Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 8 - YAZAR : Faruk Güçlü Geri Tavsiye Et Yazdır


ÜLKENİN BATIŞINI SEYREDERKEN

Faruk Güçlü

Duyarlı bir okuyucumuz olan Faruk Güçlü'nün içine düştüğümüz olumsuzluklar karşısında duyduğu açıyı paylaşacağınızı düşünüyoruz. Ama asıl düşündüğümüz, ülkeyi bu duruma sürükleyenler. de aynı acıyı duyuyorlar mı? Vicdanları sızlıyor mu acaba. Değer yargılarını çökerterek, ülkenin yeraltı ve yerüstü güzelliklerini yokederken bir gün halkın gazabına uğramayacaklarını mı sanıyorlar. Faruk Güçlü 'ler giderek artıyor ve güçleniyorlar, haberleri olsun.

Dünya coğrafyasının belki de en güzel yerine oturmuş dört mevsimi aynı anda yaşayan ülkemin batışını seyrediyoruz, tıpkı tüm aydınların tüm yurtseverlerin, tüm görevli ve görevsiz yetkililer gibi. Üniversite rektörlerinin bir bölümünün "Atatürk ve rejime karşı" olduğunu yazıyor gazeteler ama yine de onlar devletin üniversitesinde rektör olarak kalabiliyor. Yolsuzluk olağan ve alışılmış bir olgu haline geldi namuslu, onurlu insan aranıyor. Namus uğruna hala cana kıyıldığı ülkemizde, yoksulluk namusun pazarlanmasına neden olmakta.

Ve gazeteler "şeriat isteriz" diye bağıran yürüyüşçülere polisin müdahale etmediğini yazıyor. ama maaşına zam isteyen işçinin, memurun coplandığına tanık oluyoruz.

Atatürk ilkelerinin önemli bir unsuru olan giysi yasası apaçık hemde hükümetin merkezi olan Başkent'te bile hiçe sayılıyor. Sarıklı, cüppeli,eli asalı insanlar dolaşıyor sokaklarda.

Üniversitede başlayan türban tartışması bitti yerini karaçarşafla dolaşma aldı.

Enflasyon yüzde 150'lere tırmandı ama çalışana yüzde yirme zam vermeyi çok gören sosyal demokrat hükümet ortağı iş başında.

Eskiden yolsuzluğun, haksızlığın karşısında amansız bir biçimde dikilen sol partiler suskun, ve ABD'nin yeni elçisi TV programlarında ilk haber, cumhurbaşkanı gibi karşılanıyor adeta.

2. cumhuriyetçi, kürtçü ve şeriatçı el ele, tek amaç cumhuriyeti yıkmak. Peki sonra ne olacak? Sonrası karanlık İran'da mollaların tudeh üyelerine uyguladıkları mı olacak? Ormanlar yakılıyor, otobüsler taranıyor, Ankara'da güpegündüz insanlar kayboluyor ve kanlar akıyor.

Hani nerede Uğur Mumcu'nun katilleri? Nerede namus sözü verenler? Sivas olayları ne oldu? Nerede Bahriye Üçok'u, Muammer Aksoy'u, öldürenler? Peki devletin savcısı Doğan Öz'ü öldürmekten defalarca idam cezasına çarptırılan İbrahim Çiftçi nasıl aklandı. Şimdi ona kimler devlet ihalesi veriyor? Adalet işlemiyor, çek, senet mafyası devrede. Hor-zumlar, Bezmenler, tüm hayali ihracatçılar ne tür cezalara uğradı? Bu ülkede olan tek yolsuzluğu, İSKİ eski genel müdürü Ergun Göknel'mi yapmıştı? ÎLKSAN skandali ne durumda?

Gazeteler yazıyor: "İstanbul üniversitesinde dışardan gelen sağ görüşlü kişilerin satirli saldırısına uğrayan sol görüşlü öğrenciler göz altına alındı."

DYP milletvekilleri yakınıyor: "Polise ülkücü olmayan alınmıyor" diye. Köyler yakılıyor, milyonlarca insan göçüyor hemde istemeden.

Peki yetkililerimiz ne yapıyor. Sadece nutuk atıyorlar. Ya sosyal demokratlar? Kimi Karayalçın'ın koltuk sevdasının peşine taklımş, kimi sayın Baykal'ın, eski lider Ecevit ise Rahşan hanımın gözünün içine bakıyor.

Evet ülkenin hazinesi, malları, yağmalanıyor, yasalar uygulanmıyor, uygulanamıyor. Tarafsız olması gereken devlet görevlileri, radikal görüşlerden yana adeta taraf. Haksızlık, açlık, işsizlik, intihar, kıyım fuhuş diz boyu, En çok alkol tüketimi Konya ilimizde.

Evet biz; ülkemizin, devletimizin, emeğimizin, ekmeğimizin, onurumuzun, geleceğimizin adım adım yo-kedilişini sadece izliyoruz tıpkı devleti yönetenlerin izlediği gibi.

Cumhuriyetin kurucusu en demişti. "memleketin kaleleri fethedilmiş, orduları dağıtılmış, devleti yönetenler gaflet dalalet hatta hıyanet içinde bulunabilir, işte o an vazifen..." diye sürdürmüştü hitabını gençlere. Peki bu gençler nerde? Kimi futbol sahasında amigoluk yapıyor, kimi namazında niyazında, kimi-fuhuş batağında, kimide devlet aleyhine çalışan örgütlerin kucağında. Öyleyse bu ülkeyi kim kurtaracak?


 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail