Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 51 - YAZAR : Suay Karaman Geri Tavsiye Et Yazdır


27 MAYIS'I ANLAMAK

Suay Karaman
TÜMOG Genel Başkan Yrd.

Ülkemize aydınlanmayı yeniden getiren 27 Mayıs 1960 devriminin 43.yılındayız. Tüm Kemalistlerin, tüm ulusalcıların, özgürlük ve anayasa bayramını kutluyoruz.(Suay'ın bu coşkusuna katılıyorum, Çünkü ben de o dönemin aydınlığında kendi kişiliğimle bütünleştim).

27 Mayıs 1960 devriminin Türkiye'ye sağladığı en büyük kazanım, kuşkusuz 61 Anayasasıdır. Bu çağdaş anayasa, topluma dinamizm getirerek, siyasal, kültürel, ekonomik ve sosyal açıdan önünün açılmasını sağlamıştır.

61 Anayasasında yer alan, 27 Mayısın yaşayan kurumları arasında, Anayasa Mahkemesi, Devlet Planlama Teşkilatı, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Türk Standartlar Enstitüsü, Devlet Personel Dairesi, Basın İlan Kurumu, Ordu Yardımlaşma Kurumu, sayılmalıdırlar.1961'in Anayasası ile hukukun üstünlüğü, grev ve toplu sözleşme, basın özgürlüğü, özerk TRT ve özerk üniversiteler, köklü dönüşümlerin simgesidirler. 27 Mayıs, toplumun önünü her alanda açarak, dinamizm getirmiş ve toplumsal sorumluluk bilincinin doğuşuna ivme kazandırmış, örgütlü toplum yapısının kapılarını açmıştır.

61 Anayasasında yer alan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), pek çok ülkede de bulunmaktadır. Ülkemizdeki sivil yönetimin keyfi ve aydınlanmaya ters düşen tutumları, MGK sayesinde giderilmektedir. Ülkemizde yaşanan askeri hareketler, sivil otoritenin yanlış tutumlarından kaynaklanmaktadır.

Batı ülkelerinde asker, bizde olduğu gibi kurtuluş savaşı vermemiş ve devrimlere öncülük işlevini üstlenmemiştir. Ülkemizde demokrasinin ve laik cumhuriyetin oluşumunda ve koruyuculuğunda, askerin öncülük ettiği, asker-sivil aydınların katkısı yadsınamaz.

Belleğimizi 43 yıl öncesine ilettiğimizde, aydınlanmacı Türkiye ordusunun aşağıdan yukarıya doğru Kemalist ilkeler doğrultusunda, demokratik ve laik devlet yapısına sahip çıkmak için, karanlıklara karşı çetin savaşımlarını özlemle anımsıyoruz. Zamanın getirdiği tüm unutkanlıklara ve olumsuz karşı söylemlere karşın, yüreğimizde ve zihnimizde o günün coşkusunu ve mutluluğunu yeniden yaşıyor gibiyiz.

27 Mayıs'ı anlamak için, Anadolu'da başarılan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı, Atatürk ilke ve devrimlerini, tam bağımsızlığı ve ulusallığı özümsemek gerekir. Bunlar özümsenmeden, 27 Mayıs'ı anlamak olanaksızdır.

27 Mayıs, Kemalist devrimlerin, eşitlikçi, katılımcı ve çoğulcu demokrasiyle bütünleşmesini sağlamış ve ona kalıcılık, süreklilik kazandırmıştır

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail