Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 110 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır

SOKRATES İLE ZAN ÜZERİNE SÖYLEŞİ

SOKRATES İLE ZAN ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ali Nejat Ölçen

-Sokrates, ülkemizde yanıtını bulmakta güçlük çektiğimiz sorunları Araf’ta huzuruna çıkarak senden öğrenmemizin bir nedeni var. Çünkü akıl kullanmayı biliyor ve zan’lara dayanarak, yanıt verdiğinize hiçbir zaman tanık olmadık. İşte yine huzurundayız, sanı ile karar vermeyi yöntem yapan bir yönetime karşı acaba kendimizi nasıl koruyabiliriz. Söyle bize.

Sokrates:

İlk kez sizlerden böylesi akıl almaz bir soru ile karşılaşıyor ve yanıt vermekte güçlük çekiyorum. Sokaktaki insan kimi zaman sanılarına güven duyarak kendisini korumanın yöntemini bulabilir. Fakat şimdi öğrenmek istiyorum sizler sokaktaki insanın evine giderken zan’larının etkisi altında kalmamasının nedenini mi öğrenmek istiyorsunuz.

-Hayır Sokrates, her kesin zihninde kimi sanıları oluşması doğaldır ve bunu yadırgadığımız sanılmamalı. Bizleri asıl rahatsız eden olay, bizleri yöneten kadroların zihninde kurguladığı zan’larla karara varmaları ve öylesi kararların düşün özgürlüğünü ve düşünceyi korkmak-sızın söylemenin engellenmiş olmasıdır.

Sokrates:

Yani sizler ülkenizde sanı’ların ve zan’ların hukuksallaştığını mı söylemek istiyor-sunuz?

-Evet Sokrates, sanılar artık hukuklaştırıldı ve zihnimizde oluşan bir zan’ın nasıl suç olabileceğini anlayamaz olduk.

Sokrates:

Sizlere önemli bir bilgi aktarmayı düşünüyorum. Yaşadığım dönemde henüz Cumhuriyet tanımı söz konusu değildi, fakat bizler “demokrasi” kavramını oluşturmuştuk. Sanı kişinin kendi zihninde oluşturduğu bir kanı biçimidir ve onun gerçekle ilgisi olup olmadığını sadece o bilebilir. Eğer o sanı’nın gerçekle bir ilgisi yoksa ve yönetim biçimi öylesi sanı’yı gerçek sanarak suç olmasına karar verecek koşulları yaratmışsa öylesi yönetimin demokrasi ile hiçbir ilgisi oluşmamış ve demokrasi kültürüne yabancı kalmış demektir. O halde sizlerin demokrasi oluşturmanız ve bu kültüre yabancı kalmış kadroların yönetimine razı olmamanız gerekir.

Ülkemizde bizleri yönetenlerin kültür olgusuna ne denli yabancı kaldıklarını söylemenin utancını duyuyoruz. Çünkü bizleri yönetme savında olan kadrolar dinci, ya da dindar görünümün gerisinde dini siyasetin aracına dönüş-türmekle yetinmeyip haksızlığın, adaletsizliğin ve de yolsuzluğun kişisel çıkar sağlamanın aracına dönüştür-müşlerdir. Ardaşık yazımızda bunun din açısından kanıtlarını sergieyeceğiz.

DÜZELTME

Türkiye Sorunları kitap dizisinin 109 sayısında sayfa 15 alttan 3’cü satırında 1935 tarihi 1558 olacak. Özür diliyoruz.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail