Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 13 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


GÜMRÜK BİRLİĞİNE KARŞI İMZA KAMPANYASI

Türkiye'yi yönetmek iddiasında olanlar, ne zaman Batı da uluslararası bir birlik oluşturulsa, orada yer almayı Avrupa tarafından önemsenmek, dışlanmamak, Avrupalı olma biçiminde yorumluyor ve olayların arka yüzünü bilemeyen toplumumza da bunu başarı olarak sunuyorlar. Uluslararası birliklere en olumsuz koşullarda üstelik yüzkızartıcı yöntemler uygulayarak girmenin ülkeye uzun erimli hangi sorunları taşıyacağı düşünülmeden. Ulusal çıkarların korunması gereği gözardı edilerek.

Giderek daralan ve küçülen dünyamızda elbette ki yalnız yaşamayacağız. Öteki ülkelerle siyasal ve ekonomik ilişkiler içinde olmamız kaçınılmazdır, gelişmenin de gereğidir. Ama bu tür ilişkilerin karşılıklı çıkar dengelerini gözeten yönlerinin gözden kaçırılmaması da gerekiyor. Her ne kadar MEDYA nın da katkısıyla Gümrük Birliğine girmek siyasal iktidarın büyük başarısı olarak yorumlanmış ve topluma böyle sunulmuşsa da, ülkenin ekonomisini, siyasal dengesini ve toplumsal sorunlarını içinden çıkılamaz biçimde darboğazlara sürükleyen bugünkü siyasal iktidarın içteki başarısızlığını gözlerden uzak tutmak ve yurdışmdaki kimi küçük devinimleri olağanüstü başarı türünde topluma sunmak kurnazlığı sergilenmiştir. . Gümrük birliğine girmenin ülkeye taşıyacağı sorunları şimdiden görmek güç olmasa gerek. Dr. Hüseyin Pekin'in Neue Zürcher Zeitung gazetesinden dilimize çevirdiği makalede, AB'nin Türkiye'ye yapacağı dışsatımın iki katına yükseleceğini tahmin ettikleri anlaşılıyor. Tekstil sanayimiz belki bir ölçüde kazançlı çıkacak, ama yeni gelişmekte olan öteki sanayi dallan? Özel sektörden yükselecek çığlık seslerini şimdiden duyar gibi oluyoruz.

Ekonominin sürükleneceği olası sakıncaların yanı sıra, ulusal egemenlik kavramının da tersyüz edileceğini göreceğimiz günler uzak değil. Ülkedeki yargı bağımsızlığı yeterince sağlanamamışken, bu kez AB'nin Adalet Divanı, dışsal etkiyle onu kendisine bağımlı hale getirecek. Ve birgün aynı Batı, kendi sanayiini korumak için, Türkiyenin dışsatımına kota koyar, miktar sınırlaması getirirse hiç şaşmamalı. Batı için eşitlik ve hümanizma, kendi çıkarının korunduğu sürece geçerli kavramlardır.

Türkiye Sorunları kitap dizisinde Gümrük Birliğine Karşı İmza kampanyasına yazılı iki katılım oldu. İki değerli okuyucumuz mektup göndererek kampanyayı desteklediklerini bildirdiler.

***

Sy. Ali Nejat Ölçen
"Türkiye Sorunları" dizisinin 12. sayısında başlattığınız "GB" ne karşı imza kampanyasına yürekten katılıyorum. Ulusu kandırmaya çalışmanın da bir sınırı olduğunun, kandırıkçılarca bilinmesi gerektiğine inanıyorum. Başarılar dileğiyle saygılar sunuyorum.
Baki Dalak
Sıvas-Avukat

***

Türkiye Sorunları yazı dizisinin 12 ci sayısında yer alan "Gümrük Birliğine Karşı "imza kampanyasına yürekten katılıyor, bu kampanyanın başarılı olmasını bütün içtenliğimle diliyorum.
Murat Cavlak.
Çardak-Denizli


 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail