Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 51 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


.

TEKSAS'TA UYDURULAN YALAN

Çeviri:Dr.Hüseyin Pekin
Kaynak:Tages Anzeiger,18.9.2003

ürkiye Sorunları kitap dizimize katkılarını esirgemeyen Dr.Pekin, 18.9.2003 günlü Tages Anzeiger gazetesinde çıkan bir haberden (ki ülkemizde basına da yansıdı fakat üzerinde bize özgü MEDYA'mız durmayı yeğlemedi) ABD Senatörü Edward Kennedy'nin, Başkan Bush'a çok ağır bir eleştiri yöneltmiş olduğu anlaşılmaktadır. .

AP-Ajansının verdiği bilgiye göre Senatör Edward Kennedy, ABD Hükümetinin Irak Savaşı konusunda ileri sürdüğü nedenleri (gerekçeleri) "Teksas'ta uydurulan yalanlar" olarak nitelemiştir. AP-Ajansı muhabiri ile yaptığı söyleşide demokrat politikacı E.Kennedy: "Yakın doğuda gelmesi olası bir tehlikenin bulunmadığını ve söylenilenlerin tümünün yalan olduğunu" belirtmiştir. Senatör Kennedy aynı zamanda ABD Hükümetini, ayda 4 milyar dolar tutan savaş giderlerinin yaklaşık yarısının hesabını vermemekle, suçlamaktadır. Ona göre hesabı verilmeyen para, Irak'a asker göndermeyi kabul etmelerini sağlamak amacıyla dünya üzerindeki çeşitli ülkelerin başkanlarına rüşvet vermekte kullanılmıştır.
***

Okuyucularımız anımsayacaktır,CIA Başkanı Tenet'de Senato Komitesinin gizli oturumunda Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz'in ve öteki savaş yanlısı şahinlerin bilgilerde değişiklikler yaparak Beyaz Sarayı yanılttıklarını söylemişti. Savaş yanlısı Başkan Bush'ta Eylül 2002'de Irak
ta Saddamın 45 dakika içinde kimyasal silah kullanma kapasitesine sahip olduğunu ileri sürmüştü.

Şimdi bu haksız savaşa arka çıkarak Irak'a asker göndermenin , ulusal çıkarlarımızın gereği olduğunu ileri süren siyaset adamlarımız ve kimi köşe yazarları, kısa bir süre bu düşüncelerinin ne denli yanlış olduğunu görecekler. ABD'nin güvenilmez iki yüzlü bencil dış politikasının oyuncağı olduğumuz gerçeği ortaya çıkacaktır.

Bunun en yakın kanıtı da ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz.Kendisi değil miydi. Mayıs 2003'ün ilk günlerinde, T.B.M.M'inden teskere çıkmadığı zaman:"Hatanızı kabul edin, özür dileyin, İncirlik Hava üssünün gelecekte önemli tesis olacağına ikna olmuş değiliz, İncirlik'in bundan sonra yararını göremiyorum, dememiş miydi. Şimdi neler değişti de sırtımızı sıvazlıyor.

Ve ABD Savunma Bakanı Rumsfeld'in İncirlik'te 1 saat kalarak Ankara'ya merhaba bile demeden Londra'ya uçtuğu haberi Hürriyet Gazetesinin ilk sayfasında (4.5.2003) iri puntolarla en önemli ha
ber olarak yayımlanmadı mı?

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail