Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 62 Geri Tavsiye Et Yazdır


PATLAMAYA HAZIR BOMBA: NÜFUS ARTIŞI.

Samittin Eraslanoğlu.
Em.Öğretmen.

Milliyet Gazetesinin yayımladığı “21.yüzyıl Ansiklopedisinde “2000’li yıllarda patlamaya Hazır Bomba:Nüfus” başlıklı Dr.Mahmut Tolon’ un yazısı, siyaset adamlarının ilgisini çekti mi bilemiyoruz. İlgisini çektiyse bugüne kadar gerekli önlemleri almaya başlamaları gerekirdi Ne yazık ki bu önemli sorun üzerinde gerektiği kadar durulmadı. Hekim, iktisatçı, bilim adamları, aydınlar bu sorun üzerinde neden bu denli duyarsızdırlar. Onlar acaba, dalda çiçek,havada kuş, denizde balık, doğada bir damla su kalmamasını mı bekliyorlar.

Türkiye’de ve Dünyada nüfusun hızlı artışı, konusu çözülmeden, öteki sorunların çözümü olanak dışıdır. Eğer bir siyasal parti sorunu çözeceğini ileri sürse bile inandırıcı olamaz. Nüfus planlaması bilimle, bilinçle ve inançla, gerekli kurumlaşma sağlanamadıkça, hızlı nüfus artışının önü alınamaz. 1960’lı yılların ikinci yarısında çıkarılan “Nüfus Planlaması” yasası öteki deyimle doğum kontro-lünün halkla işbirliği yapılmadan, bütünleşme sağlanma-dan başarılı olması beklenemezdi. Gelecek kuşakların geleceğini düşünmüyor, onlara cennet mi cehennem mi bırakacağımızı düşünmüyorsak, bugünkü duyarsızlığımı-zı sürdüreceksek, bırakalım nüfus istediği gibi artsın.Bir ülkede nüfus yılda % 1 oranında artarsa, 70 yıl sonra toplam nüfus 2’ye katlanır. Eğer %2 oranında artarsa nüfusun 2’ye katlanması 35 yılda gerçekleşir.

Örneğin bugün nüfusu 120 000 olan Aydın merkezinin nüfusu, yılda yüzde 2 artması durumunda, dördüncü 35 yıl sonunda 2 milyon 240 bin kişiye ulaşacağı hesaplanabilir. Altıncı 35 yıl sonrasında Aydın’da nüfus 8,9 milyon olacak ve Menderes ovası, dağlar, tepeler, vadiler, hatta Bafa gölünün kent sınırları içinde kalan bölümü, binalar, işyerleri ile dolacak, bağlar, bahçeler, zeytinlikler ortadan kalkacaktır. Bu dramatik tablonun gerçekleşmeyeceği türünde bir hayale kapılmamamız gerekir.

Bugün karşılaştığımız pek sorunun gerisinde nüfusun hızlı artışının yer aldığını unutmamalıyız. İşsizliğin artışı, kişi başına gelir düzeyinde beklenilen büyümenin sağlanamayışı, çevre kirlenmesi, kriminal olayların artan hızda tırmanışı, nüfus artışının doğal sonuçlarıdır.

Dr.Tolon’un yazısında ilginç bilgiler var. Örneğin, “tahminlere göre, milattan 6000 yıl önce dünya’da 5 milyon insan yaşamakta” imiş. İstanbul’da bugün yaşayanların sayısından az. İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edildiği 1453 yılında dünya nüfusunun 500 milyon ve İstanbul nüfusunun 300 bin dolayında olduğu tahmin ediliyor. Dünya nüfusu 18.yüzyıl başında 1 milyara ulaşmış. Bugün 6 milyar. Yazarın hesaplamasına göre, 3000 yılında deniz ve göller dahil, her metre kare yüz ölçümünde 100 kişi yaşamak zorunda kalacak. Görülüyor ki, nüfus artışı sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu.

Bu artış çizelgesi bağlamında Türkiye’nin nüfusunun 245 yıl sonra 9 milyara ulaşacağını tahmin etmek zor değil. Aydın ilimizde de nüfus 106 milyona çıkacak.Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFBA) ‘nın mali desteği ile “Kadın Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğünün öncülüğünde başlatılan “ Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Projesi” kapsamında orduda yapılan eğitim ve öğretimin, ülkemizde tüm kurum ve kuruluşlarımızda da uygulanması en içtenlikli dileğimizdir.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail