Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 76 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


Ali

MATEMATİK,HUKUK ve İKTİSAT BİR AİLEDİR.

Ali Nejat Ölçen

Yazıya bu başlığın konulması, değerli düşünür, Dr.İhsan Çetin’in etkisi nedeniyledir. Çünkü o, her olayı üç boyutlu uzayda inceler ve olayın nedenini, olayın kendisinden daha önemli görür. Doğru olan da bu değil midir?. O neden olmasaydı, olay ortaya çıkar mıydı?

Bu satırları yazan kişi (Ali Nejat Ölçen’in) bir şansı da İhsan Çetin’in arkadaşı ve ülke sorunlarını ülke içinde değil, ülkenin dışındaki iletileriyle ele alma becerisini onunla birlikte irdeleyebilmesidir.

Dr İhsan Çetin’in Prof. Erdinç Tokgöz gibi bir özelliği de, inan ile düşün arasına ne tür mesafe koymak gerek-tiğini bilmeleridir. O nedenle, düşün birliğinde olmasanız bile anlaşabilir, aynı kanıda olmasanız da konuyu irdeleyebilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti, böylesi gençlere böylesi bilim ve düşün adamlarına emanet etmediği ileri sürülebilir mi?

Matematik, Hukuk ve İktisat’ın bir bütün oluşturduğunu düşünüyorsanız, Dr.İhsan Çetin ile anlaşma zeminini kolayca yaratmış olursunuz.

Kanımızca, bu aile, “ata erkil” dir: Matematik, babadır, hukuk, anne ve iktisat ta birbirini seven bu iki eşin biricik evladıdır. Bu aileyi yakından tanırsanız, sorunların çözümünü kolaylıkla irdeleyebilir, nereden, nasıl kaynaklanıp hangi sonuçları doğuracağını sezinleyebilir-siniz.

İktisat, Hukukun ve Matematiğin Hayırsız Evladı Olmuştur

Her baba ve anne, evladının yararlı olmasını ister. Ne var ki, İktisat, eskiden hayırlı bir evlat iken, bu niteliğinden hızla uzaklaştı, daha doğrusu uzaklaştırıldı: Bugün dünyanın başına felaketler getiren hayırsız evlat olmaya başladı. Gençlik yıllarında, İktisat, babası, Matematikle barışıktı ve annesi Hukuk’un sözünden dışarı çıkmazdı Ne olduysa günün birinde, Milton Friedman gibi biriyle tanıştı. Annesine saygı duymaz onun önerilerini dinlemez oldu. Ne diyordu annesi, haksızlık etme, haksız kazanç peşinde koşma, gelirinden fazla tüketime kapılma, harcamalarını planlı biçimde gelirine eşdeğer düzeyde tut, diyordu. Adı İktisat olan evlat, bu önerilerin hiç birini dinlemedi. Kendisine yol gösteren, çözemediği sorunla karşılaştığında onu nasıl çözeceğini öğreten babasına da sırtını döndü. Para denilen kağıt parçalarının mutluluğuna kendisi kaptırdı. Harcadıkça, cebine daha fazla kağıt para gireceğini sandı.

Şimdi babası ve annesi de onu evlatlıktan çıkardılar. Artık onun Hukuk adında annesi de yok; Matematik adında babası da... Sokak ortasında, aç, dolaşıp duruyor. Nereye gidecek, nereye sığınacak. Kim yardım edecek ona? Kriz dedikleri canavarın pençesinden kendisini nasıl kurtaracak?..

Kara kara düşünürken adı İhsan Çetin olan biri çıka geldi:

İhsan Çetin Adındaki Bilge Kişinin Söyledikleri

Hayırsız, savurgan, ürettiğinden daha çoğunu tüketen İktisada acaba ne tür ihsanda bulundu, İhsan Çetin?

Ey adı İktisat olan arkadaş, demiştir kesinlikle: 7 mil-yon yıla yaklaşan bir sürede, Dünya nüfusu, ancak 1804 yılında 1 milyara ulaştı. Nüfusun 1927’de 2 mil-yara gelmesi için aradan 123 yıl geçti, bu tarihten 33 yıl sonra 1960’da 3 milyar, 1974’de de 4 milyara çık-ması için 14 yıl geçti. 2007 sonunda 6.6 milyarı aşan nüfus bundan 16 yıl sonra 8 milyar dolayında olacaktır. İçinde bulunduğumuz yılda, dünya nüfusunun yarısı ilk kez kentlerde yaşamaya başlamıştır. Gelişmiş ülkelerde nüfus artmamakta veya gerilemekte, yoksul ülkelerde ise olanca hızıyla sürmekte.. Dünyamızın yüz ölçüsünü değiştirmek mümkün olmadığına göre, ortaya çıkacak devasa sorunları tahmin edebiliyor muyuz?

Daha önce hiç görmediğimiz sanal bir dünya olgusunun getirdikleriyle yaşamak zorunda kalacağız. Tarihte ilk kez, bu sanal dünyanın sonuçları, teknoloji ile birlikte kaynakların hızla tükenişi, gelir dağılımının giderek bozulması, küresel ısınmanın olumsuz etkileri ile toplumsal ve politik sorunların bu denli iç içe birbirini etkilediği bir dönemde adı İktisat olan genç adam sen ne yanayı düşünüyorsun?

İhsan Çetin’in bu can alıcı soruyu acaba Hukukun ve Matematiğin evlatlıktan ret ettiği İktisat, amcası Milton Friedman’a danışmadan yanıtlayabilecek mi bilemiyo-ruz..

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail