Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 54 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ ve ILIMLI ISLAM CUMHURİYETİ

Ali Nejat Ölçen

ABD'nin Dışişleri Bakanı Powell'in Türkiye için Ilımlı İslam Devleti deyimini kullanmasını,dil sürçmesi olarak yorumlamak çok yanlış olur. Aslında Büyük Orta Doğu projesinde Türkiye'ye biçilen "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" giysisidir. Bu modele AKP'den daha yatkın bir başka siyasal iktidar modeli de Türkiye'de zaten bulunamazdı. Fettullah Gülen'in yumuşak yöntemle iktidarı ele geçirmek ve İslam ilkelerini o yoldan yürürlüğe koymak biçimindeki kuramı bugün başarıyla uygalanıyor.

Bundan yaklaşık altı ay önce bir AB sözcüsü de Türkiye gibi ılımlı İslam devletini üye almakla AB mozayiğinin zenginleşeceğini söylememiş miydi.

AKP iktidarında dış borçlar faizini IMF'nin ertelemesi boşuna mıdır?. AKP'ye Batının sahip çıkmasının nedeni gözden kaçabilir mi?. Siyasal İslamın ve cihat eylemlerinin Türkiye'nin şemsiyesi altında etkisizleşmesi modelini AKP aracılığıyla yürürlüğe koymak akla daha yakın görünmüyor mu? O halde ABD, bu iktidar siyasal ve ekonomik alanda az da olsa başarılı olmalı ve iktidarının uzun sürmesi sağlanmalıdır.

Büyük Orta Doğu 'yu denetim altında tutabilmek için Türkiye'ye gereksinim olduğunu düşünen ABD, Irak çıkartmasında T.B.M.M'den teskere geri çevrildiği zaman kırıcı davranmasından kısa sürede ve hemen çark etmesinin nedeni budur. Güçlü ordusu, deneyimli bürokrasisi ve çağdaşlaşma yolundaki devinimler ve üzerinde yaşadığı toprakların jeopolitik önemi nedeniyle, ABD'nin Orta Doğu egemenliğini Türkiye'siz elinde tutması olanaklı değildir. O nedenle 1980'lerde Orta Doğuda güç edinmek projesine 1990'lı yıllardan sonra Türkiye'yi sokmaya ve 2000'li yıllarda da o projenin odak noktasına Türkiye'yi yerleştirmeye gerekli görmeye başlamıştır.

Ve bugün Kıbrıs dilemmasında Türkiye'ye karşı yumuşama görülüyor ve teskerenin geri çevrilmesine karşı ilişkilerin düzelmesi için ilk girişim ABD'den geliyorsa bunun gerisindeki neden İslam dünyasındaki tepkileri Türkiye aracılığıyla denetim altına almaktır. Fettullah Gülen, hala ABD'de yaşıyor ve ABD Dışişleri Bakanı Powell Türkiye için, İslam Cumhuriyeti yakıştırmasını turnusol kağıdı gibi kullanıyor ve AKP iktidarı, Kamu Yönetimi Temel yasasında merkezi hükümeti yürütme erkinden ve yatırımcı örgütlerinden yosun bırakmayı amaçlıyorsa tüm bunların gerisinde Büyük Orta Doğu projesinin ortasına Türkiye'yi yerleştirmenin hesabı yatmaktadır.

AKP kadar takiyye tekniğini başarıyla uygulayan bir başka iktidara ülkemiz tanık olmamıştır. Bukalemun yönteminin en başarılı uygulayıcısının AKP iktidarı olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Yerine göre cumhuriyetçi, Kemalist, yerine göre şeriatçı, dinci, yerine göre sosyal demokrat, ya da özel sektörcü, koşullar neyi gerektiriyorsa o renge ve biçime bürünmek bunlar için hiç te zor değil.

Bugün 23 Nisan 2004 günü TRT I televizyon kanalında AKP yandaşı bir konuşucunun " egemenlik Tanrınındır" ilkesini temel alarak " uygulamadaki egemenliğin ulusa Tanrı tarafından bağışlandığını söylemesi, aslında takiyyenin yarı bilimsel yorumundan başka bir şey değildi.

Türkiye Sorunları kitap dizisinin bu sayısında iki genç yazarımızın makalesine konu yakınlığı nedeniyle yer verdik. Okumanızı öneriyoruz.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail