonuçta insan insan olmaktan çıkarır.

Ülkemize dönünce tüm öğretmenlere anlattıklarınıza karşın öğrencilerinizin acaba doğru mu sorusuna kanıtlayıcı yanıt veriyor musunuz diye soracağız...

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail