Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 76 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


PROF.DR.ERDİNÇ TOKGÖZ’’Ü TANIYOR MUSUNUZ?

Ali Nejat Ölçen

Hacettepe Ünivesitesi’nin Eğitim Sonrası Fakültesinde yarım günlü öğretim görevlisi olarak çalışırken Erdinç Tokgöz’ü tanıdım. (1968) Fransa’dan yeni gelmişti ve görevim, Prof.Dr. Osman Okyar’ın önerisiyle kurulmasını tasarımladığı Ekonomi Bölümü için, matematiksel ekonomi disiplinine beş iktisatçı genç arkadaşımızı ısındırmaktı. Bugün o genç arkadaşlarımın tümü de beni gerilerde bırakarak öğretim üyeleri oldular. Onların şim-dilerde nerelerde olduğuna ilişkin bilgi edinebilmiş değilim. Kendim mi vefasızım, Erdinç Tokgöz dışında, onlar mı vefasız bilemiyorum.

1970 yılında ekonomi bölümünü Prof. Osman Okyar, Dr.Erdinç Tokgöz ile birlikte kurduğumuzda, üniver-sitenin bu amaçla ayırdığı iki odaya, sıraları, kürsüyü Dr.Erdinç Tokgöz ile birlikte taşıdığımızı anımsıyorum. O yıllarda Hacetttepelilik bilinci bizleri büyülemişti. Şimdi öylemidir bilemiyorum

Prof.Dr.Erdinç Tokgöz’ün bilimsel niteliği yanısıra ulaştığı bilgileri gerçekçilik düzleminde sorgulamasıyla ilgimi çekmiş ve aramızdaki dostluğu bu niteliği pekiştirmişti. Onun bilgiyi, başkaları gibi “bilgi” olarak kullanmadığı, o bilginin ülke için yararlı olup olmayacağını da sorguladığı ve ancak bu sorgulaması sonucunda o bilgiyi özümsediğine her zaman tanık oldum ve kimileri onun bu niteliğini yadırgasa da, sürekli öyle olmak gerektiğini düşünmüşümdür. Türkiye Sorunları kitap dizisinin bu sayısında yer alan makalesi bunun kanıtı değil mi? 37 yıl önce genç bir iktisatçı olarak yazdığı makale, bugünlerin küreselleşen krizini açıklamıyor mu? O, iktisadi düşünceyi, iktisadın kendisinden daha önemli gören bir bilim adamıdır. Kendi düşüncesini de sorgulayacak yüreğin sahibidir. İlericidir, ulusalcıdır ve aydınlıkçı aydın kişidir. Bilginin, ülke, ve dünyamız için yararlı olup olmadığını sorgulayan düşün sisteminin uygulayıcılarından biridir.

Böyle olunca insan, elbette insancıl olacaktır. Doğaya, tüm canlılara yüreği sevgiyle dolu olacaktır.

Gümüşhane’nin Tortul ilçesine bağlı bir orman içi köyü olan Zigana’da 1936 yılında doğdu. Ailesi İstanbul’a göç ederken, Erdinç Tokgöz altı yaşında, altı kardeşin en büyüğü idi. O göç, Türkiye’ye bugünün Erdinç Tokgöz’ ü kazandırdı.

Onun bir başka niteliği, öğrencilerinin aynı zamanda arkadaşı olması, fakülte dışındaki sorunlarını da paylaşmasını bilmesidir. Her şeyden önce iyi bir insandır, zihni bilgiyle ve yüreği sevgiyle dolu iyi bir insan. Eşi Prof. Dr.Güner Tokgöz, İbn Sina Hastanesinde Immunioloji Bilim dalının kurucusudur. Tokgöz’ler bilimsel bir ailedir.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail