Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 90 Geri Tavsiye Et Yazdır


HOCASI STALİN’İN OĞLUNA KIRIK NOT VERİRSE

Mehmet Perinçek.
Silivri 1 No’lu Cezaevi B-2.
aynak: Aydınlık gazetesi, 16.5.2012

Yalnız devlet sorumluluğunu üstlenmiş olanlar değil, tüm babalar, genç bilim adamı Mehmet Perinçek’in yazısındaki Stalin’i örnek almalılar. Bu değerli yazısına kitap dizisinde yer vermemize izni nedeniyle Mehmet Perinçek’e teşekkür ediyorum. O’na en kısa sürede öz-gürlüğüne kavuşmasını dilemeyi de gereksiz görmekteyim. Çünkü asıl özgürlüğün zihinde ve yürekte olduğunun canlı kanıtı örneğidir Perinçek’ler ve ceza evlerindeki yurtseverlerin tümü. Onlar dışarıda özgür olan ve bizleri yönetenlerin tümünden daha özgür-dürler. Çünkü onların vicdanları satılmamıştır, çünkü onların zihinleri yurdumuzun, geleceğimizin aydınlığı-dır. Bizleri yönetenler karanlığa mahpusken onlar karanlığıniçinde aydınlıktadırlar. Mehmet Perinçek’in yazdıkların bir bölümünü okuyalım birlikte:

****

Daha önceki sayılarımızda açtığımız Stalin’in özel aile arşivine bugün devam ediyoruz. Stalin’in ikinci eşinden olan küçük oğlu Vasiliy (1921-1962) özellikle annesinin 1932 yılında ölümünden sonra sorunlu bir kişiliğe sahip olmuştur. Ölümüne kadar problemli bir hayat süren Vasiliy’in okuldaki tavırları da öğretmeninin şikayetine yol açmıştı.

Genç Tarih öğretmeni V.V.Martışin, bu şikayetlerini bir mektupla Stalin’e dile getirir. Arşivde bulunmayan bu mektuba Stalin’in 8 Haziran 1938 tarihinde cevap verir.

Mektubun daktilo kopyası, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Arşivi’nde (APRF) fond 45,liste 1,dosya 1553, yaprak 9 numaralarıyla saklanmaktadır.

Stalin’in Öğretmene Cevabı

“Vasiliy Stalin’in yaramazlıklarıyla ilgili mektubunuzu aldım. Mektup için teşekkür ederim. İş yo-ğunluğundan dolayı oldukça geç yanıt veriyorum. Özür dilerim.

Vasiliy, ortalama yeteneklere sahip şımarak bir oğlan, vahşi bir kişiliği var (tam bir yabani at!) her zaman gerçeği söylemiyor, zayıf yöneticilere şantaj yapmayı seviyor, zayıf ya da doğrusu sağlam durma-yan irade karşısında sıkça küstah oluyor.

Onu Stalin’in oğlu olduğu meselesinin altını çizen her türlü “amcalar” ve “teyzeler” şımarttı. Sizin kişi-liğinizde Vasiliy’e herkese olduğu gibi davranan ve okulda küstahlık yapan birinden genel kaidelere uymasını bekleyen, en azından kendisine saygısı olan bir öğretmen bulduğuma memnun oldum”

Müsamaha göstermeyin
Stalin’in mektubunun devamında okul müdürlerinin müsamaha göstererek Vasiliy’e zarar verdiklerinin altını çizer. Stalin’e göre eğer haddini bilmeyen Vasiliy, hala kendini öldürmediyse, ülkede daha kaprisli bir çocuğa geçit vermeyen öğretmenler sayesindedir. Stalin, burada oğlunun öğretmenlerini devamlı olarak intihar etmekle tehdit ettiğine gönderme yapmaktadır.

Stalin’in oğlunun öğretmenine son sözleri ise şöyledir:

“Tavsiyem, Vasiliy’e daha sert (kelimenin altı Stalin tarafından çizilmiştir .M.P) davranmak ve kap-risli bu oğlanın ‘intihar’ edeceğiyle ilgili yalan, şantaj ve tehditlerinden korkmamakdır. Bu konuda arkanızda olacağım. Ne yazık ki Vasiliy’le kendim ilgilenme olanağını bulamıyorum. Ama zaman zaman yakasına yapışmaya söz veriyorum. Selamlar. İ.Stalin”.

Velilerle İletişim Sorunu
arih öğretmeninin okul idaresinin tutumuyla Vasiliy’in davranışlarını şikayeti ve Stalin’in verdiği cevap üzerine okulun eğitimden sorumlu müdür yardımcısı N.V. Makayev görevden alınır. Bunun ardından Makayev de Stalin’e mektup yazaraktır. 15 Haziran 1938 tarihli mektuptan (APRFfond 45,liste 1,dosya 1553, yaprak 13-16,aslı) Makayev’in Stalin’le öğretmen Martışin arasındaki yazışmalardan haberi olduğu anlaşılmaktadır. Makayev, yeterli inceleme yapılmadan görevden alındığını ileri sürmektedir.

Eski müdür yardımcısı, başka bir okuldan o sene gelen Vasiliy Stalin’in yetiştirilmesinde hatalar yapıldığını, Vasiliy’in çekinmeden çevresine kendisine yapılan dalkavuklukları anlattığını ifade eder. Bunun üzerine Vasiliy’in aynı okulda okuyan Mikoyan’ın oğlu Step-han’ın, Frunze’nin oğlu Timur’un ve diğer üst düzey yönetici çocuklarının genel okul rejimine uymaları kararı alındığını aktarır. Karara göre bu çocuklar korunacak, sevilecek ama onlara aşırı ilgi gösterilmeyecektir.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail