Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 80 Geri Tavsiye Et Yazdır


ABD’ NİN PETRO DOLAR SAVAŞI

William R.Clarck
(E-mail iletisinden aktarım)

ABD’de iki önemli ses Türkiye Sorunları kitap dizisine öylesine içten ve yurtseverlik örneği segileyerek ilgi gösterdi ki burada Orhan Pekin ve Cengiz Sarıkcıoğlu’ na; bu değerli iki insanı tanıtan Ohannes Kurkcubashı’na teşekkürü borç biliyorum. Buram buram yurtseverliğin titreşen sesiyle sık sık ABD’den telefonla aramaları ve ülkemizin sorunları karşısında seslerinki hüznü ve acıyı okuyucularımıza yansıtabilmek olanak dışıdır. ,

y.Cengiz Sarıkcıoğlu’nun e-mail ile ilettiği ABD’nin petro-dolar savaşında kan dökücü trajedyasını bulacaksınız bu sayfada. Irak’a demokrasi götürüleceği aldatma-casının gerisindeki asıl amacın petro-doların küreselleş-mesini sağlamak olduğunu göreceksiniz.

***

Hiç kimse, Irak savaşının ve Iran’a karşı savaş tehdidinin nedenini bilmiyor. Oysa bu, bir petro-dolar savaşıydı. Dünyanın en büyük dolandırıcılığı, Amerikan petro-dolar oyununu desteklemek için tezgahlanmıştı.

1970 yılında, ABD, Hazine’de var olan altın birikimiyle, karşılayacağı değerden çok daha fazla dolar basmış ve harcamıştı. İlkin SUUDİ’lere gidil, orada OPEC ile tüm petrol satışlarının ABDdoları ile yapılacağı anlaşması imzalandı. Böylece Amerikalılar, dolar basarak, petrolü bedavaya alıyordu. ABD bastığı dolarlarla değiştokuş edilebileceği açıklanmıştı.Bu noktada, petrol alacak her devletin elinde ABD doları bulundurması gerekiyordu..

Ne var ki, ABD’nin OPEC ile yapmış olduğu anlaşmaya uymayan biri vardı, o Hüseyin Saddam idi. Saddam Irak EUROile satmaya başlamıştı. O halde Saddam’a dur demeliydi.

İkiz Kule’nin yıkılması Irak’a saldırmanın geçerli bahanesi olarak kullanıldı. Irak işgalinde ilk iş, petrol satışlarını dolara bağlamak oldu.

Yaşamı ve rejim değişikliği için adı bir çok kez suikast girişimiyle gündeme girmiş olan Venezualla Devlet Başkanı Hugo Chavez de (ki CIAtarafından yapıldığı anlaşılmıştır) , petrolü dolar dışı her hangi bir para birimiyle satmaya başladı.

Petro-dolar kedisi çuvaldan çıkmıştı.

Iran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da aynı şeyi yaptı. ABDdoları dışındaki başka para birimiyle petrolü satmaya başladı. ABDiçin petrolü, artık dolar basarak değil, Euro ya da Ruble ilesatın almak zorunluluğu doğmuştu. Bu, ABD’nin sonu demekti. Savaşı başlatmaktan başka yapacağı bir şey kalmaıştı.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail