Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 77 Geri Tavsiye Et Yazdır


YILLAR SONRA ANLADIM, O GÜN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ VURUL-MUŞTU.

Yılmaz Dönmez
Niksar-Çatak Köyü

Yıl 1972, Mart ayının sonu.
Hafta sonu olsa gerek. Canik dağlarının güney yamaçlarında doğa yeni uyanıyor. 9-10 yaşlarında iki çocuk yani ben ve Ünal, Devşir boğazında hayvan otlatıyoruz. Önümüzdeki sığır ve mandalardan oluşan 20 başlık bir sürü var. Orman için-de hayvanlar, çok az, yeni çıkmış otları bulmaya çalışırken, biz de sohbet ediyoruz. Bildiğimiz bir tek şey dağların anar-şistlerle dolu olduğu.

Ünal, bana sordu:
-Anarşistler buraya da gelir mi, gelirse bizi de öldürür mü?,
-Amcam söyledi. Onlar da bizdenmş dediğimi anımsıyorum.

Köyümüze gazete gelmezdi. Güneşli bir gün. Öğretmenimiz elinde gazeteyi kaldırmış, adeta zafer çığlığı atarak “öldür-dük” diye haykırıyordu. Metin Çavuş’un Haydarı, gazeteye baktı,ilk sayfada Mahir’in vurulmuş fotoğrafı vardı. Yüzün-deki ifade o kadar değişikti ki, birden anarşist kendimizden biri oldu. Boğuk ve yüksek sesle “Ne babayiğit bir oğlanmış, nasıl kıydılar” dedi.

Yıllar sonra anladım, o gün Türkiye’nin geleceği vurulmuştu.

***

Çatak, aydın, aydınlıkçı güzel insanların yaşadığı bir köy. Belki de hiçbir köye benzemiyor. “camici catak” adresiyle köyün web sitesine girebilirsiniz. O web sitesine ulaştığımızda gerçek bir öyküyü yazarıyla karşılaşacağımızı ummuyorduk.. Yılmaz Dönmez, Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizden biri. Türçe’sindeki güzelliği kendisinin zihnindeki güzelliğin ürünü. Ne güzel yazmış:Yıllar sonra anladım.O gün Türkiye’nin geleceği vurulmuştu.

Bizler ülkemizin geleceğini vurmakla görevli bireyler olmaktan kendimizi ne zaman, nasıl kurtaracağız. A.N.Ö.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail