Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 25 Geri Tavsiye Et Yazdır

NASIL BİR DEVLET YAZIMIZA İLGİNÇ BİR YORUM
Dr. Aytekin Ertuğrul
NASIL BİR DEVLET YAZIMIZA İLGİNÇ BİR YORUM

Yeni Ufuklar adlı aylık bir dergi yayımlayan ve okuyucula rına ücretsiz ulaştıran, bu uğurda özveri ve kahır çekmeye katlanan Dr. Aytekin Ertuğrul 'dan aldığımız ilginç yorumu aşağıya aktarıyor ve gösterdiği ilgi ve duyarlılığa teşekkür ediyoruz.

Sayın Ali Nejat ÖLÇEN

Türkiye sorunları dizinizin 24. sayısı da bize ulaştı. Dergimizin 276. sayısını ise 26 Ağustos 1998'de çıkarmayı planladık. Neden? 26 Ağustos 1922 Türk Milletinin silahlı emperyalizme karşı verdiği kurtuluş savaşının büyük taarruza başladığı gündür. İstedik ki YDD denilen silahsız ama kültürü ile gelen, şirketi ile gelen, işbirliği adı altında gelen, enflasyonla gelen, daha bir çok vasıtalarlar gelen düşmanlara karşı bir büyük taarruz olsun istedik. Anlamlı olsun istedik. 19 Mayıs 1998'e yetiştiremediği-mizden böyle yapmak zorunda kaldık.

Nasıl bir devlet yazısını dikkatle, heyecanla okudum. Kayıt dışı devlet deyimi ne kadar yerine oturmuş, bilemezsiniz. Ama biraz torpilli bir deyim olmuş. Bu devlet kayıt dışıdır ama aynı zamanda anayasa dışıdır. Bir sanık adam bıçaklamaktan ve adam öldürmekten birlikte suçlu ise ona verilecek ad katildir. Yoksa yaralamaya neden olan kişi değildir. Kayıt dışı devlet doğru ama aynı zamanda bu Anayasa dışı bir devlettir. Neden böyledir?

T.C. Anayasasının 166. Maddesini birlikte gözden geçirelim.

T.C. Anayasa Madde 166. Ekonomik sosyal ve kültürel kalkınmayı... yaparak verimli şekilde planlamak... devletin görevidir.

Planda milli tasarrufu ve üretimi artırıcı fiyatlarda istikrar sağlayıcı tedbirler ön görülür.

Demek ki T.C. Anayasasına göre devletimiz yaptığı icraatlar sonunda fiyat istikrarını korumak zorundadır. Bu bir Anayasa emridir. Peki Anayasamız halkımızın %91.5 oyu ile kabul edilirken bir ABD doları acaba kaç lira idi. Söyleyelim. Tam 145 TL. Şimdi 260.000 TL tam 1300 defa hayat pahalılaşmış. Peki bu gaflet içinde bulunanlara Anayasa ne yapsın.

Türkiye sorunları dizisine verdiğiniz emeği ve özverinizi yakından bilenlerden olduğum için bu temel yanlışa da yer verseydik o güzelim tahliller içeren, kalıcı görüşler içeren yazımız bir kat daha güzel ve kalıcı olurdu diyorum ve saygılarımı sunarak nice sayılarınızı dört gözle beklemekte olduğumuzu belirtiyorum. Saygılarımla. 9.6.1998.

Dr. Aytekin Ertuğrul35

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail