Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 53 - YAZAR : Yekta Güngör Özden Geri Tavsiye Et Yazdır


DİLE KOLAY

Yekta Güngör Özden

Bağımsızlık ve özgürlük savaşımı yaşam boyu sürer. İnsanlığın karanlıktan aydınlığa kavuşması sürecinde, nelerle karşılaştığını, hangi bedelleri ödediğini tarih yazmaktadır. Fakat, toplumsal bellek, diriliğini koruyamadığı için unutkanlık bir çok gerçeği perdeler. Kişilerin ve kurumların yaşamlarını anlamlı ve değerli kılan, ilkeler için verdikleri ödünsüz uğraşlardır. Soylu, nitelikli, kişilikli bireyler, düşüncelerindeki pırıltılarla, ortaya koydukları yapıtlarla, topluma armağan ettikleri sonuçlarla övülürler. Yaşamın her alanında güçlükleri göğüsleyerek, olumsuzlukları iterek, yoksunlukları yenerek, kötülüklerle kavgadan üstün çıkarak, doğru ve gerekli buldukları yolda yürüyenler, sürekli anılırlar ve unutulmazlar. Öldükten sonra gidenleri anmakla yaşatmak, geride kalanlar için bir avuntudur. Öldükten sonra bile yeterince değerbilirlik gösterdiğimiz savunulamaz. ATATÜRK'ümüzün değerini bildiğimizi içtenlikle söyleyebilir miyiz?

Kul-kölelikten bireyselleşme, ümmetten uluslaşma aşamalarını kazanmakla yetinmek, geleceğe sınır koymaktır. İnsan ve toplum ufkunu sürekli genişletmek, ilerlemek, büyümek, güçlenmek, her yönden daha iyi duruma ve daha iyi düzeye gelmek, çalışma ve atılım ister. Bunun itici gücü de bilgi ve ahlaktır. Söylentilerin, karalamakların, engellemelerin, duygusallıkların, bencilliklerin daha nice kişisel boşluk ve bozukluğun gölgelediği bir ortamda, üstelik siyasal ve ekonomik güçlerin birbiriyle kucaklaşarak kendi çıkarlarını dayattıkları bir dönemde, tam bağımsızlık, özgürlük, ulusal egemenlik, hukuksallık, uygarlık konularında uğraş vermek o kadar kolay değildir. Sayın Ali Nejat Ölçen, yararlandığımız kitaplarının yanında iki ayda bir yayımladığı TÜRKİYE SORUNLARI adlı dizi ile, kültür yaşamımıza önemli katkıda bulunmaktadır. On yıl süreyle 53 üncü sayısı çıkacak olan kitap dizisini yayımlamak, günümüz koşullarında dile kolay.

Yayın işleriyle uğraşanlar bunun güçlüklerini bilir. Bir kişinin tarihten siyasete, hukuktan ekonomiye, değişik konularda topluma ışık tutma çabası kutsanacak bir eylemdir. İnsan haklarını, hukukun, demokrasinin, ilkelerle değerlerin kağıt üzerinde ve sözde kalmasının sakıncaları, eylem-söylem çelişkileriyle sırıtmaktadır. Bu olumsuzlukları karşılayıp okuyanları düşün düzeyinde doyuracak yazılarıyla yükselen ses, hepimizin beğenisini topluyor.

Düşüncelerimizi gerçekçilikle ve yapıcılıkla dokuyan Sokrates söyleşileri, T.B.M.M'nin gizli oturumlarında Mustafa Kemal'in konuşmaları, devrim atılımlarının destansı anlatımı, günümüzdeki tutarsızlıklar, siyasal dalgalanmalar, ekonomik bağımlılıklar ve çöküntüler, hukuk yolunda kimi girişimler, eğitim ve yargı yansımaları ve öteki sorunlar, Ali Nejat Ölçen'in etkin vurgulamalarıyla zamanımızı yararlı kılıyor.

Kendisini içtenlikle kutluyor, nice sayılarla örülen mutlu bir yaşam diliyorum. Ona destek olan eşine de saygı sunuyorum.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail