Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 76 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


MAHDUMLAR ve MAHKUMLAR CUMHURİYETİ

Ergenokon Davasında Suçları Boyundan Aşkın Bir Gizli Tanık

Kaynak:kartalde@hotmail.com

Ergenekon İddianamesinin yazarı Baş Savcı Zekeriya Öz’ün Osmanım dediği kişinin suçları, bize ulaşan e-mail iletisine göre şöyle sıralanmakta:

-Kasten adam öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah taşımaktan 9 yıl hapis.(Eyüp, 1.Ağır Ceza, 1995/78)
-Ablasını öldürmekten 20 yıl hapis.(Akhisar Ağır Ceza, 1998/22
-Nüfus kaydında sahtecilik yapmaktan mahkumiyet. (Kırklareli Asliye Ceza, 1998/215)
-Öz yeğenini satarak fuhuşa aracılık etmekten 2 yıl 6 ay hapis.(Erzurum, 1.Asliye Ceza 1998/391)
-Danıştay Suikast’ından müebbet hapis.(Ankara 12.Ağır Ceza)

Atatürk’e”İngiliz piçi” diyen Osman Yıldırım’ın suç dosyaları bunlar. Böyle bir kişinin Ergenokan adı verilen davada “gizli tanık” olması, vicdanen ve hukuken kabul edilebilir mi?

Danıştay davasının 27.6.2008 tarihli celsesinde Osman’ın söyledikleri:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tanımadığımdan suçlamalarla ilgili savunma yapmayacağım. Ben Anadolu İslam devletinin bir vatandaşıyım. Müslüman vatandaşlar üzerinde baskı kurmak isteyen Cumhuriyet Gazetesi’ni üç kez bombalattım. Ayrıca, arkadaşıma Danıştay hareketini yaptırdım. İddianameye konu edilen sözleri de sarf ettim. İsim vermeden istinkaf ettiğim şahıs (vazgeçtiğim kişi) “Kurtuluş savaşını vermemiş, satış savaşı vermiş” İngiliz tetikçisi ve İngiliz piçi olarak sıfatlandırdım.

Şimdi, bu kişi gizli tanık olacak koruma programından yararlanacak. Kendisine ev satın alınacak veya kiralanacak. Kendisinin ve ailesinin ihtiyaçları karşılanacak, iş kurabilmesi için yüklü miktarda para ya da maaş verilecek. Geçici olarak başka bir ülkeye yerleştirilecek.

Sizin vicdanınız buna razı oluyor mu?

***

Bize ulaşan bu e-mail iletisinde yazılanlar eğer doğru ise Ergenekon Operasyonu için, Mustafa Kemal’in ulusalcı Cumhuriyetini yıkmak mı amaçlanıyor sorusu zihinlerden kolayca uzaklaşabilir mi? Mustafa Kemal, İngil-tere’nin desteğindeki Yunan Ordusunu ülkeden kovacak başarıyı göstermeseydi, ülkemiz işgal altında kalsaydı,o tiynetteki insanlar, acaba kimin piçi olurdu?

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, böylesi bir mahluku nasıl oluyor da güvenilir gizli tanık olarak dinliyor?

Mustafa Kemal’in Devletinin düşmanlarını sadece AB ya da ABD’de aramayalım, asıl içlerimizde, Mustafa Kemal’in okullarında okuma yazmayı öğrenerek Osman gibilerin zihinlerini çarpıtan soysuz piçlerimizde.

Zekeriya Öz adındaki baş savcı, Hukuk Fakültesini hukukun ne olduğunu öğrenmeden nasıl bitirdi, bilemiyoruz. 18 Şubat günü 14.Ağır Ceza Mahkemesine gön-derdiği başvuruda, şarkı sanatçısı Çelik Erişçi ‘nin

2002 yılında öldürülen Hablemitoğlu ve 2004 yılıda öldürülen İhsan Güven ile birlikte çekildiği fotoğrafları görülmüş ve bu konu tutuklu sanık Ergun Poyraz’ın yazmış olduğu “ Tarikat, Siyaset ve Cinayet” ki-tabının 132. sayfasında açıklanmıştı. Şarkıcı Çelik fotoğraf çektirdiği ve fikri birlikteliği olduğu bu şahısların ikisinin de cinayete kurban gitmesi ve aynı ideolojide olmasına rağmen Çelik’e bir şey olmaması düşündürücü olduğu kadar manidar bir durum ortaya çıkarmaktadır’

diyebilmiştir. Ertesi gün, Çelik Erişçi’nin “Öldürülmediğim için özür diliyorum”, yanıtını gönderdiğini gazetelerde okuyunca acaba savcı Zekeriya Öz, mahcubiyet duygusuna kapıldı mı, bilemiyoruz. Bu örnek bile Ergenekon adındaki davanın hukukun siyasal arenada ne duruma düşürüldüğünün açık kanıtıdır. Suç tahminiyle kimsenin suçlanamayacağını savcı Zekeriya Öz’ün öğrenmesi için yeniden hukuk fakültesine kaydolması mı gerekir, bilemiyoruz.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail