Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 110 Geri Tavsiye Et Yazdır

HAREM VE HADIMLAR

HAREM VE HADIM’LAR

Ceyhun Balcı,Dr

Milattan sonraki 2016 yılında “Harem’in hikmetine ilişkin sözler işitmek, yazılar okumak nasıl bir ruh haline yol açıyor.? Geçmişte kaldığını sandığımız bir insanlık dramasını oy gücüyle ve son derecede de “demokratik” bir biçimde hortlatıyorlar.

Boğazına kadar cehalete batmış, cahil olmayanların da insan boyutunda korku duvarlarıyla çevrelendiği ortamda Harem’in okul olduğunu söyleyebilmek boş kaleye gol atmak kadar kolay bir iş. Harem okuldur, Harem iyidir diyenlere tek yanıtın verilmediği sessizlik ortamında “Haremci” zevate hatır sormak kaçınılmaz oldu! “Hadımlardan ne haber diye sorsam ne yanıt alırım. Cumhuriyet Savcısı harekete geçer mi? Sonuç ne olursa olsun hadımlara ve hadımlığa değinmeliyim: Harem ve hadım bir elmanın iki yarsı gibidir. Harem hadımsız, hadım Haremsiz olamaz. hadım, Harem’in dirliği, düzeni ve hatta güvencesi demekdir. Nasıl ki, kediye ciğer teslim edilemezse, hadım dışında birilerine de Harem emanet edilemez. Hadım olmasa Haremin “haram” olması an meselesidir.

İnsan uygarlandıkça Haremler de tarihe karıştı. Bugün Harem’den dem vuranların ne gibi bir vahşete özlem duyduklarını (bilerek ya da bilmeyerek) anlatabilmek için hadımdan ve hadımlıktan söz etmek gerekiyor.

Harem’le ilgili yazılarda ve filimlerde olduğu gibi sevimli olgu olmadığı başka türlü anlatılamaz. Bir kaç ay önce “Hadımların Dünyası”(1) kitabı geçmişti elime. Okumaya kalkıştım. Başlamak neyse de okumayı sürdürmek mümkün mü?

Pekçoğumuz, pek çok kitaba başlayıp bitirememiştir! İlgi çekmemiştir, yazarın anlatımı yetmemiştir, umduğunuzu bulumamışsınızdır. Hadımlar Dünyası’nın yarattığı tiksinti ve öfke nedeniyle bitiremedim. Hadımları ve hadımlığı anlatan bir kitabın tarih boyunca hadım etma yöntemlerine değinmesi, yetinmeyip ayrıntılarınca anlatılması son derecede doğaldı oysa.

Cumhuriyete enkaz yakıştırması histerisine kapılanların karşısına hadımlıkla ve hadım etme uğruna işlenen suçları anımsamak gerekir. Cumhuriyet’e yalınızca Harem düzenine son verdiği için bile çok şey borçluyuz. Dolaysıyla hadımlık ve hadım etmenin içerdiği vahşeti sonlandırdığı için de.

(1) Hadımlar Dünyası, Çağlar Boyunca Hadımlık. Oliver de Marliave, Dilimize ceviri.Yasemin Kayacan, Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık Tic.A.Ş, Nisan 2015.19 Mayıs Cad. Golden Plaza No.1 kat 10- Şişli-İstanbul.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail