Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 1 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


TEK tire PA mı, Tek tiresiz Pa mı?

Oyun: Trajik komedi.
Sahne: TBMM Hayali İhracat Komisyonu
Senaryo: Birisi.
Reji: Komisyon başkanı Mahmut Öztürk
Oyuncular: Birileri.

Hayali ihracat yaparak 13.5 milyar TL vergi iadesi almış 1987 yılında adamın biri. Adı Mehmet Ali Yılmaz. Acaba Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz mı yoksa başka biri mi? Hayali İhracatı Araştırma Komisyonu başkanı, konuyu açıklığa kavuşturmak ister ve Bakan Mehmet Ali Yılmaz'ın bilgisine başvurur. Sayın Bakan, bir ara görevden ayrıldı ama, beyaz sayfa açan Çiller kabinesinde şimdi yine Devlet Bakanı. 24.2.1993 günü komisyonun huzuruna çıktığı zaman usulca koltuğa oturur ve ellerini uysal iki kedi yavrusu gibi masanın üzerine bırakır, konuşmaya başlar.

- Sanıyorum Türkiye'de çok Mehmet Ali Yılmaz var. Komisyon başkanı başını sallar evet Türkiye'de çok Mehmet Ali Yılmaz var. Ama acaba hangisi, hayali ihracat yaparak 13.5 milyar TL'yi cebine atmış. Bay Bakan konuşmasını sürdürür:

- Seçimden önce, Milletvekili olup ta Bakan olacağımı kehanet etmek çok zordu. Yani bir isim yazıldığı zaman sanıyorum ismin hüviyeti suretiyle konalı ki, hangi Mehmet Ali Yılmaz olduğu bilinsin.

Türkçesi biraz bozuktu bay Bakanın ama ne dediği anlaşılıyordu.
- Yani bir iftira diyorsunuz, değil mi diye sordu Ko misyon başkan.
Bay Bakanın arayıp ta bulamadığı soruydu bu.
- Sanıyorum bir iftiradır, diye kekeledi.
ve hemen yaptığı yanlışlığın farkına vararak
- Kesinlikle iftiradır. Çünkü ben, kamu oyunda iş adamı, spor adamı olarak tanınmış Mehmet Ali Yılmaz'ım. Oraya Trabzon-Spor başkanı Mehmet Ali Yılmaz yazılsaydı benim, ben olduğum anlaşılırdı.
- Rapor hazırlanırken hiç kimse çağırıp böyle bir şey sormadı değil mi, diye sorar Komisyon başkanı.
- Hayır, der bay Bakan. Geçen sene rapordaki Mehmet Ali Yılmaz idi, diye yazan bir gazeteye gerekli cevabı verdim.

Muhalefet Milletvekillerinin o gün, ülke sorunlarıyla ilgili çok önemli görevleri olduğu için seçim bölgelerine gitmişler ve Hayali İhracat Komisyonunun çalışmalarına kolaylık sağlamışlardı. Bir köşede gözlüklerinin gerisinden bay Bakana gülücükler gönderen, eski Bakan Ekrem Pakdemirli görevinin bilinci içinde söze karışmak için fırsat kolluyordu. Komisyon Başkanı yeniden sorar:

- Sayın Yılmaz, bu TEK PA Dış Ticaret ve Pazarlama var. Bunun kurucuları arasında mısınız?
- TEK PA Dış Ticaret hangisi, yani kaç TEK PA var?
- Şöyle soralım. TEK PA ticaret nasıl yazılıyor? TEK PA'yı harflere bölersek çok şekilde yazılıyor.
- Evet ben TEK AŞ'dan esinlendim der Bakan. TEK tire AŞ yazılır. TEK tire PA? (TEK-PA)
- AŞ kullanıyorum. Satıldıktan sonra TEK PA olmuş olabilir. TEK tire PA olabilir.
- TEK tire PA olmuş olabilir diyorsunuz. Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın raporunda adı geçen Mehmet Ali Yılmaz’ın kim olduğu konusunda iz peşine düştük, daha doğrusu..

Ekrem Pakdemirli:

- Şimdi sayın Bakan gelmiş, Türkiye Cumhuriyetinin bir Bakanı bize yalan beyanda bulunacak değil. TEK tire PA (TEK-PA) olarak yazılıyor diye bir isnat (iftira) var. 13.5 milyar lira vergi iadesi almış. Biliyorsunuz ben bu sistemin yanlış çalıştırıldığını söyledim ve sistemin
boşluğundan istifade etmiş insanlar var dedim.

Mehmet Ali Yılmaz:

- Mehmet Ali Yılmaz gerçekten ben miyim onu da bilmiyorum. Bakan Mehmet Ali Yılmaz ben olsaydım herhalde yazarlardı. Bilemiyorum, derlerdi ki, hemşerim sen meşhur bir adamsın, Trabzon-Spor başkanısın, Güneş Gazetesinin sahibisin. City-Bank'ın sahibisin, böyle bir şey var, gel bakalım derlerdi, demediler.. Adım geçti dediğiniz TEK PA şirketinden kaç tane TEK PA var. Hayır söyleyin ben merak ettim.

- Şu anda 4 tane var

- Tireli 1 tane, der Pakdemirli ve arkasına yaslanır.
Mehmet Ali Yılmaz TEK tire Pa'yı mı kurmuş yoksa
TEK tiresiz PA'yı mı?

Komisyon başkanı bu çok bilinmeyenli denklemi çözmekte gecikmez:

- Efendim hayali ihracattan para alan yok, der.

Ekrem Pakdemirli karşı çıkar:
- Hayali ihracat demeyin, vergi iadesi almış mı almamış mı?
- Vergi iadesi almış der Komisyon Başkanı, Ama vergi iadesi aldığını Mehmet Ali Yılmaz'ın firması değil, bizim tespitimiz: Başka bir TEK PA var ve anti parantez şunu söyleyeyim, bizim Merkez Bankası, yaptığımız bütün tespitte, firmaların parasını birbirine karıştırmış, onu tespit ettik. Yani TEK PA deyince şu firmaya göndereceklerine paraları., sayın Mehmet Ali Yılmaz'ın alakası yok. Üç tane firma var, bu firmaların üçünün yazılışı aynı. Birisi değişik, onu da tespit ettik. Zaten bunu komisyona sunacağız.

- Orda TEK PA nasıl yazılı.
- TEK PA bitişik. Yani çok titizlikle üzerinde durduk. Dört beş aydır-bunun üzerinde durduk.

Ekrem Pakdemirli: :
- Bu vergi iadesi ne zaman alınmış
- 1988 civarında.

Ekrem Pakdemirli:
- İnsan sattığı şeyden sorumlu olmaz ki.

TEK tire Pa ya da TEK tiresiz PA, parayı aldıktan sonra mı satıldı? bunu kimse sormaz Bay Bakan yalan beyanda bulunacak değil ya.

Bu trajik komedinin gerçek olup olmadığını merak edenler olabilir. Onlara 24.3.1993 günlü tutanağı incelemelerini öneririz.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail