Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 117 Geri Tavsiye Et Yazdır


YÜRÜYÜŞE EVET AMA YETMEZ

Engin Ünsal

AYDINLIK GAZETESİ 16.7.2017

CHP Genel Başkanı’nın “adalet” yürüyüşü kimi yerlerden övgü, kimi yerlerden yergi aldı. Bu yürüyüş bir gerçeği de yüze çıkarmaya katkıda bulundu. Ama üstüne ölü toprağı serpilmiş bir CHP vardı. Örgütü suskun, üyeleri heyecansız, genel merkezi yorgun bir CHP. Bu yürüyüş CHP’nin bu affedilemez durgunluğuna biraz hareket getirdi, toplumun bazı kesimlerine otoriter bir anlayışa karşı direnme gücü ve cesaret verdi. Bu yürüyüş aynı zamanda Anayasa referandumu ile tırmandığı iktidar doruğundan kaymaya başlayan AKP’de de ciddi yakınmalar başlattı. AKP anladı ki karşısında kendinden ve politikalarından hoşlanmayan bir toplum kesimi AKP’nin demokrasi dışı uygulamalarına karşı ayağa kalkma gücünü göstermeye ve meydanlara, yollara çıkmaya hazırdır. Bu yürüyüşe politik yaşamımıza bir hareketlilik,bir heyecan getirdiği için olumlu bakmak gerekir ama CHP’liler bilmelidirler ki bu yürüyüş AKP’yi girdiği totaliter yoldan geri döndürmeyecek, AKP’ye bağlı yargı anlayışını ortadan kaldırmayacak ve demokrasinin kurum ve kuralları gün ışığına çıkarılmayacaktır.

MAO’NUN UZUN YÜRÜYÜŞÜ NEDEN BAŞARILI OLDU

CHP’nin “adalet arama “ yürüyüşü tarihteki ilk siyasal yürüyüş değildir. 1934-35 yıllarında Çin Komünist Parti- Si’nin Atası Mao, milliyetçi Çin Kay Şek hükümetine karşı 300 bin kişinin katıldığı 13 bin kilometrelik bir yürüyüş başlatmıştı. Bu yürüyüş sırasında Mao’nun askerleri ve onu izleyen halk hem kendilerini, izleyen Çan Kay Şek orduları ile savaşmış hem de Çin’ı işgal etmek isteyen Japon’lara karşı bir duruş sergilemişti. Bu yürüyüşün sonunda Mao bugün dünya devletler liginin zirvesinde oynayan büyük Çin devletinin temellerini atmıştır. Mao’nun bu uzun yürüyüşü başarılı olmuştur, çünkü bu yürüyüşün bir ideolojisi vardı. Mao komünizmi Çin’in temel ideolojisi yapmak istiyordu ve bundan da başarılı oldu. CHP Genel Başkanı’nın partisini iktidara taşıyacak bir ideolojisi var mı? Yok. AKP’nin bu yürüyüş nedeni ile yok ettiği bağımsız yargıyı yeniden kumak için adım atma niyeti var mı? Yok. Öyleyse bu yürüyüş toplumda belli bir siyasal devinim yaratmaktan öteye bir şeye yarayacak mı? Bazı koşullara bağlı.

CHP İKTİDAR OLMAYI İSTEMELİDİR.

Bu ülkeye demokrasinin yeniden getirilmesi ve bağımsız yargı, özgür basın, özerk üniversite, bağımsız sendikalar gibi demokrasinin vazgeçilmez kurumlarını yeni baştan yaratabilmesi için her şeyden once ya tek başına ya da Vatan Partisi gibi yurtsever bir parti ile koalisyon yaparak iktidar olması gerekir. Rahmetli Turan Güneş bir gün Meclis’te bana “Engin Bey kumar ütmek için oynanır,siyaset iktidar olmak için yapılır” demişti. CHP’nin iktidar olmak olmak gibi bir niyeti olduğunu sanmıyorum. CHP’nin bu algıyı yaratabilmesi için bir Gölge Kabine kurması, iktidar program hazırlaması ve bu programı halkla paylaşması gerekir. CHP’de bunların yapıldığına dair hiçbir işaret yok. 450 kilometrelik bir yürüyüş yapıldı. CHP Genel Başkanı cesurca bu kilometreyi yürüdü diye kimse CHP’nin iktidar olma hırsını yaşaması, seçmeni buna ve buna gore çalışmalar yapması gerekir. Daha once yazdık; CHP 25 milyon işçi, memur, esnaf için neler yapacağını bir Emek Çalıştayı yaparak hazırlanmalıdır. Bugün AKP’nin ezdiği çiftçiler ve dış alımlara tutsak ettiği tarım kesimi için neler yapacağını belirlemelidir. Bağımsız yargının, bağımsız sendikaların nasıl kurulacağını seçmene anlatmalıdır.

CHP, “Ben yürüyüş yaptım,bu nedenle iktidar olmayı bekliyorum” yanılgısına düşerse hem kendisine hem de bu ülkeye çok yazık eder.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail