Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 98 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


SOKRATES İLE SAPKINLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ali Nejat Ölçen

-Sokrates yine huzurundayız. Sabrını kötüye kullandığımız için bizleri bağışlar mısın bilemiyoruz. Ülkemizde danışacağımız kişilerin sayısı giderek öylesine azalıyor ki. Üstelik pek çoğumuz gülümsemeyi de unuttuk. Yüzümüzde ve gözlerimizde sevince, mutluluğun izlerine bile artık rastlayamıyoruz. Gittikçe çirkinleşiyoruz. Bizleri yönetenlerin çirkinlikleri bizlere de mi bulaştı, bilemiyoruz. Söyler misin bize, sapkınlık ne demektir. Sapkınlaşan kişiler, neden gerçekleri göremez? zihinleri mi yoksa gözleri mi gerçeklere kapalı. Sapkınlıkları nereden kaynaklanıyor?

Sokrates:
Sorunuza nasıl yanıt vereceğimi bilemiyorum. Araf’ta bizler salt gerçekleri yaşıyoruz. Dünyanın uzağında zihnimizin tamamı, gerçek olan olgularla donanımlı. O nedenle sapkınlıkların tümü, canlı olduğumuz nesnel dünyada kaldı. Anılarımı tazeleyerek sorunuza yanıt vermeye çalışacağım. Önce sapkınlık ne tür bir sözcük, kavram ya da olgumudur, bunu düşünmeliyim.Öyle sanıyorum ki, gerçeklerle yüz yüze gelmekten doğan korku, zihnimize sızmış ve yerleşmiş ise, gerçekleri yadsımanın, onu gö-mezden gelmenin, yöntemi olmalı sapkınlık.

-Fakat Sokrates, bizleri yönetenlerin gerçekleriyle bizlerin gerçekleri arasında fark var. Bizlerin gerçekleri, doğada birlikte yaşamakta olduğumuz olayların kendisidir. Onları zihnimizde olduğundan farklı biçimde algılayamayız. Aca-ba, bizleri yönetenlerdeki sapkınlığın kaynağı, gerçekler-den korkuları mı?

Sokrates:

Öyle sanıyorum ki, sizlerin gerçekçiliğine onların zihinleri kapalı olduğu için düşüncelerinize uyum sağlayamıyorlar. Zihinlerine yapıştırılmış kanı ve inanç türlerine uymayan gerçeği yadsımalarının aracıdır sapkınlıkları. Yönetime sapkınlık egemen olduğunda da, alınan kararlar sorun yaratacaktır elbet. Ve Araf’ta bana yönelttiğiniz soru, aslında sapkınlığa karşı tepkinizin ürünü..

-Haklısın Sokrates, bizleri yönetenlerin sapkınlıkları, sadece bizlere zarar vermiyor, üzerinde yaşadığımız toprağa, içtiğimiz suya, soluduğumuz havaya, konuştuğumuz kom-şuya zarar veriyor. Mutluluğumuzu yitirmemize neden olmakta. Söyler misin Sokrates, onların sapkınlıklarının kaynağı sadece zihinlerindeki geçersiz, gerçek dışı inanç türleri mi ya da o inanç türlerini araç olarak mı kullamaları?

Sokrates:
Zihnimden geçen düşünceleri duyumsamış gibi konuştunuz. Haklısınız, sapkınlığı belki de yöntem olarak uyguluyorlar. Fakat niçin yöntem olarak uygulamaya gereksinim duymaktalar?Zihinlerine yerleşmiş inanç türleri, tartışılamaz, sorgulanamaz, gerçek olup olmadığından kuşku duyulamaz cinsten mi? Öyle ise, o inanç türleri eğer sapkınlıklarının kaynağı ise..

-Evet Sokrates eğer sapkınlıklarının kaynağı ise ..

Sokrates:
Ne yapabiliriz diye soracaksınız sanırım.

-Evet Sokrates ne yapabiliriz? Doğanın, toplumun, yönetim ve karar biçiminin gerçek olan olgulardan doğmasını nasıl sağlayabiliriz?

Sokrates:
Sorunuzun yanlışlığına değinerek yanıt vermeliyim. Sizi yönetenlerin aldığı kararlarının gerçek olgulardan doğmasını nasıl sağlayabiliriz sorusunun önce yanlışlığına değinmek zorundayım. Sapkınların vereceği kararlar da sapkınlığın kendisi olur. Sapkınlıkla özürlü olan zihinleri yönetimden uzaklaştırmanın çaresini yaratmanız gerekecek.

-Nasıl Sokrates, o çareyi nasıl yaratabiliriz, söyler misin bize?

Sokrates:
Sapkınlığın sizleri yönetmesini engelleyeceksiniz. Onları yönetimden uzaklaştıracaksınız: Demokrasiniz körelmiş, işe yaramaz, sapkınlığa bulaşmış ise hiç biriniz evde oturma hakkına sahip olamazsınız. Çözümü evde değil, meydanlarda arayacaksnız birleşerek, bütünleşerek.Bir koşulla ki, meydanlar haklı ve erdemli coşkunuzu siyasallaşacak ve yönteme dönüşecek kültürü yatanlarınız ortaya çıkabilsinler. Meydan çözümün başlangıcı fakat kendisi olamaz.

-Haklısınız Sokrates, meydanlarımızda aranan çözüm gereksinim kendi kültürünü o kültürün siyasetini yaratmalıdır, Haklısınız. Hem de çok haklı. Ülkemize dönünce bu düşün-cenizi bizleri balkondan seyreden siyasetçilerin yüzlerine karşı haykıracağız.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail