Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 51 Geri Tavsiye Et Yazdır


ABD'NİN IRAK'TA BATAĞA BATIŞI

Ali Nejat Ölçen

2003 günü TNN'deki siteye girenler okuduklarına belki de inanmakta güçlük çekmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin 30 Ağustos nedeniyle düzenlediği resepsiyona katılan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers:

Irak'ta kesinlikle Türk askeriyle çalışmak isteriz, ancak bu karar Türkiye'nin

demiş ve Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz de ABD'nin Irak'taki başarısına aynı yaklaşımla baktığını söylemiş. Üstelik Myres, Irak'taki tehlikelere işaret ederek, bu durumun iyileştirilmesinin uluslararası katkıların sağlanmasındaki önemini de vurgulamış. Meğer iki ülke arasındaki uzun zamandır stratejik ortaklık mevcutmuş ve ilişkilerin çok iyi yönde gelişeceğini de görüyormuş. Wolfowitz de "Türkiye, Irak'ın başarıya ulaşması gerektiği konusunda ABD ile aynı iradeyi paylaştığını" söylemiş.

Bu bilgileri veren TNN, okuyuculardan yorum istediği için biz de düşüncelerimizi hemen o siteye e-mail ile gönderdik ve ilk sırada yayımlandı. Şunları yazıp göndermiştik:

ABD Savunma Bakan Yardımcısı P.Wolfowitz, Irak'a saldırının başarıyla sonuçlanacağını sanarak, Ortadoğu politikasında Türkiye'ye gereksinim kalmadığını söyleyen kişidir ve aradan üç ay geçmeden şimdi Türkiye'ye olan gereksinmeden söz ediyor. Bu, aslında ABD'nin teknolojik güce dayanan dış politikasının güvenilmez, iki yüzlü oluşunun Bakan Wolfowitz tarafından açıklanışıdır. O iki yüzlü politikanın faturasını 1952de Mehmetçik Kore savaşında kanıyla ödemişti.

Şimdi de ABD, Irak'ta başarısızlığına Türkiye'yi ortak etmek ve karşısına çıkacak olan kanlı faturanın büyük bölümünü sırtımıza yüklemek istiyor. Bu oyuna gelmemeliyiz. Çünkü Irak'ta savaş asıl şimdi başlamış görünüyor.

Irak'ta görüşme masası oluşacağını sananlar yanılıyorlar. Etnik, mezhepsel, kültürel, psikososyal karmaşa ve kargaşa içinde olan bu bölgede hiç hiçbir devletin ve hatta BM'nin gücü yeni bir coğrafya oluşturmaya yetmez. ABD, arı kovanına çomak soktuğunun hala farkında değil.

Türkiye bu savaşı yadsıyarak barışçıl dünya kamuoyunun saygınlığını daha çok önemsemelidir. Haksız savaşa ortak olmanın sanal yararından çok daha önemlidir bu. 21.yüzyılın barışçıl dünyasının üyesi kalabilmek çok daha önemli ve yararlıdır. Başına çuval geçirdiği Mehmetçiğin şimdi sırtını sıvazlaması, ABD'nin dünya egemenliği savındaki kırılma noktası olduğunun açık göstergesidir...

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail