Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 73 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


ANNELER GÜNÜNDE ANNELERE SESLENİŞ

Ali Nejat Ölçen

Ülkemizin içinden çıkamadığı sorunların temelinde eğer eğitim sisteminin payı varsa, annelerimizin de bizleri yeterinde geleceğe hazırlamamasının payı vardır. Onun evladına gösterdiği aşırı şefkat, bizleri birer asalak olarak yetiştirmektedir. O aşırı ilginin, kendimize güvenin yeterince gelişmemesine neden olacağının ayırdında değil annelerimiz çoğu..

Uslu, söz dinleyen çocuk olmamızı isteyen davranış-larıdır ki, sorgulama gücümüzün de gelişmesine engel olmakta.

Eğer, kadın haklarına bu denli yabancı kalıyorsak, annelerimizin erkek evlatlarını kızlarından daha ayrıcalıklı yetiştirmesinin payı yok mudur? Erkek ve kız çocukları arasında eşitliği sürdüren anne sayısı çok mudur? Böylesi eşitsizlik, annenin erkek evladını üstün görmesi, kadın haklarına yeterince önem vermemizin engeli değil midir?

Annemiz, bizler küçük yaşımızdayken, kırmızı ışıkta kaldırımdan öteki tarafa geçiyorsa, bizlerden trafik kuralına uyma alışkanlığı beklenebilir mi? Çoğunluğun bulunduğu kapalı mekanlarda yüksek sesle konuşma-mızın yanlış olduğunu bize öğretmiyorsa, otobüste cep telefonuyla yüksek sesle ulu orta konuşmamızın saygı-sızlık olduğunu anlamamız olanaklı mıdır? Annemiz burnunu sildiği kağıdı sokağa atıyorsa, bizlerden çevremizi temiz tutmamız beklenebilir mi?

Bizlerin kuralsızlığı kurallaştırmamızın sorumluluğunu anneler gününde annelerimizle ilişkilendirmek, yanlış olabilir mi? Sorunlarımızın kaynağında, ilkokulda ve annelerimizn davranış biçimlerindedir. Öğrencinin zih-nine bilgi yığmak değildir eğitim ve öğretim. Böylesi sakıncalı, böylesi zararlı, böylesi ilkel ve böylesi çağdışı eğitin sistemi sürüp giderken, annelerimizin davranışları da toplumsal sorumluluk bilinci edinmemize katkıda bulunmamaktadır. Eğer bunun tersi doğru olsaydı, bugün başkentimiz Ankara, bu denli gürültü ve pislik içinde yüzmez, belediye başkanları, bu denli sorumsuz ve ülkemizi yöneten devlet ve siyaset adamları bu denli kişisel çıkar düşkünü olmazdı. Annelerimiz küçücük çocuğunun yanında “güle güle yerine, “by by” diyorsa, o çocuğun büyüdüğünde bu denli İngilizce tabelalardan rahatsızlık duyması beklenebilir mi?

Saygı duyduğum annelerimize sesleniyorum. Çocukları-nıza aşırı ilgi ve şefkat göstererek, onu başkalarından iyilik ve ilgi bekler alışkanlıklar içinde yetişmesine neden olmayınız. Kurallara sizler uyunuz, çocuklarınızın yanında yalan söylemeyiniz ki büyüdüklerinde, yalancı olmasınlar, Gerçekleri görmekten erinmeyiniz ki, bizler, doğrunun, gerçeğin insanları olabilelim. Kız ve erkek çocuklarınız arasında fark gözetmeyiniz ki, kadın haklarına saygı duyabilelim.

Yılda bir kez sizi anmak mıdır sizlere saygının gereği?

TV reklamları, tümüyle sizlere yönelik. Sizleri sizlerin aracılığıyla sömürüyorlar. Yılda bir kez sizleri anmak bile emperyalizmin oyunu değil mi? Evlatlarını bilinçlendiriniz, araştırıcı, sorgulayıcı, üretken olabilsinler.

Ülkemizin sorunları sizlerin ellerinizdedir. Ülkemizin sorunlarını çözecek, bilimsel düşünebilmenin yetisini kazanacak, bağımsızlığımızın ve gelişmemizin öncülüğünü üstlenecek, yurtsever aydınlar yetiştirmenin gizi sizlerdedir. Bu inanç ve duygularla iyi ki annelerimiz-siniz diyorum; ellerinizi öperek.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail