Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 102 Geri Tavsiye Et Yazdır

AYDIN ÇIKMAZI
Ali Nejat Ölçen

AYDIN ÇIKMAZI

Ali Nejat Ölçen

Ülkemizin aydınlığa çıkamayışının temel nedenlerinden biri aydın çıkmazı’dır. AKP’nin iktidara gelmesinin ve uzun süre iktidarda kalmasının sorumluluğu aydın geçinen yaratıkların omuzlarındadır. AKP dışında tüm öteki siyasal partilerin kadroları böylesi yaratıklarla işgal edilmiştir. Birbirleriyle anlaşmazlık keşfetmenin uzmanıdır onlar. Aralarında düşün birliği yaratmayı değil, ayrışmayı, ötekileşmeyi beceri sayarlar. Bunun en çirkin örneklerine İnternette dolaşan iletilerde görmekteyiz. Ve dışladıkları kişinin “bugün nerede, ne yapıyor, ne düşünüyor, hangi ilkeyi savunuyor” türünde bir nitelemeyi temel almaksızın yıllar önceki bir yanılgısını arayıp bularak onu ötelemeye, göz ardı etmeye çalışır bu aydıncık’lar. Bunun en kaba örneğini, Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Hikmet Çetinkaya’nın 6.7.2014 günlü “Kim Bunlar, Tanıyın” konulu makalesinde görüyoruz.

AKP’nin ülkeyi karmaşa içine sürüklemesine, bölünüp parçalayıcı karar ve eylemlerine birliktelik içinde karşı çıkma kültüründen yoksun oldukları içindir ki, ülkemizin mel’anet çukurundan kurtulması giderek olanaksızlaş-maktadır.

Geçmişte belki hepimizin farklı ölçüde kusuru, yanlışı, olmuştur. Hiç kimseyi dünü ile değil bugünü ile değerlendirmemiz gerekmez mi? Dünü değil bugünü sorgulamamız ülke için daha yararlı sonuçlara ulaşmamızı sağlamaz mı? Aydıncık’larımız, kişilerin dünü ile değil bugünüyle ilgilenmenin kültürüne ulaşabilselerdi, birlikteliğin engeli de ortadan kalkar, AKP gibi ülkenin en zararlı partisi bu denli uzun süre iktidarda kalamayabilirdi.

AKP içindeki birlik ve beraberliği, karar ve eylemde bütünselliği aydıncık’larımız örnek almalıdırlar. CHP ve MHP içinde de anlaşmazlık konuları keşfedenler arasında düşün, karar ve eylem birliğini yaratılamadığı sürece, AKP’nin iktidardan uzaklaşması sağlanamaz ve genel başkanları dahil R.T.Erdoğan ile çene yarışını sürdürmenin çıkmazından kendilerini kurtaramazlar. Zaten bugüne kadar ne CHP’den ne de MHP’den ülkemizin ekonomik ve siyasal bağımsızlığını, Misak-ı Milli sınırlarımızın kuşattığı toprağımızda devlet-ulus bütünlüğünün nasıl korunacağını, ulusal gelirin yüzde 70’lerin üzerindeki dış ve iç borç yükünden nasıl kurtulacağımızı, üretken (reel) ekonomiye nasıl ulaşılacağını, dış ticaret açıklarının nasıl kapanacağını ve Sevr’i güncelleştiren BOP’un yadsınıp dışlanacağını, tüketim toplumundan ülkeyi tasarrufa yöneltecek önlem-lerin neler olması gerekeceğini öneren bir tek tümce işiten oldu mu?

Türkiye Cumhuriyeti Devletini ulusu ve coğrafyasıyla birlikte güvenceye ulaştıracak orduyu yeniden nasıl yaratacağımızı, ulusalcı ulus devletinin sekuler niteliğinin ürünü laiklik ilkesini nasıl koruyacağımızı düşünen bir siyaset ve devlet adamının adından söz edebilir misiniz

Çankaya, nasıl Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankaya’sı olabilir türü bir düşünceye rastla-yanınız oldu mu? Atlantik ötesinde hazırlanan senaryoları tartışmakla zaman yitiren ülke durumunda kaldığımız sürece emperyalizmin kıskacından kurtulmamız olasılığından söz edilebilir miyiz ve de ABD-AB emperyalizmine boyun eğdiğimiz sürece.

Aydıncık’ların birbirini yadsıyarak, emperyalizme ve onun içimizdeki alçak hainlerine karşı ortak savunma hattı oluşturmadıkları sürece, hain oldukları ilişkin suçlamadan kendilerini kurtaramayacaklar. Böyle biline, çare buluna.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail