Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 66 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


İSVİÇRE'DEN TÜRKİYE - AB İLİŞKİLERİNE BAKIŞ

Kaynak: Neue Züricher Zeitung. Çeviri: Dr.Hüseyin Pekin.

Türkiye Başbakanı Tayip Erdoğan, Papa'nın İstanbul'daki duasında, Türkiye'in Avrupa Birliği'ne girmesine karşı olmadığını söylediğini, duyuruyor. Ne var ki, konu tam açıklığa kavuşmuş değil. Her halde, Türkiye Başbakanı, Roma'lı konuğunu böyle anlamış olmalı. Papa, nezaket kurallarına uymanın sadece politikacılara özgü bir sanat olmadığını düşünerek, bu konuda fazla bir şey söylemeyi uygun bulmamış olmalıdır Bununla birlikte bir konuşmasında Türkiye'nin "laik" niteliğini övmüştür. Öteyandan Avrupa kültürünün Hristiyanlık kökleri hatırlandığında, Papa’nın böyle bir şey söylemediği ileri sürülebilir.

Her ne ise: Fransız Devlet Başkanı adayı Sarkozy, açıkça;"Türkiyeiin AB'de yeri yoktur"; diyor ve görüşmelerin hemen kesilmesini öneriyor. Buna karşın Bürüksel'deki AB Komisyonu, sadece birkaç dosya üzerinde görüşmelerin durdurulmasını istiyor. Gerekçesi de, Türkiye';nin daha önce imzalamış olduğu Anlaşmaya uymayarak, Güney Kıbrıs gemilerine Limanlarını ve hava alanlarını açmamakta direnmesidir. Türk Hükümeti Başbakanı, bu adımın atılmasını kendi yönünden kabul edilemez görüyor.

Şu anda Türkiye-AB ilişkisine uyumsuzluk ve şaşkınlık damgası vurulmaktadır. Açıkça görülüyor ki, Kıbrıs'ta bir AB üyesi ülkenin toprağını işgal eder durumda kaldığı sürece, AB ile üyelik görüşmelerinin bir türlü doğru yörüngeye oturması olanaksızdır. Sorunun sert çekirdeğini, hükümetlerin davranışlarını etkileyen ve ya belirleyen, her iki taraf halklarının kamu oylarıdır. Avrupa'nın bir çok ülkesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, halkların büyük çoğunluğunun bir Müslüman ülkenin AB';ye alınmasına karşı olduklarını gösteriyor. Aynı biçimde, Türkiye'de halkın AB coşkusu uçup gitmiştir. Öyle görünüyor ki, orada da Türkiye'nin AB'ye üye olmasını istemeyenler yakında çoğunluğu oluşturacaktır. Fakat, ne var ki, yine de konunun sürdürülmesi arzulanır: Hakkaniyetli biçimde görüşmelerin sürdürülmesidir.

***

AB. Tüm limanların Güney Kıbrıs'a açıldığında Türkiye'yi AB';ye alma olasılığı doğacak mı? Hayır doğmayacak, bir ülkeminin kamu oyu olumsuz çıkarsa tüm çabalar suya düşmüş olacak. Sormak gerekir: Bu denli AB sevdalısı olmanın gereği var mı? (a.n.ö)

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail