Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 97 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


ÜÇ MUSTAFA KEMAL

Ali Nejat Ölçen

DEVRİMCİ MUSTAFA KEMAL

BİLİM ADAMI MUSTAFA KEMAL

DEVLET ADAMI MUSTAFA KEMAL

Yeryüzünde hangi ülke, üç temel niteliğe sahip bir ulusal kahramanı yaratabilmiştir? Hangi ülkede kim, emperya-lizmi dize getirerek ülkesini işgalden kurtarmış ve yer yüzünde benzeri olmayan devrimleri gerçekleştirerek ku-rumlaştırmış, yoktan var ettiği ‘devlet’i ulusal onuruyla birlikte koruyabilmiştir? Hangi ülkede kim, yoktan var ettiği Cumhuriyeti, kaynağını tarihinden alan ulusun öz kültürüyle bütünleştirebilmiştir. Türk Tarih Kurumu ile kendi tarihini, Türk Dil Kurumu ile kendi dilini, Halk Evleriyle kültürel ve toplumsal etkileşimi, Köy Enstitüleriyle sanayileşmenin kırsal alanda teknolojik kültüre ulaşılmasını, kim hangi ülkede başarabilmiştir? Hangi ülkede, yok edilen imparatorluğun enkazı üzerinde onun dış borçlarını ödeyerek denk bütçe ve açık vermeyen dış ticaret koşullarını yaratarak planlı sanayileşmeyi temel alan kendine yeterli ekonomiyi yoktan, kim var edebilmiştir, Mustafa Kemal’den başka!

Böylesine üç temel özelliği bütünleştirerek Anadolumuz'da çaktığı bir tek çivisine rastlanmayan ve kendi kendisini yok oluşa sürükleyen Osmanlı’nın enkazı üzerinde, çağdaş devletini ulusuyla bütünleştiren kahramanına kin kusan alçaklara, ülkemiz dışında, hangi ülkede rastlanabilmiştir?

Kişi nankör olabilir.
Kişi alçak olabilir.
Kişi kindar olabilir.

Hangi ülkede kişi, hem alçak,hem kindar, hem de nankör olabilmiştir, Türkiye’deki hainlerin dışında?

Mustafa Kemal’in üç temel üstün niteliğine karşı olan hainlerin de üç temel niteliği var: Alçaklık, nankörlük, kindarlık. Böyle biline,onlar etkisiz kılına.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail