Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 17 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


KARATEPE'NİN KARANLIĞI

Ali Nejat Ölçen

Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Karatepenin Atatürk'ü anma törenlerine yüreği kan ağlayarak katıldığını söylemesini eleştirenleri yadırgamak gerekir. Görev nedeniyle o tür törenlere katılıyorrnuş. Bu yazıyı onun Mus-fa Kemal Atatürkü beyenmediği ya da sevmediği için eleştirmek amacıyla yazmıyoruz. Cumhuriyetin kurucusunun onun beyenisine saygısına gereksinimi olamaz . Aslında,onun gibilerin beyenisi ya da saygısı, Mustafa Kemal Atatürk'ü yanlış anlamaya yol açabilir.

Karatepe gibilerin nankör oluşlarını da yadırgamamak gerekir. Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu topraklarını sömürgeci ülkelerin saldırısından kurtardıktan sonra, Padişah ve de aynı zamanda halife olan ve İngiliz zırhlı gemisine sığınarak ülkeyi terkeden Vahdettine "Buyurunuz düşmanı kovduk ve saltanatınızı kurtardık, Saraya teşrif ediniz " deseydi şimdi onlar Mustafa Kemali baştacı eder ve bizler karşıt olurduk. Karatepelerin karanlığının nedeni tartışılmayacak kadar açık. O ve onun gibilerin Mustafa Kemal Atatürkü beyenerek küçük düşürmeye ve bizlerden farksız olmaya haklan olmamalıdır.

Bu yazımızda Karatepeyi sadece İslam dininin ilkeleri açısından eleştireceğiz. İslami ilkeleri özümsemediği 10 Kasım 1996 günlü konuşmasındaki her tümcesinde ortaya dökülüyordu. Zaten, o ve onun gibiler İslamın özünü kavrayamadıkları içindir ki biçimiyle, sözüyle yetinirler. O günkü konuşmasında TV ekranından kulaklarımızı tırmalayan sözlerinden biri ve bizce en çirkin olanı şuydu:

"Bu hıncı,bu kini bu nefreti gösterin."

Kuranın Araf suresinin 43 cü ayetini bir kez daha okumalıdır Karatepe. Neyi öneriyor o ayet: "Göğüslerinde kinden ne varsa hepsini çıkarıp atmışızdır."

Karatepenin kalbindeki " kinden ne varsa " henüz dışarı atılmamış. O kin hala kalbinde ve başkalarının da kinlerini kalplerinde saklamasını öneriyor üstelik.Ve kendisi sahip çıkmak istediği İslam'a ters düşüyor.Öyle anlaşılıyor ki Karatepe Yunus suresinin 57 ci ayetinde ki sıkıntıyı henüz kalbinden atarak yüreğine "şifa" inmemiş.Ne zaman " şifa" bulacağı da belli değil. Eğer kendisi Hukuk biliminin öğretim üyesi olmasaydı onu burada eleştirmeye bile değer görmeyecektik. Ne varki, kendisinin hukuk bilgisinden de kuşku duyduğumuzu belirtmeliyiz. Konuşmasında diyorki:

Ya bizim gibi yaşarsınız o zaman size devleti veririz ".

Devletin üç ayrı bağımsız erki var.Yasama,Yargı ve Yürütme. Bunlardan hangisi devlet. Hiç biri. Ancak üçü bir arada devlet .Acaba Karatepe vermeyeceği devletin bu iç erkinden hangisini kasıtlıyor.Kendisi biliyor mu bunu.Ona birileri devletin ne olduğunu öğretmeli. Herhalde siyasal iktidarı yani,yüyütme" yi vermeyeceğini kasıtlıyor. Onun gibi geçmişi yaşamak isteyenler Türkiye' nin 100 yıl gerisinde kaldılar. Uygar olmayı denemelidirler: Yüreklerin kin saklamadan ve kendi kendileriyle barış içinde.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail