Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 114 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır

SOKRATES"LE DEVLET TUTARLILIGI KONUSUNDA SOYLESI

SOKRATES İLE DEVLET TUTARLILIĞI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ali Nejat Olcen

Bakınız Mecelle’den söz ettiğimde gözlerinizdeki ışıltı aslında sizilerin bir gün ülkeyi yeniden yaratacağınızın kanıtıydı. Sizler gibi düşünenleri soru soran yanıt arayan bireylerle bir araya getirerek örgütlenmelisiniz.

Öyle sanıyorum ki, sizler bir araya gelme kültürüne ve örgütlenme gereksinimine de yabancı kalmışsınız. Kanımca Mecelle’ de, bir tanığın güvenilir olmasına ilişkin hangi makamlara sorular sorulması ve o soruların sonucunda o tanığın güvenilir olduğu anlaşıldığında sözlerinin geçerli olması koşulu şimdi sizlerin hukukuna var mı? Yok. O koşulların, sizlerin hukukunda yer almasını sağlamalısınız ve temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunan yasaların tümünü iptal edilmesinin savaşını vermelisiniz.

Bu hukuksal koşullar toplumun dürüstlüğünün de kaynağıdır,bunu böyle bilmelisiniz. -Teşekkür ediyoruz Sokrates. Ülkemize dönünce bu söylediklerinizi gerçekleştirecek örgütlenmeyi yaratacağız .Çünkü yalancı tanık, imzasız ve kanıtsız yazı ve sözler, bilgisayarlara kimin yapıştırdığı bilinmeyen düzmece metinler suç kanıtı olmamalıdır.

Faşizmin hukukunu yaratan hükümlerin bir envanteri, hazırlanmalı ve siyasal partiler iktidara karşı bunun savaşımını vermelidirler. Bu hüküm şimdiki yasalarımızda da geçerli olabilmeli. Örneğin, Mecelle’nin 1796 ıncı maddesinde belirtildiği gibi “hakim iki hasımdan hiç birisinin hediyesini kabul etmemeli. Oysa ülkemizde Yüksek Yargı Organının yargıçları 6-7 yıl önce görkemli bir otelide ücret öde-meden kalabilmişlerdi! Mecelle’nin 1795’sayılı maddesi şimdiki hukukumuzda da geçerli geçereli olabilmeli: “Hakim, meclis-i muhâkemede alış veriş ve mültafe (övgü) gibi muhâbet-i meclisi izale edecek ef’al ve harekâttan ictinab etmelidir. Böylesi yargıçlar yetiştirmeliyiz.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail