Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 96 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


VİETNAM ULUSAL KAHRAMANINI KAYBETTİ

Hüseyin Pekin.Dr.
Zürich
.

İlk önce Fransa ve ardından ABD gibi iki güçlü emperyalist devleti yenerek Vietnam’ı bağımsız-lığına kavuşturan çalılıklar generali olarak anılan Vo Nguyen Giap, 102 yaşında gözlerini yumarak sonsuza yolcu edildi. Onun ölmezden önceki son sözü her dakika dünyada yüzlerce, binlerce insan ölüyor, onlardan biri de ben olayım, ne değişir ki.

Bağımsız Vietnam Devleri’nin kurucu önderi Ho Chi Minh’den sonra ülkenin en saygın ve sevilen önderi Giap’ın başkent Hanoi’deki cenaze töre-nine karılanlar 40 km. dizi oluşturmuştu.

1911 yılında doğan ve dünyanın en büyük devrimcilerinden biri general Giap, gücünü köylülerden alan bir halk savaşımcısı (gerilla yöneticisi) idi. Tıpkı bizim Kurtuluş Savaşı’mızın ilk öncülerinden Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet efe, Ayşe Efe, Çavuş Ayşe Efe ve diğer pek çok erkek ve kadın kahramanlarımız gibi.

Çalılıklar Generali Giap, aslında önceleri eline tek bir silah almamış, idealist bir köy öğretmeniydi. Öğretmenlik onun aynı zamanda baba mesleğiydi. Halkını okutmak, cehaletten kurtarmak en önemli ideali olmuştu. Kurduğu halk ordusu’ nun çekirdeği 31 erkek ve 3 kadından, iki üç parça tüfekten ibaretti. Böylece oluşturduğu gönüllüler ordusunda Giap,büyük bir lojistik deneyim kazanarak usta olmuştu. Önce şiddetli saldırıya geçiyor, ardından bir başka taktik uygulayarak düşmana son darbeyi indiriyordu. Bir yandan açlığını unutarak, bataklık ve çalılıklı ara-zide gece ve gündü çarpışarak..

Önce 1954 yılında “büyük devlet olduğu böbürlenmesiyle övünen Fransa’yı, ardından 1975 yılında büyük dünya devleri ABD’nin sırtını yere sermişti. Böylesine inanılmaz bir başarı nasıl sağlanmıştı sorusuna Giap, kısaca şu yanıtı veriyordu: “Halkımızın bağımsızlık tutkusu ile peki-şen askeri ve moral gücü ve de büyük önderimiz Ho Chi Minh’in yönlendirmesi sayesinde.

Benzer soru bizlere sorulsaydı biz de her halde buna benzer yanıt verirdik fakat önemli bir değişiklikle: Kazandığımız başarımız büyük önder Mustafa Kemal Paşa sayesinde.

Giap, dost ülkelere yardım elini de uzatıyordu. Örneğin 1961 yılında ABD’den gelen diktatör Batista yandaşlarının, Küba’nın “Domuzlar Körfezi (Bay of Pigs) denilen yerleşkesine yaptıkları çıkarma Giap’ın uyguladığı askeri taktikle def edilmiş ve mülteciler Küba dışına kaçmıştır.,,Ne var ki, tepedekiler arasında çekişmeleri hemen her yerde olduğu gibi,Vietnamda da kendini gösterdi, Giap partiden uzaklaştırıldı ve Hanoi’de emekli yaşamını sürdürmeye başladı. Fakat bu kez kendisine yeni bir uğraş buldu. Ülkenin yeni yöneticileri, eski sömürgeci düşmanla içerisindeydiler. Ülkenin yerüstü ve yer altı kaynak-larını birer birer elden çıkarıyorlardı. En önemli yer altı kaynağı boksit madeniydi. Bu madenin yok edilmesine karşı sesini yükseltti. Bir dönemin çalılıklar generali artık çevreci general olmuştu.

Vietnam halkı onu giderek daha büyük saygı ve sevgiyle bağrına basıyor.

(Kaynak: General Vo Nguyan, Editions The Gidi, 2008, Hanoi-Vietnam)

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail