Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 54 Geri Tavsiye Et Yazdır


YÜREKLENDİRİCİ BİR MEKTUP

Çok değerli dost, Ali Nejat Ölçen.

Soluk soluğa ve sürekli çıkardığınız Türkiye Sorunları'ndan herkesin yararlandığı kanısını ve izlenimini edindim. Sizinle tanışıklığımı bilmiş olacaklar ki, Sivas'ta hangi topluma girsem, "Ali Nejat Ölçen'e ne kadar teşekkür etsek azdır. O, hep bizi anlatıyor. Ülkemizin sorunlarını en gerçekçi pencereden görüyor" gibi açıklamalarla karşılaşıyorum.

Değerli dost, Türkiye Sorunları, bundan böyle bir dergi değil artık, sevimli verimli ve özgün bir yapıt. Bu yapıtın içindekiler, dışarıdaki tüm insanları olumlu biçimde etkileyecek güçtedir. Sorunları, soruları ve yanıtlarını okuyanlar ilk bakışta onu fark edebilirler. Değinmeler, tümümüzün ortak sorunlarıdır. Yeter ki, düşüncelerimizin özünde ve kökünde bilinçli ulusallık var olsun. Ulusallık denince, Mustafa Kemal Atatürk'ten söz etmemek olası mıdır? Biz Türk ulusu olarak tüm özgür ve özgün düşünceleri Atatürkçü düşünce sisteminden esinlenmişizdir. O,bizim yaşam biçimimizdir. İşte vaz geçilmez o yaşam biçimini sizin Türkiye Sorunları kitap dizisinden doya doya alıyoruz. Siz, yapıtınızla aydınlık dolu bir Türkiye özlemini çiziyorsunuz.

Aydınlanmanın en büyük savaşçısı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Sizler gibi olanlar, bu düşünce savaşımının bitmez tükenmez gönüllülerisiniz. Atatürk'ün bıraktığı düşünce ve aydınlanma savaşımı hala sürüyor. Kanımca, "karınca yürüyüş"le, bu "gerici yürüyüş"le , bu "ırkçı, bölücü yürüyüş"le ve bu "emperyalist yürüyüş"le daha çok süreceğe benziyor. Kemalistlerin daha çok çalışıp az zamanda daha büyük işler başarmak zorunda oldukları meydana çıkıyor.
Size, ilkeli Atatürkçü düşünce yolunda sonsuz başarılar dilerim. Bir gün sağır sultanların Türkiye Sorunları'na bilinçli ve bilimsel açıdan bakacaklarına inanmak istiyorum. Yeter ki, ulusallığı ve evrenselliği kavramış olsunlar.

Çok değerli dost Ali Nejat Ölçen, sizi ve değerli eşinizi "aile dostu" kabul etmiş biri olarak, sağlığınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

Ömer Cahit Yıldız.
Emekli Öğretmen.
Sivas, 25.2.2004

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail