Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 69 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


AYDINLANMA ONUR ÖDÜLÜ BÜYÜK SAVUNMAN
HALİT ÇELENK’İN

Ali Nejat Ölçen

Yeni Kuşak Köy Enstitüllüler Derneği’nin 30 Nisan 2007 günü düzenlediği törende, “Aydınlanma Onur Ödülü”-nün büyük savunmacı Halit Çelenk’e verilmesi nedeniyle yaptığı yazılı konuşmasında, O’nun savunma kavramına ilişkin düşüncelerini okuyucularımıza sunmaya gereksi-nim duyduk. Çünkü O’nun konuşmalarında ve dik duruşunda, adaleti içermesi gereken hukukun nasıl bir hukuk olması gerektiğini öğreniyoruz. Ben bir savun-manım, diyor ve devam ediyor:

Güzel insanları savundum. Halkını seven, onların “bir orman gibi kardeşçesine” yaşaması için gencecik yaşamlarını veren insanları. Özgürlüklerini, yaşanmamış yemyeşil yıllarını koyan insanları. Hakça toplumsal bir düzene giden yola ışık saçan insanları savundum. Onlar bir çiçek gibi arı ,taze ve renkliydiler. İnsan olmaktı su-çları. İnsanları sevmekti, baskısız, özgür bir dünya istemekti.Her biri birer dünyaydı. İdealleri için öldüler, idam edildiler, hapis yattılar. Ben bu güzel insanları savunarak, onlarla beraber, insan sevgisini, barış dolu, özgür ve mutlu bir dünyayı savundum. Bu güzel insanları sevi-yorum. Bir yaşam bu sevgiyle geçti. Kendilerini tüm insanlığa adayanlara bir yaşam vermek çok mu?

Hukuka saygılı ve bilinçle bağlı her hukukçu böylesi sevgi dolu savunman olabilir, eğer, hukukun, insanları adaletsizliğe karşı korumak olduğunu gözetir ve kamusal düzen, insan için değise, orada hukukun varlığından söz edilemeyeceğini kabul eder, kamusal alanı hukuk içine çekmek için uğraş verebilirse.

Halit Çelenk, aynı zamanda kamusal alanın hukuksuzluğuna karşı çıkan bir savaşımcıydı. İnsan sevgisinin gerçekleşmesi sadece insandan insana doğru gelişen bir duygu seli değil, fakat; aynı zamanda kamusal alanın da insandan yana olmasını gerektiriyor.

İnsanı insansızlaştıran koşulların bütünüdür hukuksuzluk ve hukuksuzluğu sarmalayan koşular adaletsizliğin kendisidir. Halit Çelenk, hukuksuzluktaki insansızlığa karşı savaşım veren seçkin bir savunman olduğu içindir ki, onu izleyen hukukçularımız O’nun izinde aydınlığa doğru halkımızla el ele omuz omuza koşabilsinler. O’na benzemek istiyorlarsa.

A.N.Ölçen.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail