Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 92 Geri Tavsiye Et Yazdır


SİLİVRİ ZİNDANI’NDAN MEKTUP

Suat Aytın
E.Kur.Albay

Satırlarıma kendimi tanıtarak başlamak isterim.Ben Emekli Kurmay Albay Suat Aytın. Kamuoyunda “Bal-yoz” olarak bilinen, tamamı sahte delillere dayalı, kurgulanmış bir dava nedeniyle Silivri Zindanı’nda 26 aydan beri kendi ülkesinde esir olan bir Türk vatandaşıyım.

Bu mektubu rahmetli babanız Mehmet Arif Ölçen’in yaşam hikayesini anlatan belgesel niteliği haiz VETLUGA IRMAĞI isimli kitabını okuduktan sonra yazmaya karar verdim. Burada gazete ve TVdışında dış dünya ile bağlantımız kopuk olduğundan, size nasıl olaşabileceğimi düşünmeye başladım. Koğuş arkada-şım Prof.Dr.Mehmet Haberal’a gelen “Bütün Dünya” dergisinin Aralık 2012 sayısında size ait “Türkiye Sorunları” dergisinin tanıtımını görünce sizinle ilişki için telefon numaranızı öğrenmiş oldum. Ve size yazmaya karar verdim.

Öncelikle sizi kitabın başlığındaki “Türk-Rus Savaşında “Köprüköy-Sarıkamış” Muharebelerini çok güzel yazmanızdan ötürü kutluyorum. Ben Harp Akademilerinde Harp Tarihi öğretmenliği yaptım ve Sarıkamış harekatını inceledim, öğrettim. Ve 1990’lı yıllarda Sarıkamış’ta görevli iken muharebelerin geçtiği yerleri dolaştım, hatta o döneme tanık olan kişilerle görüştüm. Alınacak çok dersler vardı.

Kitabınızı zevkle okudum. Hatta kimi yerlerini birkaç kez okudum. Rahmetli babanızla ilgili bu belgeseli hazırlamakla sanırım evlatlık görevini yerine getirdiğinizi düşüyorum. Ne mutlu size. Benzer biçimde yaşa-mış bir hayatı anlatan Yusuf Ziya Yergöze için “Harbiye’den Dersim’e” ve “Sarıkamış’tan Esarete” adlı kitaplarını bilmem okuma fırsatınız oldu mu? Okumadıysanız hararetle öneririm.

Heyecanla hatırınızı sormadan yazmaya başladım. Bağışlayınız. Nasılsınız? Beni soracak olursanız, kendi ülkesinde esir olmuş bir subay olarak derin bir üzüntü ve ızdırap içinde 10 metrekarelik odada yaşama tutunmaya çalışıyorum. Okudukça ve sınırlı imkanlarla araştırınca Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğünü daha iyi anlayabiliyorum. O tartışmasız 20’nci yüzyılın en büyük asker ve devlet adamıdır. Aksini söyleyenler tarihi bilmeyenlerdir. Babanızın anılarından beni en çok etkileyen bölümler arasında Budapeşte yakınlarında bir tren istasyonunda Türk Bayrağı’na yapılan saygısızlığa derhal karşı çıkarak (sayfa 258) gereğini yapması günümüz nesillerine anlatılacak örnek bir olaydır. Ruhu şad olsun. Eğer yazışma imkanımız olursa diğer tespitlerimi de yazabilirim. Mektubuma son verirken size sağlıklı ve huzur dolu günler diler saygılarımı sunarım.
4.12.2012

Suat Aytın ,E.Kur.Alb.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail