Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 97 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


MİLLETVEKİLLERİNİN TUTUKLULUĞU MİLLÎ İRADE GASPIDIR

Ali Nejat Ölçen

Yüksek Seçim Kurulu, kişinin milletvekili seçilebileceğine karar vermişse, o kişi seçildiği anda dokunulmazdır. Tutuk-lu kalması millî irade gaspıdır. O nedenle Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu dahil CHPve MHP, Milli İrade Gaspı savaşımını vermeli, sorunu AKP’nin insafına terk etmemeliydi. Çünkü faşizimde insaf yoktur, adalet yoktur, hukuk yoktur adı üstünde balta yönetimidir o.

Anayasa Mahkemesi’nin sorunu hak ihlali olarak karara bağlaması da yanlıştır; millî irade gaspı göz ardı edil-miştir. Milletvekillerinin tutukluluğunun sürmesi kararını hangi savcı ya da yargıç vermişse millî irade gaspı’na ortak olmuş ve anayasal suç işlemiştir, bir gün bunun hesabı elbette sorulacaktır. Bir milletvekilinin yargılanması kararını ancak TBMMverebilir. Anayasanın 83.maddesine göre:

Seçimden önce veya seçimden sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez tutuklanamaz ve yargılanamaz.

Seçim öncesinde suç işlemedikleri için seçilen kişilere Anayasanın 83.maddesi, dokunulmaz, yargılanamaz ve tutuklanamaz haklarını sağlamıştır. Bu hakların gaspı, Millî İrade’nin gaspıdır. Barolar Birliği Başkanı Metin Fey-zioğlu dahil CHPve MHPhatta BDP eylem birliği içinde Millî İrade’nin gaspına karşı ortak eylem planı uygulamalıdır. Muhalefetteki siyasal partilerin bir görevi de Anayasa’ya sahip çıkmaktır. TBMM’yi CHPve MHPterk ede-rek sine-i millete dönmelidir. AKP’ faşizmini ortadan kaldıracak güç, sadece halkın elinde, sine-i millet’tedir.Böyle biline çare buluna

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail