Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 42 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


ZÜRİCH'DEN GELEN BİR MEKTUP VE BİR MAKALE

Dr.Hüseyin Pekin

Hürriyet gazetesinin Avrupa baskısında, gazetenin yönetimi ve patronu tarafından önemli bir değişiklik yapıldı. Hikmet Bil'in görevine son verildi. Böylece, Avrupa'daki Türklerin sesini duyuran kalemler de susturulmuş oldu. Şimdi, Hikmet Bil'in köşesinde magazin haberleri çıkıyor.

Almanya'da ADD 'nin yönetim Kurulu Başkanı Dr.Yüksel Cavlak'ın "Sakıp Ağa'nın Ödülü" başlıklı yazısını gönderiyorum. Hürriyetin Avrupa baskısında artık bu tür yazıların çıkacağı kuşkuludur. İnsanımız gerçekleri görmekten soyutlanmalı, maga-zin haberleriyle oyalanmalıdır. Sakıp Sabancı'ya verilen ödül, kapitalizmin geleneksel mantığını yansıtıyor. Lenin'in şu tümce-sini anımsamaktan kendimi alamıyorum:"Kapitalistler, darağacına giderken bile ip senindir, benimdir tartışması yaparlar". Ve ben anlayamıyorum, Fransız parlamemtosundan çıkan sözde Ermeni soykırımlarını onaylayan bay Chirac'ın elinden nasıl ödül alınır, velev ki Legion d' Honneur bile olsa.

SAKIP AĞA'NIN ÖDÜLÜ

Dr.Yüksel Cavlak

Fransız Hükümeti,nin Türk işadamı Sakıp Sabancı'yı "Legion d' Honneur" ile ödüllendirdiğini basından öğrenmiş buluyoruz. Fransız Devlet Başkanı Jacques Chirac tarafından bizzat takılmış. Türk işadamı Sakıp Sabancı'yı burada kutlarken, Fransız Hükümeti'nin neden Sakıp Sabancı'ya bu ödülü layık gördüğünü hiç düşündünüz mü?

Hükümet ödülü olan bu nişan, neden bir Türk işadamına veriliyor? Sakıp Sabancı, kendi ülkesinde faaliyet göster-diğine , binlerce Türk işçisine çalışma imkanı açtığına göre, böylesi bir nişanın Türk Hükümeti tarafından verilmesi daha yerinde olmaz mıydı?

Ama, taltif nişanı, Fransa'dan geliyor. Nedeni de, Sakıp Sabancı, Fransa'nın önde gelen Danone, Carrefour gibi büyük firmalarla iş birliği yaptığı ve BNP Bankası ile de bağlantısı olduğu için, kendisi bu nişana layık olmuştur.

Bundan daha iyi hizmet olur mu? Çok doğal olarak ta, Fransa Devlet Başkanı, bu nişanı ona vermeyecek de kime verecek?

Yabancı ülkede hem iş, hem de sosyal ve kültürel alanda başarılı olan bir işadamına bu faaliyetlerinden ötürü kimseye nişan verilemez. Her zaman kendi ülkelerinin çıkarlarını ön planda tutan batılılar, işte böyle hizmet edenleri çok iyi bilir-ler.

Ancak, kendi ülkesine katkıda bulunanlara bu nişan nasip olur. Demek ki, bizim Türk işadamımız, girişmiş olduğu ortak çalışmalarla Fransa'ya büyük katkıda bulunmuş olmalı ki, kendisine bu nişan layık görüldü.

Fransa İçin Terslik Yok.

Fransa açısından bakıldığında, çok doğal bir yaklaşım. Türkiye açısından bakıldığında ortada bir terslik olduğunu görürüz. Belleklerimiz zayıf ama, Ermeniler'i bağrına basan ve Ermeni soykırımını kabul eden ülke de Fransa'dır, bunu unutmayalım.

İşte bu nişan, Fransa hizmet ödülü, parlamentosunda karar gören Ermeni soykırımını kendi eliyle imzalayan Başkan Jacques Chirac tarafından bizzat verilmiştir. Türk işadamımız Sakıp Sabancı da bu ödülü bu başkanın elinden gülerek gururla almıştı

Yakında dünyanın çok tanınan sigara firmalarından biri olan Philipp Morris grubundan da USA ödülü alırsa hiç şaşmayalım. Biliyoruz ki şimdi Türkiye'mizin yeni bir sloganı var:Bu ülke için seve seve.

Sakıp Ağa da bu ülke için, dış ülkelere hizmet için elinden geleni yapmaktadır.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail