Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 112 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


İSLAM DÜNYASI BİRBİRİNE DÜŞMAN

Ali Nejat Ölçen

Islamın Türk’e düşman olduğuna ilişkin internetteki e-mail iletileri ve o iletiye yönelik yorumlar yanlış olduğu kadar gerçek dışıdır. Bugün Akdenizi çevreleyen İslam ülke-lerinden birbirine dost olanını gösterebilir misiniz? Bıra-kınız dost olmayı emperyalizmin silahlarıyla birbirini öldürmeyen komşu iki İslam devleti gösteremezsiniz!

Irak Devlet Başkanı Saddam’ın ABD’nin desteğiyle Kuveyt’e saldırdığını unuttunuz mu? Kuveyt’ten Saddamı kovan ABD askerlerinin postallarını öpen Kuveyt’lileri TV programında gördüğünüzde mideniz bulanmadı mı? Son-rasında Saddamı kim öldürdü. Libya devlet başkanı Kad-dafi’yi haince linç edenler kimlerdi? Bugün IŞID kimin silahlarıyla kimleri öldürüyor!.

İslamcıların sadece Türk’e düşman olduğunu düşünmek olayın dehşetini anlamamak demektir. Çünkü Akdeniz’de yerleşik İslam devletlerinin her birinin İslam yorumu ve İslam inancı birbirinden uzaktır, birbiriyle çelişkilidir. Onun için diyorum ki, ABD’nin başını çektiği emperyalizmin karşısına bütünleşen bir Islam dünyasının var-lığından söz edemezsiniz. Kendinizi kandırmayın ve emperyalizminden aldığı silahlarla IŞID’ın kimleri öldür-düğünü anlamaya çalışınız.

İslamcıların Türk’e düşman olmasından önce onların birbirlerine düşman olmalarının önünü alabilecek misiniz? Bugünleri bırakın gelin Cemel savaşına bakalım. O savaşta kimler birbirini öldürüyordu? İslamın en kanlı savaşımını sergilemişti İslam ayrıcalığı.

Cemel savaşında,İslam tarihinin belki de en kanlı olanı sergilenmişti. O savaş’ta, ilk Halife .Ebubekir’in oğul-larından Abdurrahman b.Ebubekir, Ayşe safında; öteki oğlu Muhammed b.Ebubekir (Hz.Muhammetin 24 yıl sonra) Hz.Ali’nin yanında savaşmaktan kaçınmadılar. O savaşta İslamın Peygamberinin eşi Ayşe yenik dümüş ve Ali’nin Halifeliği kesinleşmişti.

Hişam ibn Abdulmelik ile İslamiyet, devlet terörünün en vahşi biçimini Emeviler döneminde yaşanmıştır: Bunun ilk örneğini İmam Zeyd’in öldürülmesinde görürüz. Hişam ibn Abdulmelik karşısında yenilgiye uğramış ve cesedinin nerede olduğu bilinmiyordu. Hişam mezarını bularak Zeyd’in cesedini çıkarttı, bir hurma ağacına astırdı; Zeyd-in ölüsünü dövdürerek tekrar öldürmüştü. Abbasiler iktidara gelince bütün Emevilerin cesetleri mezarlarından çıkarıldı bunların arasında Hişam’ın cesedi de vardı tümü yeniden öldürüldü ve yakıldılar.

1200 yıl sonra bugün emperyalizmin silahlarıyla Haşim ibn. Abdulmelik’in torunları bugün birbirlerini öldürmüyor lar mı? Oysa İslam dünyasında emperyalizmin egemenliğinden kurtularak özgür, bağımsız ve laik kendi dev-letlerini kurmasını amaçlayan bir kişi vardı. Mustafa Kemal. Islam dininde inan farklılığı ya da inanmama özgürlüğü o dini kan akıtmaktan kurtaracak tek çözümdür. Ve o çözümün adı “laiklik “ilkesidir ve devletin sekular niteliğidir.

Böyle biline çare buluna...

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail