Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 55 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır




BAŞKAN BUSH ve SUUDİ HANEDANI GİZLİ İLİŞKİLERİ

Graig Unger ile Martin KilianIn Söyleşisi
Çeviri :Dr.Hüseyin Pekin
Kaynak: Tages Anzeiger,14.2.2004

-Bush’lar ve Suudi’ler, yazdığınız bir kitabın adıdır. Neden bu iki aileyi bir arada ele alıyorsunuz?

Pek çok Amerikalı, 11 Eylül 2001 saldırısını, masmavi gök yüzünden ansızın düşen bir yıldırım gibi algılıyor. Derinlere inemiyor. Bush ve Suudi aileleri çok varlıklıdırlar. Otuz yılı aşkın süredir, gizli ilişkiler içindedirler. Suudi’lerin yüzlerce milyar dolarlık mal varlıkları olduğu gibi dünyadaki petrol kaynaklarının dörtte biri de onlarındır. Teror çağında bile bu iki hanedanın ilişkileri olduğu gibi sürüp gidiyor.

-Bu iki aileyi böylesine birbirine bağlayan nedir?

Petrol. Her şey, iki genç Suudi milyarderin, Salim bin Ladin ve Halid bin Mahfuz’un 1974 yılında Huston’a (Teksas) gelişleri ile başlar. Bu tarihten bu yana Suudiler, ABD’de 800 milyar dolardan fazla yatırım yapmışlardır.

-Yani, Suudi’ler stratejik yatırımlara mı yöneliyorlar?

Aynen öyle. Örneğin Bin Ladin ailesi, Suudi Sarayı ile sıkı ilişkileri olan güçlü bir ailedir. Bunun gibi Amerika’da Bush’lar gibi güçlü ailelerle bağ kurmuşlardır.

-Peki, Suudi’lerin parasıyla Bush Hanedanı arasında doğrudan bağlantı var mı?

Kesinlikle var. Ben, Suudi Sarayından, Bush ailesi ve ortakları ile bağı olan firmalara (genelde silah ve petrol sektörü) 1.4 milyar dolar aktığını saptadım.

-Kitabınızda yazdığınıza göre bu paralar ödenmiştir. Bundan başka siz, Bush hükümetinin 11 Eylül saldırısından hemen sonra 140 dan fazla Suudi yurttaşının dışarı çıkmalarına izin verildiğini iddia ediyorsunuz?

Gerçekten de bu şaşılacak bir şeydir. Adi bir cinayet olayından sonra dahi cinayet zanlılarının aile bireyleri ile konuşulmadığı olur mu? Amerikan tarihinin bu en büyük faciasından sonra (3000 kurban verilmiştir) böyle bir şey olabilir mi? Amerikan hava sahası kapalı olduğuna göre Usame bin Ladin ailesine nasıl izin verilebiliyor? Ve FBI, onlardan hiç biri ile anlaşmadı mı?

-Siz bu kitabı yazdıktan sonra Beyaz Saray’ın tepkisi oldu mu?

Bana, sürgün olayının meydana gelmediği hususunda talimat verdiler. Beyaz Saray, tüm öyküyü yadsıdı. Ben buna inanmadım ve giden uçaklardan birinde iki tanık buldum. Ayrıca, FBI görevlisi de olayı doğruladı. Bundan başka yolcular listesini de elde ettim.

-Kitabınızdaki ilginç kişilerden birisi Washington’daki Suudi Büyükelçisi Prens Bandar bin Sultan’dır. O nasıl bir kiiş.

Amerika’da Amerikan hükümetlerinde Bandar kadar etkili olan bir başka yabancı yoktur. Baba Bush’un sıkı dostu idi. Şimdiki başkanı ziyaret ederken de, bir dostun oğlunu ziyaret ediyormuş gibi teklifsizdir. Colin Powel, Bandar için, “Kabinede bir bakan kadar gücü vardır” demişti.

-Şaşırtıcı olan, Suudi Arabistan, İslam terörünün merkezsinde bulunduğu halde Amerikanın Suudi’lerle ilişkisinin hiç bozulmamasıdır?

Bush hükümetinin Eylül saldırısından sonra Suudi’leri canla başla savunması şaşılacak bir şeydir. Bana göre bu saldırılar Suudi’ler işin içinde olmadan asla gerçekleşemezdi. 19 teröristin 15’i Suudi yurttaşı. Terörist eylemleri destekleyen para da Suudi’lerden geliyor. Bush hükümeti, sürekli, soruşturmalarda Suudi’lerle çok iyi işbirliği yapıldığını söylüyor. Gerçekte hiç yardım etmemişlerdir. Başkan Bush’un eski maliye bakanı Paul O’Neill, para akımının izinin sürülmesinde Suudi’lerin en küçük bir yardımı olmadığını söylemişti

-Ve bütün bu olanlar Suudi’lerle Bush’un ilişkilerine zarar vermedi?

Beyaz Saray, açıktan açığa Suudi’leri koruya gelmiştir. Başkan Bush, onlardan her ne olursa olsun daima nezaketle söz etmiştir.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail