Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 75 Geri Tavsiye Et Yazdır


ERDOĞAN: BİZE BİR GÖREV VERİLDİ

Bülent Esinoğlu

Yukarıdaki ifade, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başbakanı Erdoğan’a ait. Bu ifadeyi, bugün (13 Ocak 2009) AKPGrup toplantısında BOP’un Eş Başkanlık konusunda söyledi. Aslında ilk itirafını 16 Şubat 2004 günü “Teke Tek” programında sergilemişti. Bu proje-de, yani ABDprojesinde Diyarbakır’ı bir yıldız, bir merkez yapacağını açıklamıştı. Bu görevi Erdoğan’a veren TBMMdeğil. Türk halkı hiç değil. Bu görevi ona veren Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Zaten “Bize bir görev verildi” derken, başka birileri tarafından görevlendirildiğini itiraf etmiş oluyor. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ABD’e ait bir projedir. Bu projede ast-üst ilişkisi oluşacağına göre, görevi veren Amerika yetkilileri olacaktır. Bu proje uluslararası bir proje değildir.

Peki, nasıl bir şeydir bu proje?

Şubat 2002 Condelezze Rice, henüz Dışişleri Bakanlığı sözcüsüyken projeyi açıkladı. 22 İslam ülkesinin rejimleri ve sınırlarının değişeceğini söylemişti. Daha sonra bu projenin haritaları yayımlandı.

Amerika Birleşik Devleti’nin askeri dergisinde de yer aldı bu haritada, Irak parçalanmış, Afganistan işgal edilmiş, Gazze’de mezbaha kurulmuş ve kukla Kürt devleti dayatması çoktan başlamıştı.

Türk Ordusu’nun burnunu sürtmek için askerlerimizin başına çuval geçirilmişti. İşte Başbakan’ın görevli olduğu proje, bu projedir.

Önce kendi ağzı ile itiraf ettikleri Eş Başkanlık konusunu, yadsıma yönüne gittiler. Hatta, Devlet Bakanı Nazım Eken’e Mecliste “böyle bir şey yok” açıklamasını verdirmişlerdi. Şimdi, Sy. Başbakan, bu proje için,“insan ve kadın hakları projedir” diyor. Eğer bir devlet görevlisi, bir başka devletin verdiği görevde çalışıyorsa, yasalarımıza göre ağır cezalara çarptırılması gerekir.

Bir hatırlatma daha yapalım. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, AKP’nin kapatılması iddianamesinde, Eş Başkanlık konusuna kapatma gerekçesi olarak yer vermişti. Bu durumda, Anayasa Mahkemesine sunduklarıi savunmada da gerçeğin ifade edilmediği ortadadır..

Neden Baykal ve Bahçeli, bu konudaki muhalefetlerinde Eş Başkanlık sorununa yer vermezler?

***

Türkiye Sorunları kitap dizisinin yorumu:

Bir devlet geri ödenmesi olanaksızlaşan dış borç yükü altına sürüklenmişse, o devletin emperyalizmin denetimi altına girmesi kolaylaşır. Denetim altına giren devletlerin, üst düzey yetkilileri de yurtdışından gelen buyruklara boyun eğmek zorundadır. Bu buyrukların en belirgin olanı, görev vermek, görevin gereğini denetlemek biçiminde kendini gösterir. Ulusal onurdan yoksunlaşıldıkça bunun böyle olmasının önüne geçilemez.

Osmanlının son iki yüz yılında da Sadrazamlara, vezirlere yabancı devletlerin Büyükelçileri görev vermeye başlamışlardı. Bunun belgesi, 1881 Muharrem Kararnamesi, Cumhuriyet Türkiye’sinde de 9 Aralık 1999’da başlayan Stand by anlaşmalarıdır. Ve o niyet mektuplarının tümü, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne verilen görevin yazılı belgeleridir. Bir devletin kendisi yabancı kurum ve kuruluşlarından görev alıyorsa, o devletin cumhurbaşbakanı ve hatta başkanı da ister istemez görev alacaktır.Emperyalizmin tarihsel diyalektiği böyle işler.

O nedenledir ki; Mustafa Kemal Atatürk, yabancı bir gazetecinin sorusuna şöyle yanıt vermişti:Emperyalizme karşı savunma, onun kültürüyle mümkündür.

Asıl sorun burada o kültürü yaratabiliyor muyuz?.Bir süreden beri devlet ve siyaset adamları bu kültürden ne denli uzaktalar,her gün buna tanık olmuyor muyuz?

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail