Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 22 Geri Tavsiye Et Yazdır


BİR PROFESÖRÜN YANILGISI

Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı
Sy.İlhan Selçuk'a
Op.Dr.Aytekinb Ertuğrul

Op. Dr, Aytekin Ertuğrul'un Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Sy. İlhan Selçuk'a gönderdiği yazıdan yanıt almamış olmalı ki, aynı yazıyı TÜRKİYE SORUNLARI kitap dizimize göndermek gereksinimi duymuştur. Kitap dizimizin her geçen gün ilgi çeken ve MEDYA 'nın bilerek ya da bilmeksizin boş bıraktığı bir alanı dolduran niteliğiyle gelişmekte olduğunu görmekteyiz. MEDYA 'nın bıraktığı boşluğun başında, okuyucunun Türkiye gerçeklerini öğrenmekte, duyduğu gereksinime yeterince yanıt verememesinden kaynaklanmaktadır. Görsel ve yazısal basın bir bakıma sermayenin egemenliği altına girmiş ve o yüzden kimi farklı düşüncelere kapanır olmuştur.

Sy. Opt. Dr. Ertuğrul'un yazısını aşağıda bulacaksınız. Kimi düşüncelerine katılmamak olanaklıdır ve kimi düşüncelerini de sert bir uslupla yazmış olduğu düşünülebilir ama enflasyondan zarar gören mesleğinde başarılı bir emekli hekimin de tepkisini kimi doğrulan ileri sürerek dile getirmektedir. O yazı nedeniyle, Prof. Ocakçıoğlunun biri 12 Aralık ve ikincisi 12 Ocakta yayımlanan makalesini inceleme gereksinimi duyduk ve onun düşüncelerinde katılmayı olanaksız gördüğümüz noktaları burada dile getirmeye çalıştık. Sy. Ertuğrul'un yazısının sonunda, Prof. Ocakçıoğlunun makalesine yönelttiğimiz eleştiri yazısını bulacaksınız

Gazetemiz Cumhuriyet'in 12 Aralık 1997 tarihli nüshasındaki ENFLASYCN: BAZI YANILGILAR ve PARADOKSLAR adlı Prof. Dr. A. Bora Ocakçıoğlu'nun yazısını okuyunca neden Cumhuriyet Gazetemizin 40.000 lerin altına düştüğünü kesinlikle anladım. Cumhuriyet bu yazıyı yayınlamakla bizimle adeta alay etmektedir. Enflasyonla mücadele edenlerle alay etmektedir. Enflasyonla ezilenlerle alay etmektedir ve nihayet Türk milletinin bütünü ile alay etmektedir. Bu yazı ile ne enflasyonu, ne suçlusunu nede ne yapacağımızı anlayabildik.

Zannedilmesin ki benim enflasyonla ilgili olarak gönderdiğim yazım yayınlanmamış diye böyle yazıyorum. Ben Enflasyon yapanların Türkiye Cumhuriyetini yıkmak için uğraş verenler olduğunu ifade edenlerden biriyim. Enfalsyonun Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkanların beslediği büyüttüğü ve nihayet devam ettirdiği bir nesne olduğunu gördüm, içinde yaşadım ve enflasyon yapanların bir çoğunun yaptıklarının bilincinde ve farkında olmadıklarını bizzat saptadım. Çok iyi bildiğim, yaşadığım ve tarihimizden de çıkardığım sonuçların Türkiye Cumhuriyetini de yıkacağını görmekte olduğum için laubaliliklere ve hele hele bir bilim adamı hüviyeti ile yapılan saygısızlıklara tahammül edemiyorum.

Enflasyonun tek nedeni vardır ve o da bütçeleri açık yapmak ve bütçe açıklarını da para basarak veya zam yaparak kapatmaktır.

Sayın profesörümüz bu hususu adeta alay eder gibi aynen şöyle yazmış. "Uzun süreli süreğen (kronik) enflasyonun kamu kesimi açığı (Bütçe açığı demek istiyor herhalde) enflasyonun nedenlerinden biri olmaktan ziyade edilgen (pasif) bir sonucudur." Siz bu cümleden bir şey anladınız mı ben anlamadım. Bu yargısı ile sayın profesörümüz enflasyon yolu ile T. C. Anayasasını ihlal edenleri ve bu yolla Cumhuriyetimizi yıkmak isteyenleri bir bilirkişi olarak aklamak istemiştir. Hepsi bu kadar.

Sayın hoca bunlarla yetinmemiş ve şunları da ileri sürmüştür.

- Tam rekabetten kaçıp aralarında anlaşan ve belirli piyasalarda tekel etkisi meydana getirerek,
- Enflasyon oranının üstünde taban fiyat isteyen tarım kesimi,
- Tüketimi sürekli körükleyen yeni gereksinmeler yaratan reklamcılar,
- İşleri niteliksiz ve vasıfsız yapan müteahhitler,
- Hasta olmayana rapor veren doktorlar,
- İşbaşmda dalga geçen etkin olmayan işçiler
- Öğrencilerine iyi eğitim vermeyen, araştırma yapmayan profesörler,
-Dersine girmeyen ve çalışmayan öğrenciler.

Bunlardan doğru olan sadece ikisidir. Öğrencilerine iyi eğitim vermeyen ve araştırma yapmayanlar. Başka doğru yok. Çünkü bunlar her ülkede olabilen detay yanlışlardır. Ama o ülkelerde enflasyon olmamaktadır. Cumhuriyet gazetesi Cumhuriyetimizi ilelebet muhafaza ve müdafaaa edenlerin gazetesidir. Cumhuriyetimizi yıkanları aklayan veya onlara seyirci kalanların gazetesi değildir. Enflasyon, Cumhuriyetimizi yıkmak için 30 Ekim 1923'te yola çıkanların bir başarısı, bir zaferidir. Cumhuriyet okuyucuları ise bu zaferin meşrulaştırüması için yazılan yazıları okumak zorunda değildirler. Bir başka deyişle onlar her önüne konulanı okuyan insanlar değildir. Saygılarımla.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail