Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 56 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


AB'NİN İÇ YÜZÜ

Panayiotis Taki
Çeviri: Dr.Hüseyin Pekin ,2004

Sizler bu satırları okurken, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları belli olacaktır. AB’nin yeni parlamentosu için 732 üyeyi belirlemek üzere, 25 AB ülkesinden 350 milyon seçmen oy kullanacak. Bunun neresinde anormali var. Söyleyelim: Avrupa, çalışmıyor. Brüksel bir yığın mevzuat üretiyor. İyice merkezileşiyor,esnekliğini yitiriyor. Bu da devleşmiş yönetim mekanizmasının kötüleşmesinin güzel örneğidir. Bir kez düşününüz. Hemen on yıldan bu yana, Brüksel’in kasa defterleri, ekonomi denetçilerine gösteriliyor mu? Bunun nedeni her halde yolsuzluk ve sahtecilik korkusudur denilemez mi? İşin daha da kötüsü, her yıl 5 milyar Euro’nun nereye gittiğinin açıklanmaması. Bir karşılaştırma yapmak için yıllık açıklanmayan zararı 5 milyon dolar olan bir firmanın durumunu göz önüne getiriniz. O firmanın yöneticileri tutuklanıp yargı önüne çıkarılmaz mı? Firma iflas edip kapanmaz mı? Ve sorumluların aile bireyleri toplumdan dışlanmaz mı. Oysa, AB’de bunun tersi oluyor. (Türkiye’mizde olduğu gibi.a.n.ö)

Avrupa parlamenterleri yakınlarının ticari bağlantılar kurmalarına aracılık etmektedirler, gerçek yolluklarının on katı fazlasını alıyorlar ve görkemli diyetleri (!) ile baş başa kalan başkalarına (seçmenlerine) istihza ile bakıyorlar.

Avrupa ekonomisi aşırı mevzuattan çile çekiyor. Avrupa ülkelerindeki “verimlilik” (pro-duktivite) daha az mevzuatı olan ABD’den %20 düşüktür. AB, halkın halk tarafından halk için yönetimi demek olan demokrasiyi unutmuş gibidir. Demokrasilerde halk, halkın gereksinmelerini bilenlerini seçer. Oysa AB parlamenterleri seçmenden o denli ayrı düşmekte, o denli verimsiz kalmaktadır ki, inanılması gerçekten zor. Örneğin bu, bir İngiliz parlamenterinin seçilir seçilmez kendi işinin başına geçmesi kadar kötüdür.

Avrupa’da gerçek demokrasi, halk oylamasının varolduğu İsviçre, Norveç, Danimarka ve belki de Avusturya’da vardır. Oysa AB, giderek daha fazla bürokrasiye gömülüyor. Saydamsızlaşıyor ve nüfuz edilemez duruma düşüyor. Eğer soracak olursanız, AB’den dışarıya derim.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail