Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 112 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


DARBE OYUNU MU

15Temmuz 2016 darbe deneyimindeki başarısızlığın, R.T.Erdoğan’a destek aracına dönüştüğü gizlenemeyecek bir gerçekliğe dönüşmüştür. Örneğin cep telefonlarına R.T.Erdoğan adıyla gelen iletiler de bunun kanıtı. AKP iktidarının bu orta oyununu eleştiren Ali Nejat Ölçen’in cep telefonuna gelen ileti şöyleydi:

Aziz milletim: Ülken vatanın ve bayrağın için gösterdiğin kahramanca direnişten vazgeçme .Ülkeyi işgale kalkışan hain terörislere (FETO) dersini vermek i.için direnişe ve demokrasi nöbetine devam ediyoruz.

Meydanların sahibi tanklar değil millettir.R.T.Erdoğan.

Dünyanın hiçbir ülkesinde devlet adamları, ülkeyi işgalden kurtarmak için sadece toplumu meydanlara çağırmakla yetinmemiştir. Hiç bir ülke bu yöntemle işgalden kur-tulamaz.. Ülke, bütünlük içindeki ordunun, karagâhtaki kararlarının uygulanmasındaki başarısıyla kurtulabilir. Ama şunu da vurgulamak gerekli, R.T.Erdoğan, böylesi darbe girişmini bertaraf etmekle toplumsal desteğin ken-disine geri gelmesini sağlamayı becerebilmiştir. Darbe denemesi bir başka sonucu da ortaya çıkardı;

1-Toplumun ortak yargı kararından ne denli uzak olduğu,
2-
Polisin orduya karşı daha güçlü duruma getirildiği,
3-
Orduda düşün, karar ve eylem birliğinin oluşmadığı,
4-
Darbenin gerisinde ABD’nin yer aldığı kanısı yanlışlığı.

Bu dört konudaki yanılgı, toplumun eylem birliğini Devlete sahip çıkma inancına dönüştürülerek R.T.Erdoğan’a yakınlaşması sonucunu doğurmuştur.

Bu giriş yazısı sonrasında darbe olayının iç yüzünü açıklayan kimi e-mail iletilerine yer verecek ve belli bir sonuca ulaşmaya çalışacağız.

***

1-Sy.BURHAN SAVAŞ’IN 15.7.2016 GÜNLÜ e-mail İLETİSİ:

TAYYİP KEMALİZME TESLİM OLMAMIŞTIR:

Bu Doğu Perinçek tam bir palavracı.
Bu tipler tarihteki Fareli Köyün kavalcısıdır.
İşte Tayyip gibi bir ümmetçinin Kemalist ideolijiye teslim olacağını iddia edecek kadar kafayı sıyırmış.

Tayyib'in Kemâlistliğini iddia, o kadar süfli ve yalan , olmayacak hikâyeki.Niye mi ? Öyle bir durumun ufacık şüphesi olsa Tayyip’i içinden üreten ümmetçiler anında onu canlı bombayla imha ederler. Bu Doğu Perinçek bu ümmetçi yapıyı bile kavrıyamamış.

(Vatan Partisi Genel Başkanın dışında bugün Mustafa Kemal Atatürk’ü en gerçekçi biçimde yorumlayan Doğu Perinçek dışında bir başka siyasetçi gösterilemez. Sy.Bur-han Savaş eleştiri üslübunda daha dikkatli davranmalıydı. Doğu Perinçek’in R.T.Erdoğan’ın Kemalizme teslim oldu sözü bir niyet ve temenni anlamı dışında değerlendirilmemelidir. Ayrıca AKP Genel Merkezi’ne Mustafa Kemal’in koskocaman resminin asılması da toplumu kazanmanın aracı da olabilir ve bu bile Perinçek’i haksız olmadığını açıklıyor. A.N.Ölçen)

2-Mehmet Necati Güngör’ün Yorumu:

MÜSAMERE GİBİ 16.7.2016

15 Temmuz gecesinden 16 Temmuz sabahına kadar gözlerimizi kırpmadan bir müsamere seyrettik.

Bu satırların yazıldığı sırada perde henüz kapanmamıştı ama, sahneyi azar azar terk eden oyuncular bir bakıma malûm sonu açıklamış oldular: Fiyasko!

Yetkili ağızlardan ifade edildiğine göre bu müsamerenin rejisörü Pensilvanya’dan yapmış rol dağılımı. Oyuncular rollerini acemice oynadılar. Seyirci bu-ucuz ve berbat temsili protesto için sokaklara döküldü. Başkomutan kükredi: “Bu can bu tende oldukça…”

Nasıl bir darbe teşebbüsü ise iktidar kanadından ne bir gözaltı, ne bir tutuklama. Televizyon kanallarına bile el koyamadılar. TRT’de bir korsan bildiri yayımlatabildiler, o kadar. Devlet büyüklerimiz cep telefonlarıyla mesajlarını tüm kanallardan naklen verebildiler.

Cumhurbaşkanı halkı meydanlarda toplanmaya çağırdı. Halk, bayrağı ve kefeni ile koştu meydanlara. Biz, ne darbeler, ne darbe teşebbüsleri gördük. Darbelerin mağdur ettiği bir ailenin çocuğu olarak bunları doya doya yaşadım. Hiç böyle komik bir darbe teşebbüsü görmedim. Pensilvanya vaizi, Meclisi bombalatacak güce erişmişse vay halimize! Yazık bu devlete, yazık bu millete. Karşılıklı oyunların, restleşmelerin mağdurları olduk hepimiz. Olan, bizlere oldu.

3- E. Amiral Türker Ertürk’ün Yorumu 16.7.2016

ŞAKİRTLER BELLİ OLDU

Darbe girişimi başladığında buişinCemaatçilertarafından kotarıldığını yüksek bir ihtimalle tahmin ettim. Ama yüzde yüz emin değildim. Evet, yine acele etmişlerdi,17-25 Aralık hırsızlık-yolsuzluk operasyonunda olduğu gibi.

Bu sefer acele etmelerinin nedeni 2 hafta sonra yapılacakolanYüksek Askeri Şuraidi. Çünkü istihbaratları doğruydu;Türk Silahlı Kuvvetleriiçinden tamamen tasfiye edileceklerdi. Hâlbuki bu iş için en az 30 yıl emek ver-

mişlerdi! Erkendi ama düğmeye basmak zorundaydılar.Esasında kripto şakirtlerinTürkSilahlı Kuvvetlerinen tepesine tırmanabilmesi için 6- 7 seneye daha ihtiyaçları vardı.

Darbecilerin hazırladığı atama listesini görünce tamamen emin oldum; Bu darbe girişimiGülen Cemaatininişiydi. Atama listesinde bulunan cemaatin önemli isimlerinden olan halenKuzey Deniz Daha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancıkdarbeyle birlikteDeniz Kuvvetleri KurmayBaşkanıoluyordu.

Harmancık Cemaatçiolduğu şüphesiyle sınıf birincisi olarak tuğamiralliğe terfi etmiş olmasınarağmen iki senedir tümamiralliğe terfisi yapılmayarak uzatıldıve bu sene yaniiki haftasonra emekli edilecekti. Darbecilerin atamasıise onu, k oramiral kadrosuna sahipDeniz Kuvvetleri KurmayBaşkanlığınagetiriyordu.

Darbecilerin aynı atama listesiDeniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât BaşkanıTümamiralSinan Azmi Tosun'u Oramiral kadroluDonanma Komutanlığınagetiriyordu. Aynı şekilde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme Değerlendirme BaşkanıTuğamiral Murat Dede k oramiral kadrosu olanKuzey Deniz SahaKomutanlığınaatıyordu.

YineCemaatin önemli isimlerindenTümamiral Mustafa Zeki Uğurlu Pensilvanyaile koordinasyonu sağlamak üzere Amerika'da bırakılıyordu.Cemaatinyüksek dereceli imamlarından olduğu söylenen ve bu sabah tutuklananAkdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Atilla DemirhaniseMersin'degörevine devam edecekti.

Aslında darbecilerin yaptığı atama planını dikkatle inceleyen meslekten bir gözün,kiminCemaatçiolup kimin olmadığını anlaması gerçektençocuk oyuncağı.Türk Silahlı Kuvvetler’ indeki şakirtlerin büyükbölümü artıkiyice deşifre oldu! AmaGenel Kurmay Başkanlığıbugüne kadar defalarca bu konuyu yazdığımız ve anımsattığımız halde neredeydi?

(Amiral Ertürk Türker, Ordumuz üst düzeyinin yapısını ne denli gerçekçi biçimde ortaya koyuyor.A.N.Ö)

4-Coşkun Gürel’in e-mail iletisinde kaynağı bilinmeyen yorum ise şöyle: 20.7.2016

Komplo teorileri 15 Temmuz darbesi, MİT içinde Erdoğan’a‘ sadık grup ile AKP’nin derin devleti arasın-dandaki projedir:

1.Ordu içerisindeki anti Tayyipçi subaylar, gizlice Tayyip’in tarafında olan subaylar tarafından gaza geti-rilmiştir. Bu subaylara, 15 Temmuz 2016 darbesi haberi verilmiş ve bu darbe sırasında onlara düsen görevler anlatılmıştır (Köprüyü kapatmak, TRT’yi basmak).

2.Ordunun tamamına yakını darbenin arkasındaymış gibi gösterilmiş, her üst rütbeli subayın bir görevi varmış gibi yapılmıştır. Meclisi ele geçirecek, Tayyip’i tutuklayacak olanların başka subaylar olduğu söylenmiştir.

3.Yeri ve zamanı gelince, bu anti-Tayyipçi subaylar üzerlerine düşeni’yapmışlar, fakat diğer subaylar (planlandığı gibi) yapmamışlar, dolayısıyla darbeciler iyot gibi ortada kalmışlardır.

4.Ellerinde darbeyi gerçekleştirebilecek kadar güç olmayan darbeciler, durumun vahametini anlamış ve (normal bir darbede olması gereken) meclisi ele geçirme / Tayyip’i tutuklama ya da öldürme islerini de yapmaya girişmişlerdir.

5.Bu sebeple, ellerindeki sinirli güçle meclis binasına ve Tayyip’in (çoktan terk ettiği) Marmaris’te kaldığı otele ümitsizce saldırılar düzenlemişlerdir.

6.Bir darbede"ilk yapılması gereken"şeyler olan Meclisi ve sivil lideri ele geçirme operasyonlarının hem saatler sonra, hem de son derece zayıf bir şekilde yapılmaya çalışılmış olmasının sebebi budur. Sonuç:

Plan son derece başarılı bir şekilde işlemiş, ordudaki anti-Tayyipçiler alenen ortaya çıkarılmış, veTayyip’in eline"artık istediğini yapabilirsin, istediğini as istediğini kes"seklinde bir koz verilmiştir. Şimdi gerek Başkanlık yolu açılmış gerekse Anti Laik uygulamaların devreye sokulması sağlanmıştır. Çünkü bu saatten sonra buna muhalif olanlar ister Kemalist olsun, ister Solcu olsun, ister Ateist ve demokrat olsun artıkFettullahçı Terör Örgütü’dür.

5-ERDOĞAN DARBENİN GELECEĞİNİ 12 SAAT ÖNCE ÖĞRENMİŞTİ:Kaynak:

İsrail Televizyonu Kanal 2’de Arapça söyleşide Haber Müdürü Ehud Yaari ile söyleşi: e-mail iletisini yayınlayan, Oraj Poyaz, orajpoyraz@emaildodo.com
24.7.2016:

İsrail televizyonunda Kanal 2’de Arapça Haber müdürü Ehud Yaari, Türkiye’dek darbe girişimini Erdoğan’ın 12 saat önce MİT Başkanı Hakan Fidan’dan öğreniyor. İstihbarat Daire başkanı ve Genel Kurmay Başkan yardımcısı ile yaptığı görüşmelerde darbeyi nasıl önleyeceklerine karar veriliyor. Erdoğan Marmaris’teki otelinden çıkarılıyor; darbe girişimcileri otele girdiklerinde Erdoğan uçaktadır. Uçak bir süre havada bekletiliyor ve cep telefonu ile ünlü görüşme gerçekleşiyor. Ehud Yaari’nin Kushmarv’a anlattıkları bunlar. “Ünlü görüşme” ile R.T.Erdoğan’ın halkı meydanlara çağırmasını kastediyor olmalı.

Dani Kushmarov-Türkiye’de halen demokrasi var. Sizce Demokrasinin sonu mu gelecek.

Ehur Yaari-Iran’dada insanlar oy vermeye gidiyor ve parlamentoda bağırmalar, kavgalar mevcut, basın içinde de farklı sesler mevcut. Türkiye’de olabilir ama engellemeler ve sınırlamalar olacaktır. Seçimler olacak; Erdoğan Ana-yasa’yı değiştirecek; Amerikan usulü Başkan da seçi-lecektir. Başka bir şey de yapacaktır.Türkiye’nin oryantas-yonunu (eğilimin) değiştirecektir. Sırtını Avrupa’ya dönüş bir Türkiye ile karşılaşacağız. Sırtını Avrupa’ya dönen ,Rusya ile yakınlaşan ve yüzünü Asya’daki Türk Cum-huriyetlerine dönen bir Türkiye göreceğiz. Euro-Asyatik ülkeler ile iyi ilişkiler içinde olacaktır. Kazakistan, Afga-nistan gibi. Bizimle olan ilişkilere gelince, ticari ilişkiler, gaz bu ilişkilerin merkezi haline gelecektir.

****

En yakın komşu ülke İsrail, Türkiye’deki darbe sonrasında neler olacağını bzlerden daha gerçekçi tahmin edebiliyor mu dersiniz.

6- ÖZCAN PEHLİVANOĞLUNUN İLETİSİ

DIŞ TESTEKLI İHANET

15 Temmuz darbe girişimini yapanlar hain, fakat onlara karşı duruyorum diye Türk Ordusu’na ve Türkiye Cumhuriyeti’ne olan hıncını kusanlar da aynı oranda haindir.

Bunlar aynı kaptan beslenen, büyüyen, palazlanan ve ihanet noktasında buluşan tiplerdir. Onun için bu darbe teşebbüsü ile bir darbeyi hedefleyenler; bir çok amacı birlikte gerçekleştirmek için hareket etmişlerdir. Örneğin darbe başarısız olur ise uyguladıkları yöntem asker-polis çatışması ile“iç şavaş”çıkarmaya yönelik olmuştur.

12 Eylül’ün“bir ondan bir bundan”mantığını nasıl unutmamışsak yarın da 15 Temmuz’da halkın üzerine acımasızca ateş açan , askerleri ve erleri linç edenleri de unutmayacağız. Bu olayların gerçekleşme şekilleri ile topluma kin ve nefret tohumları ekilmiştir. Demek ki; her olasılıkta Türk Milletinin içine bu darbenin de, kin ve nefret tohumları da eklenmesi istenmiştir. Tıpkı Madımak ve Başbağlar katliamlarının karşılaştırılmasının yapılmak istenmesi gibi!

Türkiye’de darbe, önce Allah’ın yardımı sonra da Türk Milletinin direnci sebebiyle önlenmiştir. Ancak görülüyor ki; bu darbeyi planlayanlar işlerine devam ediyor. Bunu nerden çıkartıyorsun diyebilirsiniz!

“Yeni Anayasa”yapılsın,“Türkiye Cumhuriyeti baştan aşağıya yeniden yapılansın”,“devlet yeniden tanzim edilsin”,“harp okulları ve askeri liseler kapatılsın”diyen ben değilim! Unutmayın, bu ordunun genlerinde darbecilik anlayışı bulunsa bile bizim yaşadığımız bu coğrafya da, askerliği askerlik gibi yapacak güçlü bir orduya ihtiyacımız var.O sebeble, harp okulları ve askeri liseler kapatılmamalıdır. Suç okullarda değil o okulları yönetenlerde, bu rezilliğe göz yumanlardadır. Islah ile yanlışlardan dönmek var iken, kapatmak daha büyük yanlış olur. Yani suç; devlet, sistem veya rejimde değil, kötü gidişata destek olan veya görmezden gelenlerdedir…

7-AYDOĞAN KEKEVİ’NİN’nin e-mail iletisi 26.7.2016, saat 10.12

15 TemmuzDarbe GirişimigecesiJandarmaGenel Komutanlığı'nı karargah olarak kullanmayı hedefleyen darbeci askerler, ilk olarak Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'yi rehin aldı. Ardından komutanlığı ele geçirmek için harekete geçmişlerdi. Komutanlıkta çok şiddetli çatışmalar yaşandı ve darbeciler helikopter ve savaş uçaklarından destek isteyerek komutanlığı bombalattı.

BALYOZ'DANCEZAALMIŞLARDI

Posta'nın haberine göre, darbe girişimini duyan Jandarma Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Kurmay Albay Aziz Yılmaz, Jandarma Plan Prensip Başkanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ile Kurmay AlbayAliDemir'i aradı. Bu üç askerin ortak özelliği, Balyoz Davası'nda 16 yıl hapis ceza almaları ve 3'er yıl hapis yatmalarıydı.

18 DARBECİ HAİN İÇERİ GİRMİŞTİ

Balyoz mağduru komutanlar aynı askeri lojmanda oturuyorlardı. Bu üç askere Albay Nurettin Alkan ile Albay Güven Şaban da katıldı. Yanlarında sadece beylik tabancaları vardı. Sivil kıyafetlerle bir otomobile binip Jandarma Genel Komutanlığı'na gittiler. Darbeci Kurmay Yarbay Süleyman Karaca karagahı ele geçirmek için 18 darbeci askerle komutanlığın (binasının.a.n.ö) içindeydi.

DESTEK GELENE KADAR ATEŞ

Bu 5 subay çatışarak içeri girdiler. Albay Nurettin Alkan kolundan yaralandı. Çatışma sabaha kadar sürdü. Bu 5 subay destek gelene kadar Jandarma Genel Komutanlığı'nın darbecilerin eline geçmesini önledi. Özel Kuvvetler desabah07.00'de operasyon düzenleyip darbecileri etkisiz hale getirdi.

8-AYDOĞAN KEKEVİNİN SAVAŞ SÜZAL’IN İLETİSİNİ AKTARIYOR, 26.7.2016

Savas.suzal@gmail.com

Kaynak: HOCANİN IMAMLARI

http://w.w.w..yenicaggazetesi.com.tr/hocaninimamlari

15 Temmuz darbesinin ardında kim var tahminlerine, çoğu kişi, Gülen ABD'de yaşadığı için bu kalkışmanın da ardında Amerika olduğunu savunuyor. Amerika'nın avukatı değilim ama bana göre yanılıyorlar. Amerika'nın haberi vardı belki ancak bu kez doğrudan bulaşmadı. Zira ABD Türkiye'de iki darbeye müdahil oldu ve ikisinde de başarıya ulaştı.(60-80 darbeleri).Washington'daki John Hopkins Üniversitesi salonunda düzenlenen Gülen'in yazarlar toplantısında, birbirine yaslanmış 5 kişinin hâlâ bende olan resmi gözlerimde.

Bu 5 kişi yıllarca cemaate hizmet etti, hâlâ da ediyor.

Ben bu olayın ardında, İsrail'in parmağı olduğuna inanıyorum. Özellikle İsrail ile Gülen hareketi arasında göbek bağı dikkat çekici. Ergenekon ve Balyoz'da temizlenen komutan listeleri, kullanılan dijital teknolojiyi onların verdiği söylentileri yaygın. Güneyde bir Kürdistan isteyen, İslamcı yönetimlere düşman ama IŞİD'e dost bir İsrail, en kuvvetli aday. Özellikle Orta Doğu'nun en güçlü ordusunu parçalara ayırmışken.

Gülen hareketi ile mücadele hâlâ üstünkörü gidiyor. Bir dönem Washington'da Gülen hareketinin imamlığını yapan ve bir tartışmamızda "Hoca efendi derya gibidir" diye Gülen'i savunan kişi, bugün bir önemli üniversitenin Rektör veya Dekan danışmanı. Belki de CIA için çalışıyordu, bilemiyorum. Yarın, Gülen'e söverken görürsem de şaşırmam.

Askeri kanattan gelen çelişkili açıklamalar normal. Onların ödediği, Balyoz ve Ergenekon davalarında, ağabeyleri komutanlar eritilirken, sessiz kalmalarının bedeli. Onların öğütülmesini, önlerinin açılması ve terfi şansı olarak değerlendirip, ordu içinde bu yapılanmaya sessiz kalanlar, bugün elleri ayakları dolanmış durumda. Ne bekliyorsunuz ki? Bana göre, ordusu olmayan bir ulus, ulus değil aşirettir.

SONUÇ:

Darbe denilen orta oyunun 1 ay sonra bile meydanlarda alkışlanması Türk toplumunun gerçeklikten ne denli uzak ve bilinçsiz olduğunu da kanıtlamaktadır. Aslında FETÖ cemaatlerini Türkiye Devletinin hukukuna, eğitimine, ordusuna girmesinin ve çöreklenmesinin temeldeki baş sorumlusu Başaranlığı dönemindeki sorumlusu, R.T.Er-doğandır. Bunu da “ Ne istediniz de vermedik” sözleriyle açıklamıştı. Şimdi FETÖ‘cülerin görevlerine son verilmesi ve de kimilerinin yargılanması, kimilerinin yurt dışına kaçması ve Ordu’nun gücünü önemli ölçüde yitirmesinin ve komutanların uzaklaştırılmasının baş sorumlu AKP+FETÖ ortaklığını yapılandıran R.T.Erdoğandır. Şimdi FETÖ yan-daşları tutuklanıyorsa bu, R.T.Erdoğan’ı da kapsamı içine almalıdır. Bugün bu, belki olanak dışıdır fakat hiç kimse bunun ilerde olmayacağını ileri süremez.

Sy.Kemal Şimşek’in (kemalsimsek1963@gmail.com) 30 Temmuz 2016 günlü e-mail iletisinde, en gerçekçi yorumu şöyle dile getirmişti:

Bu, FETÖ ve “üst akıl” la nasıl mücadele edilir ki, TESEV’in Mümtazet Türköne ve darbeci generallerin önerileri hayata geçirilmektedir. Gidişata bakılırsa,15 Temmuz başarısız değil, başarılı olmuştur. Kim ve kimlere yaradığı, yarayacağı da; kaybedenin sadece Türkiye ve TSK olduğu bellidir.

Fakat ne yazık ki, toplum hala ulusal bilinçten ne denli uzaklarda olduğunu, meydanlarda Darbenin önlendiği sa-vıyla gösteriler yaparak ortaya koymaktadır.

Jandarma gücünün Valilere bağlandığını, Genel Kurmay ve MİT’in Saraya bağlanacağını, Askeri Okulların kapa-tıldığını, kanun gücünde Kararname ile nelerin yapılacağını ve de olağanüstü hal yasasının yürürlüğe konulduğunu ve Cumhuriyet Devletinin Başkanlık düzenine dönüştü-rüleceğini halkımız alkışlamaktadır.

Bu darbe eğer ABD tarafından örgütlenseydi bu denli başarız olamazdı. Pensilvanya’da yüksek duvarların gerisinde ahkâm kesem Fettullah Efendi’ye ordu içinde ğüve-nen kimi komutanların ne denli beceriksiz olduğu ve Türkiye’yi R.T.Erdoğan’a (silinip giderken) yeniden teslim etmişler ve kendilerinin tutukluk dönemini başlatmışlardır.

R.T.Erdoğan darbe girişinin MİT aracılığıyla haber alarak Marmarstaki otelden kaçırılmış darbeyi 4000 metre yukardan uçak içinde seyretmiş ve halkı meydanlara çağırarak yurtseverlik ve devletin sahibi olmayı topluma kabul ettirmeyi başarmıştır. Anayasa değişikliği ve Devlet Başkanı olmanın yolları kendisine armağan edilmiştir. Toplum bütünüyle kandırılabilecek koşullara getirildi. Bir ulus hangi amaca hizmet ettiği bilincinden bu denli yoksunlaşabilir!

AKP, iktidara kalabilmenin mübah olmayan koşullarına her zaman hazırdır ve makyevelizmin en başarılı uygulayıcısıdır. Böyle biline çare buluna.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail