Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 40 - YAZAR : Suay Karaman Geri Tavsiye Et Yazdır


BİR KRİZİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Suay Karaman
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği
Genel Saymanı

Ecevit'in başbakanlığındaki hükümetin beceriksizlikleri ülkeyi bir çıkmaza doğru sürüklüyor. Onun Milli Güvenlik Kurulu toplantısını terk etmesiyle başlayan devlet bunalımı, ekonomik krize dönüşmüş oldu. 19 Şubat 2001 günü, yaşanan krizin nedeni, 27 Şubat günü açık biçimde belirginleşti: "Uygulanan IMF'ye bağımlı ekonomik programın iflası".

19 Şubattaki MGK toplantısında, Cumhurbaşkanı Sy. Ahmet Necdet Sezer'in haklı eleştirilerine dayanamayan Sy. Ecevit, hemen dışarı çıkmış ve basına açıklamalarda bulunmuştu. 26 Şubat'taki toplantı sonrasında ise "toplan-tıda konuşulanların dışarı yansıtılmaması gerektiğini" söy-leyerek, dengesiz ve çelişik tavrını dengelemeye çalıştı. Ancak, MGK toplantılarında Sy. Cumhurbaşkanı'na " nankör" diyen Halk Bankası'nın batık kredilerinden sorumlu devlet bakanı ve başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın bundan sonra dengelenecek hiçbir yanı kalma-mıştır.

Başbakan Sy. Ecevit, 21 Şubat günü DSP Meclis Gurubu'nun bol göz yaşlı ve salyalı toplantısında, Cumhurbaşkanı'nın hükümetin ekonomik politikalarını desteklemediğinden yakınmıştı. Onun oyununa gelen Cumhurbaşkanlığından ekonomik programın destek-lendiği açıklaması geldi. Bu açıklamadan birkaç saat sonra, hükümet, alınan yeni ekonomik kararlarla, kendi ekonomi politikalarına kendisinin destek vermediği ortaya çıktı. Çünkü, hükümetin ekonomi politikaları iflas etmişti.

Bu iflas, IMF'nin gittiği her ülkeyi batırmasının örnek-lerinden biriydi. IMF'nin uyguladığı reçetelerle, hiçbir ülkenin ekonomisi düzlüğe çıkmamış ve yeniden mali krizlere sürüklenmişti.

Ecevit hükümeti 21 Şubat 2001 günü, dalgalı kur siste-mine geçmeye kara verdi. Kararın alındığı o toplantıya bir çok kez krizlere yol açan Güneş Taner'in katılması, hükü-metin nasıl bir çaresizlik ve şaşkınlık içinde olduğunun kanıtıdır.

Sy. Ecevit de, hükümeti de, doğruları söylememiş, krizin gelişini bile algılayamamışlar ve halkı da kendilerini de uyutmuşlardır. Türkiye'yi üretimsiz tüketim toplumuna çeviriken, yapabilecekleri fazla bir şey de zaten yoktu.

Cumhurbaşkanı Sy. Sezer'in Devlet Denetim Kurulu'nu kamu ve özel bankalardaki yolsuzluk savlarını araştırmak amacıyla görevlendirmesine tepki gösteren başbakan Eceviti 15 Nisan 1997 tarihinde TBMM'nde düzenlediği basın toplantısında, dönemin Cumhurbaşkanı Demirel'e çağrıda bulunarak, Devlet denetleme Kurulundan Susurluk olayının incelenmesini isteyen kendisi değil miydi?

Başbakan Ecevit, uzun siyasal yaşamında hiç böyle bir hakarete (!) uğramadığını söylerken, acaba 12 Eylül öncesinde Sy. Süleyman Demirel'in kendisi için " üç kazı yönetmekten yoksun" dediğini anımsamıyor mu?

Sy. Ecevit'in başbakan olarak sorumluluğunu üstlendiği 57 nci hükümetin eski bakanlarından ANAP İstanbul millet-vekili Mehmet Ali İrtemçelik, yaptığı açıklamada ."Başba-kanlık, yetki ve sorumluluklarının hakkını veremeyecek durumda olduğu saklanamayacak duruma gelen başbakan Ecevit'in istifası" nı isterken, haksız mıydı? İrtemçelik, "Başbakanla ve bu hükümetle Türkiye'nin gidebileceği bir gelecek yoktur"derken yanılıyor muydu? Kriz sonrası, THY yurtdışı bilet satışını dolar ile yapmaya başladı. Bu durum,Sy. Ecevit'e sorulunca, "konu ile ilgim yoktur" demesi, Mehmet Ali İretemçelik'i haklı çıkarmıyor mu?.

Kırk yılı aşkın siyasal yaşamında milletvekili, bakan, başbakan olan fakat hiçbir zaman "lider" olamayan Sy. Bülent Ecevit'in geçen süre içinde Türkiye'ye yaptığı ilk ve tek büyük hizmet Sy. Sezer'i Cumhurbaşkanlığına seç-tirmek için gösterdiği çabadır. Yalnız bu bile onun ulusa ve tarihe karşı hesap vermeme korkusundan kurtarmaya yeter mi, bilemiyoruz.

***

Suay Karaman'ın bu yazısına ek olarak Türkiye Sorunları kitap dizisinin bir önerisi var: Bülent Ecevit'in önünde Türkiye'ye en büyük iyiliği yapmak için büyük bir olanak daha var. O da başbakanlık koltuğunu kendi isteğiyle bı-rakarak, bir köşeye çekilmesi eşinin söyleyeceği şarkının eşliğinde anılarını yazmasıdır.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail