Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 50 - YAZAR : Suay Karaman Geri Tavsiye Et Yazdır


.

19 MAYIS'IN ANLAMI

Suay Karaman
TÜMOD Genel Başkan Yrd.

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da bir ulusun yazgısını ve tarihsel akışını değiştiren savaşımı başlattığında 38 yaşındaydı. 29 Ekim 1923 tarihinde, çürümüş ve çökmüş bir imparatorluğun sömürgeleştirilen ülkesinde, emperyalist güçlere karşı bağımsızlık savaşını kazanarak, tam bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurduğunda 42 yaşındaydı. Hiç kimsenin düşünde göremeyeceği devrimleri gerçekleştirirken 50'li yaşlardaydı, 15 yıl gibi çok kısa bir sürede, tüm başardıklarına veda ederken 57 yaşındaydı. Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal kurtuluş savaşını başlatmasının üzerinden 84 yıl geçti. 15 yılda gerçekleştirdiği yapıtlarını, gözlerini yaşama kapadıktan sonra 65 yıldır sürüp giden karşıt devinimler, içten ve dıştan yok etme çabaları hala sonuç alamıyorsa,Mustafa Kemal'in gençliği, devrimlere sahip çıkmanın bilinciyle O'nun yapıtlarını koruduğu içindir ve her zaman da koruyacaktır.

Türkiye; 50 yılı aşkın süredir, özellikle sağ ve sığ iktidarların yönetiminde , Mustafa Kemal'in ilkelerinden ödünler verilmiştir. Kemalist devrimlerden sapma, tam bağımsızlığın yara alması, aydınlanmanın şeriatın karanlığına doğru itilimesi, ülkemizi içinden çıkılması güç koşullara sürüklemişti. Fakat hiçbir güç, ulusal kurtuluş savaşının yüceliğini ve Kemalist devrimlerin sürekliliğini gölgeleyemez.

Avrupa Parlamentosu Komisyonu Türkiye raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat parlamenter Arie Ooslander, "Kemalizm Türkiye'nin AB'nin önündeki en büyük engelidir" derken, Türkiye yönetiminde bulunan Kemalizm karşıtı iktidar sevinç çığlığını saklayamamıştır. Kamu oyundan gelen tepkiler olmasaydı, suskunluğunu sürdürecekti.

Dışardan ve içerden gelen her türlü Kemalizm karşıtı tavırlar, Türkiye'de ulusal devleti çökertmek amacını taşıyor. Ancak, Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti emanet ettiği Türkiye gençliği, tüm olumsuzlukları aşacak güçtedir ve Kemalizme her zaman sahip çıkacaktır. Kemalizm, yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyada örnek alınacak benzersiz bir ideolojidir.

Mustafa Kemal'i yok sayanlar ya da yok saymak isteyenler gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içine düşmeden, UNESCO'nun 1981 yılında aldığı karar karşısında akıllarını başlarına toplamalıdırlar. UNESCO üyesi olan 156 ülke, oy birliğiyle 1981 yılını ATATÜRK yılı olarak açıklarken, kararın gerekçesinde Atatürk'ü şöyle tanımlıyordu:

Uluslararası anlayış ve barış yolunda çaba harcamış üstün bir kişi, olağanüstü bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı saaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, insanlar arasında renk, din, ırk ayırımı gözetmeyen eşsiz devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu..

Tüm olumsuzluklara karşın, Mustafa Kemal Atatürk'ün aydınlık yolunda daima ileriye doğru ışıltılı günlerin özlemiyle, ulusal kurtuluş savaşının başlangıcı olan 19 Mayıs'ın 84 yılı kutlu olsun.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail