Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 116 Geri Tavsiye Et Yazdır


ÇANAKKALE UTKUSU’NUN 102 YIL ANISINDA NİÇİN MUSTAFA KEMAL YOK

Ali Nejat Ölçen Aydınlık Gazetesinin 20.3.2017günlü yayımında Churchill’in Çanakkale ile imtihanı başlıklı yazısında E.Amiral Cem Gürdeniz, Churchill’in o sınavı yitirmesine neden olan Mustafa Kemal’den tek tümce ile söz etmemektedir. Yazısının sonunda bir tümcesi de çok yanlış: Diyor ki, “savaşlar demir ve kanla yapılır.” Demir ve kan’ın kötüye kullanılmasıdır savaşların çoğu. Aslında kanımca savaşın sonucunu karargâhta verilen karar belirler: O nedenledir ki, Alman General Liman Von Sanders’in 65 000 kişilik Türk ordusuna kumanda ederken, İngiliz Birliklerinin Bolayır ve Anadolu yakasından çıkartma yapacağı kanısındaydı. Yarbay Mustafa Kemal buna karşı çıkmış, Karatepe Seddül Bahir’den İngiliz Birliklerinin çıkartma yapacağını ileri sürmüştü. Gerçekten de 25 Nisan 1915 günü Ordu Komutanlığına Mustafa Kemal ilettiği yazıda şunları belirt-mişti: .Bu öyle bir taarruz değil,herkes muvaffak olmak veya ölmek azmiyle harekete teşne olduğu bir taaruz idi. Hatta kumandanlara verdiğim emirle: -Size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum, demişti Saldrıran düşman Birlikleri şaşkına dönmüştü. Churchill’in imtihanda nasıl sınıfta kaldığını böyle açıklanmalıydı.

Çünkü o yenilgi nedeniyle, İngiltere’de halk Churchill’e baş kaldırmıştı: “Biz sana dünyanın en güçlü donanmasını verdik. Elinde doğru dürüst silah olmayan Müslüman Türk’e bizi mağlup ettin.” Churchill bu saldırıya nasıl yanıt vermişti? Şöyle diyordu Churchill: “Can çekişen bir İmparatorluk içinden çıkan bir kahraman, bir milletin varlığını meydana koydu.” Çanakkale utkusu, tepenin gerisindeki düşman birliğinin yanılgısını görebilmekle kazanılmıştı.

Bunu gören kişi Yarbay Mustafa Kemal idi ve o utkuyu savaş başlamadan kazanmıştı. Savaşların çoğu karargâhtaki tutarlı öngörüşlerin ürünüdür, kan ve demir sadece araçtır Sy.Amiral Gürdeniz. Çanakkale Utkusunun 102’nci yıl dönümünde bizler Mustafa Kemal’i unuttuk fakat İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ise unutmadı, bakınız Mustafa Kemal’i nasıl betimliyor: “Churchill’in burnu sürtülürken, Mustafa Kemal Atatürk gibi yeni ulusal kahramanlar doğdu.”

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail