Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 101 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır


TÜRKİYE’NİN 96 YAŞINDA EN GENÇ BAŞÖĞRETMENİ’NDEN ARMAĞAN

Ali Nejat Ölçen

TBMM Basın,Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığından Sy.Güller Koç bir okuyucumuzun benimle tanışmak istediğini söylemişti. Eylül 2014’ünde ORAN Çarşı Merkezinin zemin katında kendileriyle buluştuğumda, bir emekli öğretmenin 96 yaşında bu denli genç kalabileceğini tahmin edemezdim. Çünkü, ikinci katın merdivenlerinden çıkarken kendisine yardımcı olmamı yadsımış,gerekli bulmamıştı. Zihin yaşlanmadıkça kişinin ne denli genç kalacağının da başöğretmeniydi o.

Saadet Berna başöğretmenimizin Türkiye Sorunları kitap dizisini yayınlayan kişiyi tanımaya gereksinim duyduğunu kendisinden öğrendiğimde yaşamım hiçbir aşamasında bu denli onurlandırıldığımı anımsamıyorum. Yazılarımın bu denli ilgiyle ve beyeniyle okunduğunu da tahmin edememiştim.

Saadet Berna Başöğretmenimin gözlerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ışıltısını ve O’nun yarattığı aydınlığı görüyordu. Ve ilk kez Türkiye Sorunları kitap dizisinin yayımını sürdürmenin mutluluğunu bana duyumsatan oldu Berna Başöğretmen.

30 Eylül 1918 yılında doğduğunu ve 1934-37 yılları arasında İstanbul Çapa Öğretmen okulu sonrasında 1937 yılından 1980 yılına kadar yaşamının büyük bölümünü çocuklarımızın, gençlerimizin öğrenim ve eğitime adadığını öğrendim.1970-1980 döneminde Yükseliş Koleji İlk kısım Başöğretmen olarak görevini tamamlamanın övgüsünü gözlerinden okuyor gibiydim. Mustafa Kemal Atatürk’ün okullarındaki öğretmenlerimiz örnek alınabilse ve Milli Eğitim Bakanlığı siyasal iktidarların ideolojik yaklaşımlarının etkisinden uzakta kalabilse ve bilimin en gerçek yol gösterici olduğunu temel alan yörüngesinden sapmasaydı, ülkemiz bugünlerin karmaşasındaki sorunları Saadet Berna hocalarımız sayesinde yaşamazdı. İlk kez Türkiye Sorunları kitap dizisini yayınlamanın mutluluğunu duyumsadım.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail