Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 71 Geri Tavsiye Et Yazdır


TBMM VE BAKANLIKLARI DA İSTANBULA TAŞIYINIZ.

Fikret Gökçe

Bir süre önce, Devlet Bakanı Şimşek’in (şimdilerde de Başbakan R.T.Erdoğan’ın) Merkez Bankası’nın kesinlikle İstanbul’a taşınacağına, gerekirse bu konuda yasa çıkarılacağına ilişkin açıklamaları, basında yer alırken, banka yönetiminin bu durumdan bilgisi olup olmadığı ortaya çıktı. Daha önce kimi büyük kuruluşların yanı sıra, Atatürk’ün kurduğu İş Bankası da genel merkezini İstanbul’a taşımıştı. Şimdi Vakıf Bank taşınacak. Sırada Ziraat ve Halk Bankası var.

İstanbul’un finans ve ticaret merkezi olmasını, bu tavrın gerekçesi olarak ileri sürenlere, Osmanlı’nın son dönem-lerini anımsatmak istiyoruz. Türk kimliği yanında aynı zamanda İngiliz yurttaşı da olan sy.Bakan’ın o zaman da İstanbul’un ticaret ve finans merkezi olduğundan ve Galata sarraflarının mali esareti altına girdiğinden her halde yeterince bilgisi yok. Hele “devlet, borçlanma-dıkça kalkınamaz” diyen Maliye Bakanı Cavit Bey’in Osmanlı Devletinin çökmesinin hızlanmasındaki etkisi yadsınamaz. Biz burada sadece birine değinelim:

Maliye Bakanı Cavit Bey’e Avrupalılar çok değer veriyorlardı. Hatta Atatürk’e karşı düzenlenen suikast girişimine karıştığından İstiklal Mahkemesi tarafından idam edilmesi üzerine Fransız Parlamentosu, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmuştu

Cavit Bey, Musul petrollerini İngilizlere pazarlamak amacıyla Londra’ya gönderildi. Giderken yanına Ermeni Gülbenkyan’ı da katip olarak almıştı. Görüşmeler sıra-sında, telgrafla İstanbul’a çağrılır. Gülbekyan’ı tam yetkiyle yerine bırakır. Gülbenkyan, Musul petrolünü İngilizlere satarken, önemli bir hisseyi de kendisine ayırır. 100 yıldan bu yana, önemli bir doğal varlığı elinden hiç uğruna çıkarmanın sorumlusu Maliye Bakanı Cavit Bey’dir. Bugün PKK’sı, Barzani’si ve Talabani’si ile ülkemizin karşısında düşman olarak yer alabiliyor-larsa, bunda, dost görünen devletler karşısında başımızın belaya sokulmasında Cavit Bey’in de payı vardır..

İstanbul’un finans ve ticaret merkezi olması o ilimizi bugün hangi sorunların içine sürüklemişse, AKP iktidarı kentin çözülemeyen sorunlarına sorun katacaktır.

Atatürk’ün Ankara’sı Türklerin, Türkiye’nin kalbidir. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Dilerseniz yazımızı “Mekteb-i Mülkiye Mezunu” 12 Mart tutuklusu hocamız Kurthan Fişek’in haykırışıyla bitirelim:Ankara Türkiye’dir. Ankara Türkiye’dir.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail