Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 75 Geri Tavsiye Et Yazdır


BİR BAKAN ve İKİ ÇOCUK

Değerli parlamenter arkadaşım Şeref Bakşık’ın gön-derdiği çok ilgin bir e-mail iletisini okuyucularımızla paylaşmaya gereksinim duyuyorum. Bu ileti, aslında ülkemizi yönetenler eskiden nasıl idi ve şimdikiler nasıl’ını da yanıtlıyor. Eskinin eskimeyen erdemine şim-dikilerin de sahip olması dileğimizle güzel insan Şeref Bakşık’in iletisini okuyucularımızın bilgilerine sunu-yoruz:

***

Yıllar önce bir Milli Eğtim Bakanının makam odasının kapısı çalınır. Dışardan kararlı ve tok bir ses işitilir: “girin” .

Oldukça mütevazi döşenmiş odaya iki lise öğ-renci girmiştir. Tombul yanaklı olan, Milli Eğitim Bakanı’nın yanına ulaşarak:

Babacığım merhabe,der ve devam eder, Elini öpmeye geldik Gazi ile beraber.

Lise’den mezun olmuştu bu iki arkadaş. Gazi ve Can. Bakan’ın elini öptükden sonra masanın yanındaki koltuklara otururlar. Tombul yanaklı çocuk söz alır:

Babacığım, biliyorsun her ikimiz de başarıyla Liseyi bitirdik. Ve bir yıl için para biriktirdik. Eğer senin de iznin olursa, bakanlığın bursundan yararlanıp Amerika’ya okumaya gitmek istiyoruz.

Bakan, kısa bir sessizlikten sonra:
Oğlum, biraz dışarı çıkar mısın? Bizi arkadaşınla bir iki dakika yalnız bırakır mısın.
Oğlu dışarı çıktıktan sonra uzun boylu öğrenciye şunları söyler:

Bak evladım. Ben sizler gibi başarılı öğrencilerin yurt dışında öğrenim görmesini her zaman desteklerim. Fakat, bir bakan olarak oğlumu Amerika’ya dönde-rirsem, bunu başkaları farklı değerlendirecektir. Bu yüzden sadece sana burs vereceğim. Gerekli işlemlerin yapılması için talimat veririm az sonra. Hayırlı olsun.

Dışarı çıkan uzun boylu öğrenci, kapının önünde heyecanla bekleyen arkadaşına sarılır:
Can, sana bir iyi, bir de kötü haberim var. Baban bana burs verdi ama senin gitmeni onaylamıyor.
Tombul yanaklı çocuk, elini cebine sokup bir mendil çıkarmıştır. İçi para dolu medili arakaşına verip:
Al bunları Gazi. Nasıl olsa artık bana gerekli değil. bu para.

Oğlunun geleceğini bile ülkesinnden sonra düşünen onurlu baba, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’dir.

Oğlu, ünlü edebiyatçı ve şair Can Yücel, onun Lise arkadaşı ise dünyanın ünlü beyin cerrahı Prof.Dr. Yaşargil..

***

Böylesi erdemli devlet ve siyaset adamlarımız yakın zamana kadar vardı. 12 Eylül 1980’e kadar. Hiçbir Başbakan “benim memurum işini bilir” dememiş, hiçbir bakan kamu görevlisinin aldığı rüşveti “bahşiş olarak nitelememiş ve hiçbir başbakan “geçinemediğini söyleyerek ticarete ortak olmamış ve hiçbir başbakanın oğlu gemicik satın almamıştı. Tavuk yemini mısır olarak ithal eden bakan evladı o yıllarda doğmamıştı.

Ve şimdi bir erdemli örneği de okuyucularımıza sunmaya gereksinim duymaktayız. Bir gün Genel Başkan Bülen Ecevit beni ivediyle çağırmıştı. Acaba CHP nasıl bir soruyla karşılaşmıştı? Meclisteki odasına girdiğimde elindeki yerel gazeteyi uzattı. Okuyunuz dedi.

İçel milletvekili Oral Mavioğlu’nun babasına ilişkin bir haberdi okuduğum.

Yol Su Elektrik (YSE) Genel Müdürlüğünde 150 000 TL.avans alıp, yükümlendiği inşaata başlamamıştı. Bülent Ecevit:

Sizden rica ediyoreum, dedi. Oral Mavioğlu’nun partimizden istifa yazısını alıp bana getiriniz. Babası inşaatı bitirip kesin kabülü yapıldığı zaman partimize geri dönebilir

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Mustafa Kemal’in devletiydi, Çankaya, Mustafa Kemal’in Çankaya’sıydı ve ulusumuz, Mustafa Kemal’in ulusuydu, bir zamanlar. ..

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail