Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 117 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


SOKRATES İLE DEVLET ONURU ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Ali Nejat Ölçen

Sokrates acaba devlet onurunu korumak için o devleti yönetenlerin once kendi kişisel onurlarını koruyacak bilinçte olması mı gerekir? Aramızda bu konuyu görüşürken bir sonuca ulaşamadık. Şimdi huzuruna çıktık ve zamanını alarak devletin devlet olabilmesinin temel nedenlerini sana sorarak öğrenmeye gereksinim duyduk. Anlatır mısın devletin onuru ne demektir ve devletin koruyucuları, böylesi onurun bilincinde olabilir ler mi?

Sokrates:

Devletin onuru gibi bir kavramı ilk kez sizden işitiyorum. Acaba sizin devletinizi yönetenler bu onuru korumanın bilincinde değiller mi ki bana böylesi soru yönelttiniz?

-Haklısınız Sokrates, karşı karşıya olduğumuz sorunlardan biri de budur. Devletimizi yönetenlerin siyasal kültüre ve o kültürün diplomasisine ve o diplomasideki inceliğe sahip olduklarının belirtilerine pek rastlayamı-yoruz. Devlet adamı başka devletlere saygı duyması gerekir ki benzer saygıyı bekleyebilelim. Bunu sözcüklerindeki zerafetle açıklayabilmelidirler devlet adamları. Bir devlet adamı, devlet yönetmenin kural ve o kuralların kültürünü önce özümseyebilmelidir. Bugün ülkemizde ne yazık ki, hiç bir devlet ile uyumlaşır kültür düzeyinin göstergelerine tanık olamıyoruz.

Sokrates:

Kaygınızı anlıyor ve nasıl çare bulunacağını ilk kez düşünmeye başlıyorum.Yaşadığım 3000 yıl önceki ülkemde bizler Cumhuriyet kavramını bilmeden önce demokrasi deyimini kullandık. Aslında özgürlüklerin ne olduğunu ve nasıl kullanacağımızı o sayede bilmeye başladık. Kanımca demokrasi kültürü gelişmedikce devlet adamı yetiştirmenin de sorunlarını elbet yaşayacaksınız. Sizler kendi düşünce ve kanılarınızı sorgulayabiliyor musunuz? Gerçekleri görerek onun doğru ve yararlı olabilmesinin koşullarını zihninizde kurgulayabilmekte misiniz? Bu kavramlara yabancı kalmış kişilere devlet yönetimini teslim ederseniz olacağı budur. İki devlet savaşabilir ve fakat sokak kavgası yapamaz. İki devlet birbirini eleştirebilir fakat o devletin yönetici kadrolarının dillerinden apolitik kabalığa kaçan sözler çıkmamalıdır.

-Evet Sokrates, demokrasi kültürü ile olan ilişkisini açıkladınız. Bizler acaba bu külture halâ çok mu yabancı kaldık? Kendimizi, düşünce ve alışkanlıklarımızı sorgu-lamaktan çok mu uzaklardayız? Belki de kendi onurumuzu korumanın ve savunmanın araçlarını ancak kendimizi sorgulayarak yaratabiliriz. Kendisine saygı duymadığımız kişilerin devlet yönetiminde yerini belki böyle önleyebiliriz.

Sokrates: Benim düşüncelerimi sizlerden de duyduğum için mutluyum. Başaracaksınız.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail