Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 76 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


MALEDİV ADALARIDA SEÇİM SONUCU

Dr.Hüseyin Pekin
Zürich.

Hind okyanusunda turizm cenneti olarak bilinen Malediv Adaları’nda, Ekim 2008 Başkanlık seçiminde ilginç bir sonuçla karşılaşıldı.Yolsuzlukları temel konu alan 41 yaşındaki Muhammet Naşit, 1978’den beri başkan olan Abdul Gayum’un elinden başkanlığı aldı. Gayum’un seçimi kaybetmesinin temeldeki nedeni, yolsuzlukların içinde boğulmuş olmasıydı.

Halkın yüzde 99.9’unun Sünni inançta olduğu, Şeriat hukukunun uygulandığı bir yerde, böylesi bir sonuç nasıl alınmıştı? Malediv Adaları halkı, TV programlarında yapılan panellerde Prof.giysili kişilerin yolsuzlukların seçimi etkilemeyeceği görüşünü tersine çevirmişti. “İş yapsın da, yesin” mantığı bu uzak doğunun adalarında geçerliliğini halk oylarıyla yitirmiştir.

***

Dr. Pekin’in bu kısa ve fakat özlü yazısında ülkemizde 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde hemen hiçbir siyasal partinin sokak kavgası alışkanlığının dışında ülkeyi esenliğe kavuşturmak için ne yapmak gerektiğine ilişkin tek bir tümce ileri sürmemeleri ne denli acıdır.

Acaba ulusumuz Osmanlı döneminde yaratılmış olan “giden ağam, gelen paşam” çemberinin dışına çıkma gereksinimini hala duymuyor mu?

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail