Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 97 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


SOKRATES İLE ÖNYARGI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ali Nejat Ölçen

Sokrates yine huzurundayız. Araf’ta zebâniler olmadığı için kolayca huzuruna çıkabiliyoruz. Cehennemdeki zebâ-nilerden kimisinin görevi sonlanmış ya da emekliye ayrılmış olmalı ki, ülkemize geldiler ve tümü de ön yargılı. Bu kez huzuruna gelmemizin nedeni önyargının ne olduğunu öğrenmek değil. Ülkemizde bizleri yönetmek için cehennemden gönderilen zebânilerin ne denli ön yargılı olduğunu öğrendik. Acaba doğru mu öğrendik? Şimdi bunu öğrenmek için huzurundayız. Bizleri yöneten zebâniler cehennemden niçin kovuldular? Kendi önyargıları nedeniyle acaba, cehennemdeki kullarını sorgulayan Tanrıya saygısızlık mı ettiler ya da zihinlerindeki ön yargı Tanrının öğretisiyle çelişiyor mu? Ona eş koşmuş gibi bir sonuç mu doğuruyor, o nedenle mi itaatsizlik ettiler, bu kuşkumuzun hiç birine zihnimizde yanıt bulamadık Sokrates? Yeryü-züne gelmiş gitmiş kişiler içinde en güvenilir, özü ve sözü doğru kişi olan size danışmaya geldik. Söyle bize ülkemizdeki gibi, zebaniler cehennemde de mi haksızlık ettiler, hak yediler? Cehennemde adalet var mı? İşlediği suça göre ateşte yanması gerekirken, Tanrının adaletine ters düştükleri için mi cehennemden kovuldular? İşte bu sorumuza en geçerli yanıtı Sokrates bilir diye huzurunuza çıktık.

Sokrates:
Beni ne cehenneme ne de cennete kabul etmediler. İkisi arasında mekânı ve zamanı olmayan Araf’tayım. Bir bakıma Tanrının vereceği kararı, bağışlayınız beni, hükmü demem gerekiyordu. Şimdi burada Araf’ta O’nun hük-münü bekliyorum. Belki bir gün benim cehenneme gitme-me hükümsadır olacak, işte o zaman zebanileri görecek, tanıyacak ve ülkenizdekilere benzeyip benzemediğini öğreneceğim.

-Sokrates, sizin cehenneme gideceğinizi sanmıyoruz. Zaten yeryüzünde adaletsiz biçimde yargılanmanıza onurunuz karşı çıktığı ve onurunuzu yaşamdan üstün gördüğünüz içindir ki baldıran zehrini içerek canınıza kıydınız. Bilge kişiliğiniz ve sezgi ve öngörme yetiniz nedeniyle cehenne-me gitmeden önce de oradaki zebanilerin ne tür yaratıklar olduğunu bilirsiniz.

Sokrates:

Hayır efendiler, işte o zaman ben önyargıyla davranmış olurum. Önyargı gerçeğin dışında doğru ile yanlış arasındaki ayırımı fark etmeksizin zihne sonradan yapışmış, özgür düşüncenin ve sorgulanması olanaksızlaştırılan ge-çersiz kanıların kendisidir. Öyle sanıyorum ki, zebâ-nilerden biri ya da kimileri, Tanrının verdiği buyruğu olduğu gibi değil de farklı ve kendine göre davranarak, kimi suçluları kızgın katran kuyusundan erken çıkarmış-sa; o nedenle cehennemden kovulmuş olabilir.

-Fakat Sokrates, cehennemden her kovulan zebani bizim ülkemize gelecek ve bizleri zulümle, gaddarca, haksız ve insafsızca, zindana atarak ya da aç susuz bırakarak yönetecekse bu Tanrısal adaletle bağdaşır mı?

Sokrates:
Ben de yıllarca Araf’ta Tanrısal adaleti beklemiyor muyum? Tanrısal adalet, sizlerin yeryüzünde özlediğiniz adalete benzemiyor olmalıki, gönderdiği zebânilerde acı-

ıma duygusu, insaf yeteneği gelişmemiş.Aslında Tanrı, kendisinin buyruğuna uyulmasını sağlamak amacıyla vardır. Onun Tanrısal adaleti bizlerin adaletine benze-mez. Zebanilerin acımasız, gaddar olmalarının nedeni budur.

-Evet Sokrates anlar gibi olduk. O halde bizim ülkemiz Tanrı’nın gözden çıkardığı, koruma gücünü esirgediği ülke mi oldu ki, cehennemden kovduğu zebânilerin yönetmesine hükmetmiş! Kendimizi Tanrıya nasıl affettirebiliriz.

Sokrates:
Galiba beni yanlış anladınız. Ülkenizdeki gibi Tanrı katında genel af söz konusu değildir. Çünkü genel af, afların en kötüsüdür, adaletin yok edildiği, hiçe sayıldığı, az suçla ağır suç arasındaki farkı yok sayan suçları eşitleyerek yok sayma türüdür.

-Fakat Sokrates, cehennemden kovulup ta bizleri yönetmeye başlayan zebanileri başımızdan nasıl atacağız, söyler misin bize?

Sokrates:
Onları yeniden cehenneme göndererek.

-Fakat nasıl Sokrates, nasıl?

Sokrates:
Bunu bilsem, Araf’ta Tanrının adaletini bekler miydim? O halde Tanrının adaletini beklemeden sizleri yöneten zebanileri kendi adaletinize göre yargılayacaksınız. Vereceğiniz ceza onların cehennemi arayacak düzeyde olsun ki, akılları başlarına gelsin ve sevinerek tekrar cehennemin yolunu tutsunlar.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail