Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 101 Geri Tavsiye Et Yazdır


MİLLİ İRADE SOYGUNU

Coşkun Özdemir

Prof Dr.

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçtaroğlu “%10 seçim barajı milli irade hırsızlığıdır”diyor. Kuşkusuz çok doğru bir saptama. Ancak milli irade hırsızlığı asla bundan ibaret değil.1940 lı 50 li yıllarda Köyenstitüleri’nin, Halkevlerinin yok edilişi ,tevhidi tedrisatın (öğrenim birliği’nin) kaldırılışı, açıkca milli irade hırsızlığıdır Değişik etnik kökenden gelen ve büyük çoğunluğu İslam dinine mensup Türkiye halkının demokratik, laik, çağdaş bir eğitimle özgür, bağımsız bireyler olarak yetişmesinin engellenmesi açık bir milli irade gaspıdır, Ülkemizde yıllardır sandıktan çıkan muhafazakar iktidarlar, yerli yabancı uygarlık ve laiklik karşıtları ile işbirliği yaparak millet yerine inançlara önce-lik veren ümmet toplumunun oluşumunu seçim şansı yara-tabilmek için tercih etmişlerdir.

Bu plan ve programlarının gerçekleşmesinde emperyalizmin desteği önemli bir rol oynamıştır. Milli irade bağımsızca düşünüp, özgürce davranabilen, kendi seçim ve tercihlerini bilinçle yapabilen yurttaşlarla oluşur. Felsefenin, laik ve bilimsel eğitimin dışlandığı, laikliğin İmam Hatip okul-larında karalandığı, kuran kurslarında lanetlendiği bir ülkede özgür bağımsız yurttaş yetişemez. Öğretim Birli-ğinin yok edildiği, yönetimin imamlara teslim edildiği bir memlekette demokrasi yeşeremez. Üniversitelerinde yüksek öğretimde laikliğe karşı, örtünmeyen kadınları fuhşa yatkın olmakla tanımlayan, müziğin her türlüsünü günah sayan öğretim üyelerinin yer aldığı bir ülkede milli irade erdeminden sözedilemez . Başbakanın dindar ve kindar gençler yetiştirmeyi amaçladığı, ülke yöneticilerinin bu çağdışı söylemi alkışladığı bir memlekette de sağlıklı bir milli irade gerçekleşemez Bu iktidarın eğitimde yaptığı tahribat korkunçtur, dehşet vericidir. Umarım bir gün bunun hesabini vereceklerdir.

Bugün içinde utançla yaşadığımız şu ortamın baş sorumlusu iktidarın, onun başındaki AKP tarikat liderinin halâ kayda değer bir oy kaybetmemesinin açıklaması da budur.60 yıldan beri hiçbir iktidar bilimden yana, çağdaşlıktan yana , dolayısıyla halktan yana olmamıştır.Halkın sandıkta belirlenen seçim ve tercihlerini kutsayan kalem sahiplerini yazarları, düşünürleri , milli irade sorununu, dürüstçe , nesnel ve bilimsel olarak irdelemeye davet ediyorum. Türkiye sağcı iktidarların eli ile oluşturulan bu toplum yapısını değiştirmek zorundayız. Yurtseverlere düşen görev sabırla, tutarlılıkla bunun mücadelesini vermektir.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail